Üretim seferberliği başlatıldı
Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantıları (MÜSPET) kapsamında, Ordu´da faaliyet gösteren gıda sektörüne yönelik “Gıda İmalat Sektörü Toplantısı” yapıldı.
Tarih: 13.12.2018 08:30:00/ 386okunma / 0yorum

                Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantıları (MÜSPET) kapsamında, Ordu´da faaliyet gösteren gıda sektörüne yönelik “Gıda İmalat Sektörü Toplantısı” yapıldı.

                Vali Vekili Adem Öztürk başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Ordu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Ordu OSB Müdürü Olgun Topkaya, Ordu´da faaliyet gösteren gıda sektör temsilcileri ve diğer temsilciler katıldı.

                Vali Vekili Adem Öztürk toplantıda yaptığı konuşmada, toplantının amacının üreticiden tüketiciye kadar her safhada yaşanan sıkıntı ve sorunların çözüme kavuşturulması olduğunu belirterek şunları söyledi: “Toplantıya katılımcılar arasında hem sektör temsilcileri, hem özel sektörden de katılan temsilcilerimiz, hem de kamu kurumlarımızın temsilcileri var. Bu toplantılarımızın amacı biliyorsunuz son yıllarda ülkemizde özellikle dış müdahaleler sonucu ekonomimizdeki yaşanan sıkıntılarla ilgili bir üretim seferberliği başlatıldı.

                Özellikle milli üretim seferberliğinde, siz değerli paydaşlarımızla bu tür toplantıları bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Bugün ilk toplantımızı gıda sektöründe ilimizde faaliyette bulunan, temsilcilerimizde ve yine kamunun temsilcileriyle birlikte değerlendireceğiz. Özellikle bugün sizlerin yaşadığı sorunlar sıkıntılar, ilimizde her ne yapabiliriz, bizler de valilik olarak, kamu kurumları olarak sizlere nasıl destek verebiliriz bunları konuşacağız, değerlendirmelerde bulunacağız.

                Özellikle bugün gıda sektörünün temsilcileriyle sizlerle tekrar bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Ordu özerinde de gıda sektörü gerçekten önemli bir sektör. Özellikle ilimiz Türkiye genelinde üretilen fındık üretiminde ilk sırada olması ve bu alanda önemli işletmelerimizin bulunması, hem istihdamda hem de üretimde ilimizi önemli bir konuma getiriyor. Ordu ilinin toplam ihracatının yaklaşık % 80´i de fındık ve fındık mamullerinden oluşuyor. Dolayısıyla fındık bizim için önemli. Bu alanda da sıkıntılarımız, sorunlarımız olduğunu biliyoruz. Bunların giderilmesi noktasında sizlerin de desteğiyle inşallah güzel çalışmalar yapacağız.”

                Toplantıda proje kapsamında DOKA Ordu İl Temsilcisi Harun Göçer, sanayi ürünlerinin yerlileştirmeye dayalı bir ekonomik dönüşümün temellerini oluşturarak milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesinin tesis edilmesi ve sanayi tabanının güçlendirilmesi hedefiyle, imalat sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerin hâlihazırda yaşadığı sorunlara çözüm üretilmesi ve varsa ilgili sektörlerdeki fırsatlardan istifade edilmeleri için yapılması gerekenlerin tespiti amacıyla Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantıları düzenlendiğini hatırlatarak, proje ile ilgili kamu kurumlarının da katılımları ile Ordu´da faaliyet gösteren imalat sanayi firmalarının sorun, talep ve beklentilerinin değerlendirileceğini söyledi.

