Bugün, 31 Mayıs 2020 Pazar

TMO FERRERO´YU KOLLUYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi´nin, CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel´e cevap metni yazması ile başlayan tartışma boyut kazandı.

"SEÇİM VE SENET ZAMANI TEZ GELİR"

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt katıldığı televizyon programında Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler´e yönelik sert eleştirilerde bulundu.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA MASKE VE ÇİÇEK DAĞITTILDI

Altınordu Belediyesi sokağa çıkma izni olan 65 yaş üstü vatandaşlara şehrin çeşitli noktalarına kurduğu stantlarda maske ve çiçek dağıttı.

"YENİ DÖNEME HAZIRLANIYORUZ"

AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, Ordu´da pandemi sosyal destek programından yaklaşık 70 bin kişinin yararlandığını açıkladı.

BELEDİYELER İÇİN ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Pandemi ile mücadeleye devam edilecekse, sürdü-rülebilir olacaksa beledi-yelerimizin çalışmalarının da desteklenmesi lazım.

ADINA YAKIŞIR ŞEKLİYLE HİZMET VERECEK

Kentte kültür ve sanatın canlı tutulması için estetik odaklı çalışmaları vatandaşlarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, ilin önemli değerlerini modern haliyle günümüze kazandırıyor.

ADIGÜZEL´DEN 6 ÖNERİ

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel yaptığı açıklama ile fındıkta bu sezon yapılması gerekenleri sıraladı.

MİNİKLER İÇİN DEZENFEKTE EDİLDİ

Altınordu Belediyesi 1 Haziran’da açılacak olan kreş ve gündüz bakım evlerini dezenfekte ederek eğitime hazır hale getiriyor.

BUNU YAPANLAR ARANIYOR

Çambaşı Yolu’nda Gıli Gıli çeşmesinin kırılan su kaplarının failleri henüz yakalanamadı.

MEVLANA KAVŞAĞI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde trafik yoğunluğunu en aza indirmek için kavşaklarda başlatılan çalışmalar devam ediyor.

FETİH COŞKUSU EVLERE TAŞINDI

Altınordu Belediyesi tarafından İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen “Fetih Kutlaması ve Ecdada Saygı” Programı, yapılan canlı yayınlarla fetih coşkusunu evlere taşıdı.

KAVŞAKLARDA ÖNCELİK YAYA GÜVENLİĞİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi, kentteki ana arterleri akıcı hale getirmek için başlattığı kavşak düzenleme çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

İHTİYACI OLAN ALACAK, İMKÂNI OLAN BIRAKACAK?

Altınordu belediyesi Ramazan ayı için hayata geçirdiği ve kadim geleneğimizin güzel örneklerinden biri olan alan elin veren eli görmediği ?Askıda Ekmek? uygulaması yıl boyu devam edecek.

BÜYÜKŞEHİR, CAMİLERİ İBADETE HAZIR HALA GETİRİYOR

Pandemi süresince kapalı olan camilerin İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeyle 29 Mayıs tarihi itibariyle açılacağının belirtilmesinin ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Salgının görülmeye başlamasından bu yana düzenli olarak halkın

YARI YARIYA AZALDI

TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü´nün TÜİK veritabanından derlediği bilgilere göre; 2020 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre iller bazında incelendiğinde konut satışları Trabzon´da yüzde 65,4 azalarak 279´a, Rize´de yüzde 61,7 azalarak 106´ya, G

ŞAHİN´DEN EXİMBANK TALEBİ

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Türk Eximbank Ordu İrtibat Ofisi´nin Ordu´ya kazandırılmasını talep etti.

İFTAR SOFRALARI CEP YAKIYOR

Türkiye Kamu-Sen Ordu il Temsilcisi Fatih Galender Zengin, ?Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, 2019 yılında yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin iftar maliyetini günlük 92,53 TL, geçtiğimiz yıl 29 gün süren Ramazan ayı boyunca ise 2.683,3

FINDIKTA RİSK DEVAM EDİYOR

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin, 500 rakımın üzerindeki fındık bahçelerinde 21-22 Nisan tarihlerindeki kar yağışı nedeniyle kısmi olarak yüzde 30 ila 80 arasında zarar meydana geldiğini belirterek riskin devam ettiğini

PAZARLAMA SIKINTISI SONA ERECEK

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, ?e-Ticaret Olarak KOBİ´lerin Yanındayız Kampanyası? ile küçük işletmelerin pazarlama sıkıntısı ortadan kalkacağını söyledi.

