Suyumuz işgal altında
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM Başkanlığına HES´ler için araştırma önergesi verdi.
Tarih: 17.5.2016 09:02:49/ 1304okunma / 0yorum

                CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu ilinde inşa edilmekte olan HES´lerin gerek planlanmasına ilişkin sorunlar, gerekse inşaat ve işletme aşamalarında doğaya verdikleri zararların tespiti ve bu sorunları çözümü ile doğayla dost enerji politikalarının geliştirilmesine ilişkin önerilen araştırılması için TBMM Başkanlı- ğına araştırma önergesi verdi.

HES´lerle suyumuz işgal altında

                Torun, verdiği araştırma önergesiyle ilgili, “Ordu ili için bugüne kadar 43 adet HES planlaması yapılmış. Bugün itibariyle 9 HES işletmesi bilfiil çalışmakta, 7 HES işletme lisansı almış, 5 HES su kullanım hakkı almış lisans alma aşamasında, 4 HAS projesinin fizibilite çalışmaları yapılıyor. HES yapmadıkları dere bırakmadılar.” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, araştırma önergesinin gerekçesinde, “Her ne kadar “alternatif ve yenilenebilir” diye tanımlansa da derelerin üzerine kurulan HES´ler, beraberinde çok daha büyük bir yıkım getirmektedir. HES yapılan bölgede yüz binlerce ağaç kesilmekte, iklim değişmekte, karasal iklimde yaşayabilen bitkiler ya da hayvanlar yeni iklime ayak uyduramamakta ve yok olmaktadır. Bölge erozyon tehlikesiyle yüz yüze gelmiştir. Irmaklarımızda sularımız hızla azalmakta, ormanlarımız tahrip edilmektedir. HES inşaatı sırasında dik yamaçlar yarılmakta, hafriyat dere yataklarına dökülmektedir. Dolayasıyla, sudaki oksijen azalmakta, sucul canlılar ölüme terkedilmektedir. Bir zamanlar çoşkun akan derelerden geriye kurumuş ve kaya parçaları ile dolmuş bomboş dere yatakları kalmıştır. Ordu´muzun dereleri ipotek altına alınmış, sularımız işgal edilmiştir” ifadelerine yer vererek TBMM Başkanlığından araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Her şey rant uğruna

                “AKP iktidarının gözü yağmadan ve ranttan başka bir şey görmemektedir.” diyen Seyit Torun, “İktidar gözünü Karadeniz´ in ırmaklarına, ormanlarına dikmiştir. Doğal kaynaklarımız yandaşlara, yabancılara peşkeş çekilmektedir. Bölgemizin ekonomik kriterleri gözden geçirilmeden, ekosistemin devamlılığı düşünülmeden, havza bazlı çalışmalar yapılmadan neredeyse her derenin üzerine HES yapılmaktadır.”

                Enerji politikalarına da değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Oysa Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitliliği bakımından son derece elverişli bir coğrafi konuma sahiptir. Yanlış enerji politikalarıyla, yanlış kaynak tercihleriyle, planlama anlayışının reddedilmesiyle, bilimsel olmayan talep tahminleriyle ve ulusal kaynakları tamamen yadsıyan yaklaşımlarla ülkemiz, tam anlamıyla bir enerji bunalımı ve karmaşası ile karşı karşıya bırakılmıştır” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Suyumuz işgal altında
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yavuz, Muhtarları Dinledi
Yavuz, Muhtarları Dinledi
Vali Seddar Yavuz, mahallelerinin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini iletmek üzere kendisinden randevu talebinde bulunan mahalle muhtarlarıyla düzenlediği toplantıda bir araya geldi.
FETÖ davası 7 Mart´ta başlıyor
FETÖ davası 7 Mart´ta başlıyor
15 Temmuz´da FETÖ´cü askerlerin darbe girişimi sonrası tutuklanan ve aralarında ordudan ihraç edilen 2. Ordu eski Komutanı Adem Huduti´nin de bulunduğu 76 sanık ile ilgili ilk duruşma 7 Mart 2017 tarihinde başlayacak.
Yemekhane Hizmete Açıldı
Yemekhane Hizmete Açıldı
Cumhuriyet Yerleşkesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakülte Binası yanında yer alan akademik ve idari personel yemekhanesi hizmete açıldı.
Başkan´a ihraç şoku!
Başkan´a ihraç şoku!
Ordulu Belediye Başkanı Murat Hazinedar Yüksek Disiplin Kurulunun açıklayacağı kararı bekliyor.
‘´Bu sevdadan vazgeçin´´
‘´Bu sevdadan vazgeçin´´
.
Kılıçdaroğlu okul açtı
Kılıçdaroğlu okul açtı
.
Köylü giderse terör gelir
Köylü giderse terör gelir
Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, fındık ürünü üzerinden iktidarı hedef aldı.
Ordu ilkleri yaşıyor
Ordu ilkleri yaşıyor
AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, yapılan ve yapılması planlanan yatırım projeleri hakkında bilgi verdi.
Değişim devam ediyor
Değişim devam ediyor
.
Vekilliği pahallıya patladı
Vekilliği pahallıya patladı
.
Değişim arzusu kaçınılmazdır
Değişim arzusu kaçınılmazdır
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, Milliyetçi Hareket Partisi´nde değişim arzusunun kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Ülkü Ocakları durmuyor!
Ülkü Ocakları durmuyor!
Ordu Ülkü Ocakları İl Başkanlığı olarak teşkilat mensuplarının katılımıyla düzenlenen moral yemeği yoğun katılım ile gerçekleştirildi.
Türkiye yangın yerine döndü
Türkiye yangın yerine döndü
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarının siyasi çıkarları uğruna Türkiye terör ülkesine dönmüştür.
İstifa edecek misiniz?
İstifa edecek misiniz?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergeleriyle, Başbakan´a ve İçişleri Bakanına yaşanan terör olaylarının sonrasında yaşamları elinden alınan, sakat kalan yüzlerce vatandaşın sorumluluğunu üstlenip üstlenmeyeceklerini sordu.
Hodri meydan!
Hodri meydan!
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, muhalefete Fatsa´dan yüklendi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Hodri meydan, dokunulmazlık mı kalksın istiyorsunuz, buyurunu parlamentoda şu anda dosyası bulunan bütün milletvekilleri ile dokunulmazlıkları kaldıralım. Herkes gitsin mahkemelerinde hesabını versin” dedi.
Milletvekili Gündoğdu´dan teröre lanet
Milletvekili Gündoğdu´dan teröre lanet
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türkiye´de 35 yıldır gündemi işgal eden terör örgütünün ülke gündeminden tamamen atılacağını, terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP´li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının da kaldırılacağını ve yargıya teslim edileceğini açıkladı.
Gündoğdu´dan Vizyon´a ziyaret
Gündoğdu´dan Vizyon´a ziyaret
Adalet ve Kalkınma Partisi Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, çalışmaları kapsamında geldiği Ordu´da gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.
Ordu iddiasını gösterdi
Ordu iddiasını gösterdi
Dünyanın en prestili gayrimenkul ve şehircilik fuarı MIPIM´e bu yıl katılan 7 büyükşehirden en küçüğü ama en iddialısı Ordu oldu.
anasayfa1