                DOKA Ordu İl Temsilciliğinin sekreteryalığını yaptığı toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesi ve sektör temsilcilerinin söz alması ile sona erdi. 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Üretim seferberliği başlatıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konut satışı azaldı
Konut satışı azaldı
TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü´nün TÜİK veritabanından derlediği bilgilere göre; 2019 yılı Şubat ayında konut satışı bir ön-ceki yılın aynı ayına göre Ordu´da yüzde 6,6 azalarak 667´ye düştü.
29 Mart´ta Başlıyor
29 Mart´ta Başlıyor
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu´dan fındık üreticilerine müjdeli haber geldi. Fındıkta alan bazlı destek ödemelerinin ay sonunda başlayacağını belirtti.
İşadamlarına istihdam çağrısı
İşadamlarına istihdam çağrısı
Ordu Valisi Seddar Yavuz, iş adamlarını başlatılan iş ve istihdam seferberliğine imkanları ölçüsünde katılmaya çağırarak, ´İş yapacağım diyen herkese kapımız, gönlümüz açıktır. Yeter ki, bütün kurum ve kuruluşlar elimizden gelen bütün fırsatları onlar için açmaya hazırız´ dedi.
İstihdamda ilk sırada
İstihdamda ilk sırada
Ordu´da hazır giyim-tekstil firma sayısı imalat ana sektörünün içerisinde 5. sırada yer alırken, istihdam da ise 6 bin 430 kişi ile ilk sırada yer alıyor.
Gurbete değil, sılaya destek
Gurbete değil, sılaya destek
Fındıkta devlet desteklemesinde yeni düzenleme istendi
İşverenimize de sahip çıkalım
İşverenimize de sahip çıkalım
.
Asgari ücret belli oldu!
Asgari ücret belli oldu!
Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği 2019 yılı asgari ücret zammı belli oldu.
"KDV" Konulu Konferans
"KDV" Konulu Konferans
.
Gelir desteği uyarısı!
Gelir desteği uyarısı!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 31 Aralık´ta sona erecek gelir desteği konusunda uyarılarda bulundu.
‘´YERLİ TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ´´
‘´YERLİ TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ´´
Ordu Çevre Derneği toplantı yapacağını açıkladı ve tüm Orduluları davet etti
Büyükşehirden ekonomiye katkı
Büyükşehirden ekonomiye katkı
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kendi mülkiyetinde olan binlerce metrekarelik arsayı Fatsa Organize Sanayi Bölgesi´ne devretti
‘´FİSKOBİRLİK´E TESLİM EDİLMELİDİR´´
‘´FİSKOBİRLİK´E TESLİM EDİLMELİDİR´´
İhracatçının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla Fiskobirlik´e verilecek 10 bin ton kabuklu fındığa göz diktiğini söyleyen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Bir an önce 10 bin ton kabuklu fındık Fiskobirlik´e teslim edilmelidir” dedi.
‘´İSTİHDAMA DESTEK VERİYORUZ´´
‘´İSTİHDAMA DESTEK VERİYORUZ´´
Belediye, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla TYP) kapsamında işe alınacak 50 kişiyi seçebilmek için kura çekimi yapıldı. Ünye Belediyesi Meclis Salonunda yapılan Noter huzurunda kura çekimine 207 başvuru sahibi katıldı.
Fındık üreticisine 2,65 milyon lira destek
Fındık üreticisine 2,65 milyon lira destek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu´da, iyi tarım uygulamaları desteğine başvuruda bulunan bin 698 üreticiye 66 bin 146 dekar alan için yaklaşık 2,65 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.
‘´Sorunları yerinde tespit ediyor”
‘´Sorunları yerinde tespit ediyor”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Teknik Müşavirleri sahada üreticiyle buluşuyor.
Fındıkta acı karne
Fındıkta acı karne
Ziraat Mühendisleri Odası´nın hazırladığı raporda, dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye´nin fındık verimin hızla düştüğü, pazar payımızın azaldığı vurgulandı. Açıklamada, ´Daha da acısı fındığı biz üretiyoruz, fiyatını Almanya belirliyor´ denildi.
Fındık İhracatçısının Yeni Rotası!
Fındık İhracatçısının Yeni Rotası!
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, yaptığı açıklamada Türkiye´de üretilen fındığın başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 110 ülkede sofraları renklendirdiğini ifade etti. Türkiye´nin dünya fındık üretiminin yüzde 70´ini tek başına gerçekleştirdiğini belirtti.
 Ordu´da ekonomik kriz paneli
Ordu´da ekonomik kriz paneli
KESK bugün Ordu´da ekonomik Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek konulu panel düzenliyor.
anasayfa1