BU MASADA OYUNU BİZİM KURMAMIZ LAZIM

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, dünya fındık piyasasının %75´ini oluşturan Türkiye olmasına rağmen fındık da söz sahibi olamamalarına sitem etti.

KÖYÜNE DÖNENE 100 BİN TL HİBE

Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinden şehirden köyüne dönen gençlere 100 bin liraya kadar ?köye dönüş hibesi? projesini başlattı.

ALTINORDU RÜZGARI ESECEK!

Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bu yıl Gaziantep´te düzenlenecek olan TEKNOFEST 2020´de 28 Lise, 9 Ortaokul ve 1 İlkokul düzeyinde toplam 39 proje ile yer almayı hedefliyor.

EĞİTİMDE UTANÇ TABLOSU!

Türkiye İstatistik Kurumu Ulusal Eğitim İstatistikleri Veri Tabanı 2019 yılı verileri doğrultusunda, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane illerini kapsayan Doğu Karadeniz bölgesinde ise 2019 yılında okuma yazma bilmeyenlerin oranı bir önceki yı

?ÜNİVERSİTEMİZDE TÜM ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK?

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü salgını sürecinde Ordu Üniversitesinde alınan koruyucu tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ODÜ´DE UZAKTAN EĞİTİM REKTÖR AKDOĞAN BAŞLATTI

Ordu Üniversitesi Korona virüs salgını nedeniyle ara verilen örgün eğitim öğretim süreci bugün itibari ile uzaktan eğitim ile başladı. Öğrencilerin interaktif şekilde katıldığı uzaktan eğitim sisteminde ilk ders Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan tarafından ger

KONTENJANLAR DOLDU

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilimize verilen 107 adet sözleşmeli öğretmen kontenjanının tamamına atama yapıldı.

ORDU ÜNİVERSİTESİ 14 YAŞINDA

Ordu Üniversitesi 14´üncü yaşını kutluyor.

ÖĞRENCİLERDEN AKDOĞAN´A ZİYARET

Ordu Üniversitesi Düriye Çetinceviz Anaokulu öğretmenleri ve öğrencileri Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan´ı ziyaret etti.

LÖSEMİ İLK SIRADA

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yapar, ?çocukluk çağındaki kanser vakalarının yüzde 35´ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır? dedi.

ORDU´YA SEVİNDİRİCİ HABER

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Koronavirüs ile mücadelede önerilere uymayan belli bir kesimin var olduğuna dikkatleri çekerek, "Toplumun yüzde 80´i kurallara uyuyor ve bu da sonuçlara yansıy

KASAPOĞLU´NDAN ZİYARET

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr.Mustafa Kasapoğlu, beraberinde Halk Sağlığı Başkanı Uzm.Dr.Fatih Aydın, Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm.Dr.Mesut Saka ve Başkan Yardımcısı Uzm.Dr.Muhammet Özbilen ile birlikte Kumru´daki sağlık kuruluşlarında incelemelerde bulundu.

CORONAVİRÜS SAVAŞÇILARI HEMŞİRELERE TEŞEKKÜR BELGESİ

Coronavirüsle mücadelede en büyük özveriyi ve gayreti sağlık çalışanları gösteriyor.

HEMŞİRELERİN SORUNLARI KONUŞULDU

Ordu Üniversitesi´nde 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında ?COVID-19 salgınında klinik, saha ve kültürel boyutlarıyla hemşirelik? konulu online panel gerçekleştirildi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN İDDİALARA CEVAP

Ordu Devlet Hastanesi ile ilgili basında yer alan haberler üzerine Sağlık İl Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı.

