Tüketici Fiyatları Açıklandı
TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü´nün Fiyat İstatistikleri veritabanından derlediği bilgilere göre Doğu Karadeniz Bölgesi´nde Tüketici Fiyatları (TÜFE) 2018 yılı Kasım ayında, aylık yüzde 1,82 azalırken yıllık yüzde 23,45 oranında arttı. Aynı dönemde ülke genelinde TÜFE aylık yüzde 1,44 azalırken yıllık da yüzde 21,62 oranında artış gösterdi.
Tarih: 4.12.2018 08:30:00/ 110okunma / 0yorum

                Doğu Karadeniz Bölgesi 2018 yılı Kasım ayında aylık yüzde 1,82 azalış ile İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. düzey´de bulunan 26 bölge içerisinden TR52(Konya, Karaman) ve TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) ‘den sonra TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) ile birlikte en düşük artış gösteren üçüncü bölge olurken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,45 artış ile en yüksek artış olan 10. bölge olmuştur.

ULAŞTIRMA GRUBUNDA AYLIK YÜZDE 6,32 DÜŞÜŞ GERÇEKLEŞTİ

                Doğu Karadeniz Bölgesi´nde 2018 yılı Kasım ayında TÜFE´de yer alan ana harcama gruplarından bir önceki aya göre, “Giyim ve Ayakkabı” grubunda yüzde 1,1, “Gıda Ve Alkolsüz İçecekler” grubunda yüzde 0,79, “Lokanta Ve Oteller” grubunda yüzde 0,71 artış gerçekleşti. Öte yandan ‘´Ulaştırma´´ grubunda yüzde 6,32, ‘´ Çeşitli Mal Ve Hizmetler´´ grubunda yüzde 4,1 azalma oldu.

MOBİLYA, EV ALETLERİ VE EV BAKIM HİZMETLERİ GRUBUNDA YILLIK YÜZDE 35,00 ARTIŞ

GERÇEKLEŞTİ

                Doğu Karadeniz Bölgesi´nde 2018 yılı Kasım ayı itibariyle bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE´de yer alan gruplardan, “Mobilya, Ev Aletleri Ve Ev Bakım Hizmetleri” yüzde 35,00, “Konut, Su, Elektrik, Gaz Ve Diğer Yakıtlar” yüzde 32,74, “Çeşitli Mal Ve Hizmetler” yüzde 30,66 arttı.

BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE 220 MADDENİN FİYATI ARTTI

                Doğu Karadeniz Bölgesi´nde hem Ekim hem de Kasım ayında fiyatı derlenen 390 maddenin 220´sinin fiyatı bir önceki aya göre yükselirken, 118 maddenin fiyatı düştü. Aynı dönemde 52 maddenin fiyatı ise değişmedi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tüketici Fiyatları Açıklandı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İstihdamda ilk sırada
İstihdamda ilk sırada
Ordu´da hazır giyim-tekstil firma sayısı imalat ana sektörünün içerisinde 5. sırada yer alırken, istihdam da ise 6 bin 430 kişi ile ilk sırada yer alıyor.
Gurbete değil, sılaya destek
Gurbete değil, sılaya destek
Fındıkta devlet desteklemesinde yeni düzenleme istendi
İşverenimize de sahip çıkalım
İşverenimize de sahip çıkalım
.
Asgari ücret belli oldu!
Asgari ücret belli oldu!
Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği 2019 yılı asgari ücret zammı belli oldu.
"KDV" Konulu Konferans
"KDV" Konulu Konferans
.
Gelir desteği uyarısı!
Gelir desteği uyarısı!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 31 Aralık´ta sona erecek gelir desteği konusunda uyarılarda bulundu.
‘´YERLİ TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ´´
‘´YERLİ TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ´´
Ordu Çevre Derneği toplantı yapacağını açıkladı ve tüm Orduluları davet etti
Üretim seferberliği başlatıldı
Üretim seferberliği başlatıldı
Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantıları (MÜSPET) kapsamında, Ordu´da faaliyet gösteren gıda sektörüne yönelik “Gıda İmalat Sektörü Toplantısı” yapıldı.
Büyükşehirden ekonomiye katkı
Büyükşehirden ekonomiye katkı
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kendi mülkiyetinde olan binlerce metrekarelik arsayı Fatsa Organize Sanayi Bölgesi´ne devretti
‘´FİSKOBİRLİK´E TESLİM EDİLMELİDİR´´
‘´FİSKOBİRLİK´E TESLİM EDİLMELİDİR´´
İhracatçının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla Fiskobirlik´e verilecek 10 bin ton kabuklu fındığa göz diktiğini söyleyen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Bir an önce 10 bin ton kabuklu fındık Fiskobirlik´e teslim edilmelidir” dedi.
‘´İSTİHDAMA DESTEK VERİYORUZ´´
‘´İSTİHDAMA DESTEK VERİYORUZ´´
Belediye, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla TYP) kapsamında işe alınacak 50 kişiyi seçebilmek için kura çekimi yapıldı. Ünye Belediyesi Meclis Salonunda yapılan Noter huzurunda kura çekimine 207 başvuru sahibi katıldı.
Fındık üreticisine 2,65 milyon lira destek
Fındık üreticisine 2,65 milyon lira destek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu´da, iyi tarım uygulamaları desteğine başvuruda bulunan bin 698 üreticiye 66 bin 146 dekar alan için yaklaşık 2,65 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.
‘´Sorunları yerinde tespit ediyor”
‘´Sorunları yerinde tespit ediyor”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Teknik Müşavirleri sahada üreticiyle buluşuyor.
Fındıkta acı karne
Fındıkta acı karne
Ziraat Mühendisleri Odası´nın hazırladığı raporda, dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye´nin fındık verimin hızla düştüğü, pazar payımızın azaldığı vurgulandı. Açıklamada, ´Daha da acısı fındığı biz üretiyoruz, fiyatını Almanya belirliyor´ denildi.
Fındık İhracatçısının Yeni Rotası!
Fındık İhracatçısının Yeni Rotası!
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, yaptığı açıklamada Türkiye´de üretilen fındığın başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 110 ülkede sofraları renklendirdiğini ifade etti. Türkiye´nin dünya fındık üretiminin yüzde 70´ini tek başına gerçekleştirdiğini belirtti.
 Ordu´da ekonomik kriz paneli
Ordu´da ekonomik kriz paneli
KESK bugün Ordu´da ekonomik Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek konulu panel düzenliyor.
Ödemeler başlıyor!
Ödemeler başlıyor!
Tarım ve Orman Bakanlığınca iyi tarım destekleme ödemeleri üreticilerin Ziraat Bankasındaki hesaplarına aktarılmaya başlandı.
Yolcu sayısı düştü
Yolcu sayısı düştü
Ordu-Giresun Havalimanı kullanan yolcu sayıcı geçen yıla oranla düştü.
anasayfa1