Trafikte yeni dönem
Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla hazırlanan ´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyası ülke geneliyle eş zamanlı olarak Ordu´da başladı.
Tarih: 7.2.2019 11:11:46/ 209okunma / 0yorum

Vali Seddar Yavuz, İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ sloganıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak başlatılan ”Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Kampanyası”nın ilimizdeki uygulamasının startını verdi.
 
Yılda 7 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine, 300 bin vatandaşın yaralanmasına neden olan trafik sorununa çözüm bulabilmek için yoğun  güvenlik önlemlerinin yanı sıra farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenleyen İçişleri Bakanlığı, 2019´u ´yaya öncelikli trafik yılı´ ilan etti.
 
“Dünyada En Kıymetli Varlık İnsan”
 
Bugün 12.00 ile 13.30 saatleri arasında, tüm illerde eş zamanlı olarak yapılan ve Ordu´da da Hükümet Caddesi 19 Eylül kavşağında gerçekleştirilen ”Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Kampanyası”nın başlatılması programında konuşan Vali Seddar Yavuz, ”Dünya üzerinde en kıymetli varlık insan ve insana dair en önemli husus da yaşama hakkıdır. Yaşama hakkına yapılan her türlü müdahaleyi de insana hakaret ve insanın bedensel bütünlüğüne bir saldırı olarak nitelendiriyoruz” diye konuştu.
 
“Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın”
 
Trafik güvenliğinin üzerinde en fazla durması gereken hususlardan bir tanesi olduğuna vurgu yapan Vali Yavuz, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın emir ve talimatlarıyla İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu´nun himayelerinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde yayalara öncelik verilmesi hususunda bir mevzuat değişikliği yapıldı. Bu mevzuat değişikliği ile, sürücülere, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamaları, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeleri zorunluluğu getirildi. Bugün, ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın´ sloganı ile 2019 yılını yaya öncelikli trafik yılı ilan etmiş bulunuyoruz. Bu kapsamda, devletimizin tüm imkanlarıyla, görevlileriyle,  sivil toplum kuruluşlarımızla, vatandaşlarımızın desteği ile yayalara öncelik verilmesini istirham ediyoruz” dedi.
 
“Ordu´da 955 Emniyet ve Jandarma Personeli Görevlendirildi”
 
Ordu ili sınırları içerisinde 955 emniyet ve jandarma personelinin görevlendirildiğini, 288 farklı yaya ve okul geçidinde etkinlik düzenlemek suretiyle bu yeni uygulamanın ve kampanyanın duyurulacağını belirten Vali Seddar Yavuz, “Araç kullanan şoförlerimizin bu kurala uymalarını bekliyoruz. Çağdaş dünyada yıllar önce uygulamaya konmuş bu uygulamanın, ülkemizde ve ilimizde de uygulanacağı konusunda herhangi bir tereddüdümüz yoktur. Biz Ordulu kardeşlerimize güveniyoruz. Kampanyamızın en geniş anlamda duyurulması yönünde bir görevlendirme faaliyeti de yapılmış bulunmaktayız. Şoförler Odasıyla da işbirliği yapılmak suretiyle şoförlerimiz eğitilecek ve sivil toplum kuruluşlarımıza bilgiler verilecektir. Bu faaliyeti en iyi şekilde icra etmiş, can ve mal kayıplarını engellemiş,  vatandaşımıza ve insanımıza olan saygımızı da göstermiş olacağız. Bir kez daha hepinize çok teşekkür ediyor, kampanyamızın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, desteklerinizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Vali Yavuz, Sürücülere Broşür Vererek Bilgilendirmelerde Bulundu
 
Vali Seddar Yavuz daha sonra beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan ve İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Mehmet Balcı ile birlikte ‘Yaya Öncelikli Trafik´ için hazırlanan el broşürlerini sürücülere vererek, uygulamayla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.
 
Etkinliğin yapıldığı alanda yaya geçitlerinde görevli kolluk personeli tarafından da hazırlanan el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtılırken, ayrıca yaya güvenliğine yönelik hazırlanan video yaşam tünellerinde ve uygun yerlerde gösterilecek.
 