MİLLİ SPORCULAR ONLİNE SÖYLEŞİYE KATILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığınca KOVİD-19 salgını nedeniyle günlerini evlerinde geçiren Ordulu sporcuların ve gençlerin salgın sürecinde motivasyonlarını arttırmak için milli sporcularla online söyleşi programı g

52 ORDUSPOR ARA VERECEK Mİ ?

Türkiye Futbol Federasyonu´nun Haziran ayında başlayacağını belirtmesinin Temmuz ayına ertelemesinin ardından 52 Orduspor Futbol Kulübü´nün antrenmanlara ara verip vermeyeceği henüz belli değil.

?ÇOK FAZLA BORCUMUZ YOK?

TFF 3.Lig´de mücadele eden 52 Orduspor Futbol Kulübü´nde Başkan Şükrü Bodur yaptığı açıklamada coronavirüs salgınının ekonomik olarak herkesi kötü etkilediğini belirtirken, kendilerinin futbolculara çok fazla borcu olmadığını belirtti.

ANTRENMANLAR ONLİNE YAPILIYOR

Korona Virüs salgını nedeniyle bütün spor aktiviteleri iptal edilip spor salonları kapatılınca Ordu Büyükşehir Belediyespor Kulübü sporcuları antrenmanlarını online olarak yapmaya başladı.

KARAPINAR MODERN FUTBOL SAHASINA KAVUŞUYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçesi Karapınar Mahallesi´nde atıl durumda bulunan futbol sahası için çalışmalara başladı.

ORDUSPOR 1967 TÜRKİYE´YE ÖRNEK OLUYOR

Orduspor 1967, altyapısındaki minik oyuncularıyla hem Ordu´ya, hem de Türkiye´ye örnek bir kampanya başlattı.

ÖNCE SAĞLIK

Coronavirüs salgını gerekçesi ile liglere verilen ara nedeniyle kulüplerdeki belirsizlik de sürüyor.

52 ORDUSPOR: ÖNCE SAĞLIK

52 Orduspor FK Basın Sözcüsü Olgun Alp, ?ülkemizdeki corana virüs salgınının yayılmaması açısından Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu,

EN GÜZEL FOTOĞRAFLAR SEÇİLDİ

?4 Mevsim Ordu V. Ulusal Fotoğraf Yarışması?nın sonuçları belli oldu.

ALTINORDU BELEDİYESİ´NDEN ÖDÜLLÜ YARIŞMA

Altınordu Belediyesi, çeşitli kurum ve kuruluşlarla yaptığı iş birliği çalışmalarıyla ödüllü yarışmalar düzenliyor

ESNAFIN SOFRASINA MİSAFİR OLDU

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, sanayi esnafının sofrasında istek ve talepleri dinledi

Sorumlular hesap versin

Trabzon Araklı´da yaşanan sel felaketi üzerine Ekoloji Birliği yaptığı açıklamada "Yaşanan afetler rantçı politikaların ve ihmalin sonucu" diyerek sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirtti.

?TERS EV? ZİYARETE AÇILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesinin özgün projeleri arasında yer alan ve görünüşü itibariyle ilgi odağı haline gelen ?Ters Ev? ziyarete açıldı

Sokak hayvanları unutulmadı

Doğa Koleji sokak hayvanları yararına bir etkinlik düzenledi.

Talimatlar verdi

Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, vatandaşlarımızın sorun, istek, şikâyet ve önerilerini doğrudan dile getirebilmelerine imkân vermek ve çözüm üretmek amacıyla düzenlediği halk günü toplantısında vatandaşlarla buluştu.

ŞEHİRLERİMİZE ECDADIMIZ GİBİ BAKMALIYIZ

Ordu Büyükşehir Belediyesinin şubat ayı ?Kültür Sanat Buluşmaları? kapsamında Akademisyen, Tarih Profesörü, Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Tufan Gündüz tarafından konferans düzenlendi.

ORDU KÜLTÜR BULUŞMALARI BAŞLADI

Ordu´da kültür ve sanatın en büyük destekçilerinden biri olan Ordu Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı prog-ramlar doğrultusunda ?Ordu Kültür Buluşmaları? projesi ile önemli isimleri Ordulularla buluşturuyor.

ATIKLAR SANATA DÖNÜŞTÜ

İlker Çorbacı´nın eserlerinin yer aldığı Sıfır Atık Sanat Sergisi açıldı

SANAT MÜZİĞİYLE COŞTULAR

Altınordu Belediyesi öncülüğünde düzenlenen ve Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Koro ve solistlerinin performansları ile hayat bulan ?Türk Sanat Müziği? konseri Altınordululara sanat dolu bir akşam yaşattı.

GÜLER´DEN YILDIZLI PEKİYİ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Kabadüz ilçesine bağlı Çambaşı Yaylası´nda inşa edilen bungalovlarda incelemelerde bulundu.

Turizmde gelişiyoruz

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu´nun turizm potansiyeli yüksek bir il olduğunu belirterek, ?Ordu tanıtım faaliyetleri ile turizmde büyük bir ivme kazandı. Son dönemlerde ilimizde çekilen diziler ilimizin gezilecek görülecek turizm alanları

Güney´den imza günü

Araştırmacı tarihçi yazar H. Naim Güney, ?Geçmişten Günümüze Ordu Kenti´ kitabını Serüven Kitap ve Kafe´de düzenlenen imza gününde okurlarıyla buluşturdu.

Turizmde gelişiyoruz

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu´nun turizm potansiyeli yüksek bir il olduğunu belirterek, ?Ordu tanıtım faaliyetleri ile turizmde büyük bir ivme kazandı. Son dönemlerde ilimizde çekilen diziler ilimizin gezilecek görülecek turizm alanları
KÜLTÜR 22.11.2019 10:46:40 20 0

Ordu´nun turizm odaklı gelişmesi ve kalkınması amacıyla başlatılan çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, etkin tanıtım faaliyetleri neticesinde, Ordu´ya gelen yerli ve yabancı tu-rist sayısında patlama yaşandığını belirterek, ?Ordu´nun yüksek turizm potansiyelinin tanıtım yoluyla farkına varılmasını ve keşfedilmesini sağlamak için yoğun bir tanıtım faaliyeti yürüttük.Tüm bu yapmış olduğumuz çalışmalarla kısa sürede Ordu´ya gelen yerli ve yabancı turist sayısında patlama yaşandığını gördük. Ordu, eskiden geçilen bir şehirmiş, şimdi ise geçilen değil, kalınan bir şehir oldu. Ordu´yu görenler, bu güzellik karşısında gözlerine inanamıyor. Çünkü, bu şehir, büyüleyici, bakir doğası ile insanı çekiyor. Ayrıca, eko-turizm-de her geçen gün gelişmektedir. Dünya´da şehrin üzerinden yamaç paraşütü yapılan ender yerlerden birisidir. Şehrin terası konumundaki 510 rakımlı Boztepe yamaç paraşütçülerinin gözdesi haline gelmiştir. Off Road sporu içinde özel olarak hazırlanmış parkurlar vardır. Karadeniz-Akdeniz yolu projesi, Çevre yolu projesi önemli projeler arasındadır. Ordu´yu 2019 yılının ilk 6 ayında ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 18 artış gösterdi. Ordu´ya gelen yerli ve yabancı turistler, Ordu´nun ticari hayatına ve ekonomisine ciddi manada katkı sağlıyor. Yapılan yatırım ve hizmetlerle birlikte turizmde Ordu´nun geleceğinin parlak olduğunu görüyoruz? dedi.

Toparlak, Ordu´nun özelliklerini benzeri övgülerle anlattı. İşte röportajın tamamı