Karayolları Trafik Kanunu´nun 74. maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23´ünü oluşturan yayalara yönelik bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile ‘Yaya Öncelikli Trafik´ anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken ‘yavaşlamak´, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa ‘ilk geçiş hakkını vermesi´ zorunlu hale geldi.
 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Trafikte yeni dönem
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SON 7 GÜN!
SON 7 GÜN!
Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır BAŞ, Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilmesine 7 gün kaldığını anımsatarak, beyannamelerin mutlaka mali müşavir veya muhasebecilere danışarak verilmesini istedi.
 “TARİHE NOT DÜŞTÜĞÜMÜZE  İNANIYORUZ”
“TARİHE NOT DÜŞTÜĞÜMÜZE İNANIYORUZ”
Başkan Engin Tekintaş tarafından büyükşehrin kurucu meclis üyelerine 5 yılda yaptığı çalışmalar ve hizmete sunduğu katkılar için plaket takdiminde bulunuldu.
Duygulandıran  anma günü
Duygulandıran anma günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve şehitleri anma günü Ordu Doğa Koleji´nde tiyatrolar ve şiirlerle anıldı.
DAMADI ÖLDÜRÜP ORMANA ATMIŞ
DAMADI ÖLDÜRÜP ORMANA ATMIŞ
Ordu´nun Mesudiye ilçesinde ormanlık alanda bulunan erkek cesedinin Gölköy nüfusuna kayıtlı Yılmaz Damar olduğu öğrenilirken, katil zanlısının ise damadının olduğu iddia edildi.
Proje Tanıtıldı
Proje Tanıtıldı
Türkiye Vodafone Vakfı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ilimizde hayata geçirilen ve 7-14 yaş arası çocukları kapsayan "Yarını Kodlayanlar” adlı projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Çanakkale Zaferi kutlandı
Çanakkale Zaferi kutlandı
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıldönümü kutlandı
Ulaşıma sis engeli
Ulaşıma sis engeli
Ordu-Giresun Havalimanı´na yapılması planlanan bazı uçak seferleri, sis nedeniyle iptal edildi.
Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
“Gıda Hizmetlerinin Değerlendirildiği” toplantı düzenlendi.
HİSER PROJESİ ONAYLANDI
HİSER PROJESİ ONAYLANDI
“Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Arttırılması Desteği´ (HİSER) projesi Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı
Vali Yavuz Korgan´da
Vali Yavuz Korgan´da
Vali Seddar Yavuz, Korgan ilçesini ziyaret ederek, bir dizi ziyaret, inceleme ve temaslarda bulundu.
Çelenk´ten kınama
Çelenk´ten kınama
Memur-Sen Ordu İl Başkanı İsmail Çelenk, Yeni Zelanda´da iki camiye yapılan saldırıyı kınadı.
ORDU ÇİÇEKLERLE SÜSLENDİ
ORDU ÇİÇEKLERLE SÜSLENDİ
Ordu Büyükşehir Belediyesi, park ve bahçelerle birlikte kara yolları üzerinde bulunan kavşak ve refüjleri çeşitli çiçeklerle süsledi. Yapılan çalışmalar kapsamında 2018´in Kasım ve Aralık aylarında başlayan dikim sürecinde toplam 1 milyon 541 bin çiçek toprakla buluşturuldu.
Otomobil ırmağa uçtu
Otomobil ırmağa uçtu
Ordu´da virajı alamayan otomobil, Melet Irmağı´na uçtu.
ORDULULAR DİKKAT
ORDULULAR DİKKAT
Kara Kuvvetleri Komutanlığı bağlı 58. Topçu Tugay Komutanlığı tarafından Karadeniz´de roket ve füze atışı yapılacak.
Şubat ayı istatistikleri açıklandı
Şubat ayı istatistikleri açıklandı
78 bin 748 yolcuya hizmet verildi
Artık çöpe gitmeyecek
Artık çöpe gitmeyecek
Ekmek israfını önlemek ve bayat ekmekleri değerlendirmek amacıyla Altınordu Belediyesi´nden proje
Örnek fındık bahçesini inceledi
Örnek fındık bahçesini inceledi
Vali Seddar Yavuz, fındıkta verimliliği ve kaliteyi artırmaya yönelik proje çalışmalarını yerinde inceledi
Sel afetzedelerinin yaraları sarılıyor
Sel afetzedelerinin yaraları sarılıyor
Cumhurbaşkanlığınca, 8-9 Ağustos 2018 tarihlerinde ilimizde yaşanan sel afeti nedeniyle 6 Milyon TL acil destek ödeneği gönderildi.
anasayfa1