Ordu´nun kültür ve turizm çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Ordu; turizm potansiyeli yüksek bir il olup "Geçilecek Değil, Kalınacak Şehir Ordu" sloganımızla bu potansiyeli değerlendirebilmek için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdik. 2019 yılı içerisinde Yurtiçi fuarlara katılım sağladık bunlar; 31 Ocak -03 Şubat 2019 tarihleri arasında Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı / İstanbul, 04 - 07 Nisan 2019 3.Hestourex Dünya Sağlık Spor ve Alternatif Fuarı Kongresi / Antalya, 21-30 Haziran 2019 19.Karadeniz ve Ticaret Fuarı, 26 - 29 Eylül 2019 10.Van Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı, 17 - 20 Ekim 2019 tarihleri arasında Ordu Günleri Fuarı / İstanbul´a katıldık. ilimizde tanıtım çalışmalarımız kapsamında 2018 ve 2019 yıllarında düzenlenen başlıca etkinlikler şunlardır; 03-05 Mayıs 2018 tarihleri arasında II.Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri (MENA) 650 sektör temsilcisi ile beraber Karadeniz Tanıtım Çalıştayı´nı ilimizde gerçekleştirdik, 20 temmuz 2018 Daddralli (üç ülke bir şehir projesi kapsamında) yelkenli teknelerle gelen 100 kişilik ekibi ilimizde ağırladık, 27-28 Temmuz 2018 19 kişilik Medya Blogger´ı ilimizde ağırladık, 04-05 Kasım 2018 tarihleri arasında 46 kişilik İran Seyahat Acentaları temsilcilerine ilimiz tanıtılmış ve sektör temsilcileri ile buluşturulmuştur, 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında THY Sponsorluğu´nda 15 Suudi Seyahat Acentesi Temsilcisine ilimiz tanıtılmıştır, 12-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında 60 kişilik yerli ve yabancı Daddralli yelkenli ekibi ilimizde ağırlanmıştır. İlimizin Turizm Tanıtım faaliyetleri kapsamında Türkçe ve İngilizce başta olmak üzere tanıtım materyalleri bastırılmıştır. Bunlar; Ordu Gezi Rehberi, Ordu Mutfak Kültürü kitabı, Otel ve Seyahat Acentaları el broşürü, Ordu´nun Meşhur Simaları kitabı, Ordu Karton Kit, Ordu Çanta´sı bastırılmıştır. Türkçe ve İngilizce Ordu Tanıtım Filmleri 1 dk, 5 dk, 30dk olarak hazırlanmıştır. Ulusal Televizyonlarda yayınlanmak üzere "Ordu´nun dereleri turizme kazandırılıyor", Belgeseli 30dk, "Ordu´da Bir Bulut" belgeseli 32 dk, CNN Türk Ordu Belgeseli 30 dk, Ordu ilkbahar Belgeseli ve Ordu Sonbahar Belgeselleri hazırlanmıştır. Kültür alanında Restorasyon çalışmalarımızın yanı sıra kültürel çalışmalarımıza da ağırlık verdik. Bunlardan en önemlilerinden biri Gazi halk kütüphanesinin 900 m2 olan kullanım alanını 1800 m2 ye çıkararak aynı anda 206 kişiye hizmet veren büyük bir okuma salonu, araştırmaların yapılacağı tarih bölümü, her türlü söyleşinin yapılacağı şark köşesi, revir ve bayan mescit oluşturuldu ve Ordu Büyükşehir Belediyesi himayelerinde "Millet Kıraathanesi" olarak hizmete açıldı. Altınordu ilçemiz olmak üzere hiç kütüphane olmayan 3 ilçemizde halk kütüphanelerini hizmete açtık. Bu çalışmaların yanı sıra, ilçelerimizin kütüphane hizmet binalarını modernize ede-rek daha kullanışlı hale getirdik. "Sinema Günleri Projesi"ni hayata geçirdik. Kültür mirasımızın gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak, Türk sinemasının yerini ve rolünü güçlendirmek, ulusal sinema eserlerini izleyiciye ulaştırılmasını sağlamak, ilimiz merkez ve ilçelerinde yaşayan ilköğretim öğrencilerimizi ve o yöre insanını sinema ile buluşturmak amacıyla, 2015, 2016, 2017, 2018 yıllarında 19 ilçeye bağlı 38 mahallede açık hava sineması kurularak, ilköğretim öğrencileri ve yöre halkına yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. 2019 Yılında da 100 mahalle yüz okul kültür şenliği düzenliyoruz. İlimizde kültürel ve sanatsal etkinliklerin artması görsel sanatların gelişmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Müdürlüğümüzce 2016,2017,2018,2019 yılları arasında ev hanımlarına yönelik ?resim kursları? düzenlenmiş olup resim sergileri açılmıştır.

Karadeniz´in İlk Arkeolojik Kazı Alanı "Kurul Kalesi Kazısı" hakkında bilgi verir misiniz? 

 Karadeniz Bölgesi´nin İlk Arkeolojik Kazısı olma özelliğine sahip Kurul Kalesi Yerleşkesi merkeze 13 km mesafede olup 1. derece arkeolojik doğal sit alanıdır.  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğünce 2010 yılından itibaren başlatılan kazı çalışmalarında  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğünce 2010 yılında Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Şenyurt Başkanlığı´nda başlatılan kurtarma kazısı çalışmaları sonucunda 6. Mithriadates Dönemi Kalesi olduğu tespit edildi. 2300 yıl öncesine ait, tapınak ve kale duvarlarına rastlanmıştır. Kurul kalesi Karadeniz Bölgesinde İlk arkeolojik kazı alanıdır. Kazı Çalışmaları 2010 yılından beri her yıl devam etmektedir. 2016 yılında Ordu Büyükşehir Belediye Baş-kanlığı katkısı ile yapılan kazı çalışmasında Kalenin kapısında Helenistik döneme tarihlenen 2 Bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 1 metre 10 santim yüksekliğinde mermerden yapılmış tahtta oturan bir ana tanrıça Kibele Heykeli Bulundu. Kibele heykelleri içerisinde ilk insitu örneği olmasıyla çok önemlidir. 2018 yılında Kibele´nin Partneri olan 3 farklı heykel (Dionysos) çıkartılmıştır. 

Ordudaki mevcut müze ve fındık müzesi hakkında bilgi verir misiniz?

Ordu Arkeoloji Müzesi Projesi tamamlanmıştır. İlimize;  10.000 m2 kapalı alanı olan, 750 kişilik konferans salonu, cafeteryası, çocuk oyun alanı, otoparkı, bulunan Ordu Arkeoloji Müzesi projesi tamamlanmış olup ihale aşamasına gelmiştir. Proje tamamlandığında Paşaoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi buraya taşınacaktır. Müze binası Konak olarak değerlendirilecektir. Tescilli tarihi alanlarımızın  başta Yason burnu, Ulugöl, Şelaleler, tabela, yol,  altyapı ve çevre düzenleme sosyal donatı alanları gibi eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. Ordu fındık müzesi; Türkiye´de fındığın hikâyesi temalı tek müze özelliğini taşımaktadır. İlimizi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere fındığın hikâyesi bu müzede anlatılacaktır.

Yason´un kültür ve turizm açısından önemi nedir?

Yason Burnu İlimiz Perşembe İlçesi Çaytepe Köyü sınırları içerisinde bulunan 1. derece arkeolojik, 2. derece doğal sit alanıdır. doğal güzelliği görülmeye değerdir. Samsun - Ordu karayolu üzerinde deniz kenarında olması, 1869 yılında yapılan kilisenin onarılarak ziyarete açılması, aslına uygun çevre düzenlemesi, doğal yapısı güzelliği ile turizm cazibe merkezi haline getirilmiştir. Yason Burnu Kilisesi ve Çevre düzenleme projesi kapsamında bu alanın Kamulaştırma işi Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığın-ca tamamlanmış olup tabela, yol, çevre düzeni tamamlanacaktır. Yason burnu hem doğal hem de kültürel değerlere sahip olması bakımından konsept sualtı dalış organizasyonları ve destekleyici kültür, doğa turları için biçilmiş kaftandır. Altınpost veya Arganot efsanesiyle özdeşlemiş Yason Burnu, son yıllarda Karadeniz´in turizmde yükselen değerlerinden biridir. Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise bulunan tek yarımada burasıdır. Güneşin doğuşu ve batışı yaz aylarında çıplak gözle izlenebilir. Yarımada üzerinde ve yakın çevresinde sahil boyunca piknik alanları, yeme içme yerleri mevcut olup geleneksel Karadeniz mutfağını bu alanlarda bulmanız mümkündür. Yabancı turistler; özellikle de hıristiyanlar için görülmesi gereken önemli bir kilise ve üzerinde bulunduğu yarımada Ordu ilinin en çok ilgi çeken yerleri arasındadır.

Menekşe Sokakta kaç evin restorasyonu yapılmaktadır?

2010 yılında projeleri hazırlatılan Altınordu ilçemiz Sıtkıcan Caddesi ve Menekşe Sokakta tarihi evlerin restorasyonu ve sokak düzenlemesi çalışmaları 30.09.2012 tarihinde bitirilmiştir. I. etapta 13 evin restorasyon ve iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. II.etap kapsamında 15´i tescilli 30 binanın restorasyonu için Samsun Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından 26.07.2018 tarihinde ihalesi yapılmıştır. Restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Kuzey Yıldızı ilk aşk dizisinin Ordu´ya katkısını değerlendirebilir misiniz?

Show TV´de yayınlanan Kuzey Yıldızı ?İlk Aşk? dizisi an İlimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak. İlimizin gezilecek görülecek turizm alanlarını Ulusal Medyada doğrudan tanıtımını yapmaktadır. Kabadüz ilçemiz sınırlarında yer alan Çambaşı Yaylamızı ve Taşbaşı Obasını, Perşembe Limanımızın güzelliklerini çekimlerde izlemekteyiz. Ordu´yu bilmeyen insanların diziyi izledikçe doğal alanlarımızın ve denizimizin güzelliklerini görmeyi istemektedir. Ordu, eskiden geçilen bir şehirmiş, şimdi ise geçilen değil, kalınan bir şehir oldu. Ordu´yu görenler, bu güzellik karşısında gözlerine inanamıyor. Çünkü, bu şehir, büyüleyici, bakir doğası ile insanı çekiyor. Muhteşem sahilleri, koyları, yaylaları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, yeşillikler içinde akan dereleri, doğa harikası şelaleleri, eşsiz menderesleri, binbir çeşit bitki örtüsü, nadide kültür ve tabiat varlıkları, zengin yöresel lezzetleriyle Ordu, insana huzur veren bir kenttir.

Ordu denilince akla ilk gelen nedir?

Oksijenin yurdu Ordu, geçilecek değil, kalınacak şehir... Fındık, bal, kivi, balık, çikolata..Doğasıyla Ordu; Boztepe´si, dereleri, şelaleleri, kanyonları, yaylaları ile muhteşem bir güzelliğe sahip. 4 mevsim Ordu´yu turizme açmak istiyoruz. Ordu´nun doğal zenginlikleri, tarihi dokusu, denizi, dereleri, yaylaları ile dünyanın en güzel köşelerinden biri olduğu ?Doğa, tarih, kültür ve turizm yan yana Ordu şehri? Yemyeşil yaylaları, ahşap mimari örnekleri, misafirperver halkı,özgün yemek kültürü ve harika sahili ile Karadeniz´in çağdaş kenti...Ordu

Arap turistlerin Orduya olan ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ordunun tanıtımı amacıyla Arap tur operatörlerini, seyahat acentası temsilcilerini, Arap gazetecileri ilimizde ağırladık. Ordu´nun tanıtımı amacıyla hazırlanan ?Ordu´nun dereleri turizme akıyor? projesi kapsamında, 17 Mayıs 2015 tarihinde Ordu´ya gelen, 18 ayrı ülkeden, 24 farklı yayın kuruluşundan 32 Arap gazeteci, Ordu basını ile buluşturduk. 06-11 KASIM 2015 Arap Gazeteciler Zirvesini gerçekleştirdik, 29 MART 2016 Suudi Arabistan´dan gelen tur operatörleri ve seyahat acentaları temsilcilerine ilimizi gezdirdik, 10 MAYIS 2016 Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)´nin başkenti Abu Dabi´nin önde gelen seyahat acenteleri ile tur operatörlerinin temsilcilerine Ordu´yu tanıttık, 12 Mayıs 2016 Ordu´nun turizm odaklı gelişmesi ve kalkınmasını sağlamak amacıyla başlatılan tanıtım faaliyetleri kapsamında davet edilen 21 seyahat blog yazarları ve gezgin fotoğrafçılar, Ordu´ya geldi. 20 TEMMUZ 2016 Riyad´dan 150 kişilik iş adamı ve turist kafilesi ilimizde ağırladı. 22 ? 27 Ekim 2016 Ordu´nun turizm odaklı gelişmesi ve kalkınması amacıyla tanıtım faaliyetleri kapsamında, Körfez ülkelerinden 50 gazeteci ve seyahat acentesi temsilcisi Ordu´ya geldi.

RÖPORTAJ: M.Kemal POYRAZ