Serbest piyasa koşulları fındıkta çalışmıyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "fındığı Ordu´dan çekin alın, buranın ekonomisi biter. Ziraat odaları ve Birliğinin verdiği çok etkin mücadele, Toprak Mahsulleri Ofisini fındıkla tanıştırdı ve fındık almaya başladı. İsteriz ki bir üretici örgütü olarak FİSKOBİRLİK´te alsın, güçlendirilsin ama serbest piyasa koşulları bu üründe çalışmıyor" dedi.
Tarih: 4.10.2019 10:22:52/ 187okunma / 0yorum

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Fatsa Ziraat Odası´nın Çiftçi Eğitimi ve Üretim Merkezi´nin açılışına katıldı. 

Bayraktar, açılışta yaptığı konuşmada, Ordu´nun, fındık üretiminin yüzde 35´ini tek başına sağladığına, kivi üretiminin de geliştiğini, bu konuda Ordu´nun Yalova´dan sonra Türkiye ikincisi olduğunu kaydetti.

Bayraktar, Ordu´nun, bal üretiminin de tek başına yüzde 15´ini sağladığına dikkati çekerek, "Çok önemli bir noktaya geldi ve bir de kara lahananız meşhur ama çok daha önemli olan burada herkes fındığa bakıyor. Onun için fındık üreticimizin alanda olmasını fevkalade önemsiyoruz. Çiftçi yoksa fındık yok. Fındık yoksa ihracat yok. İhracat yoksa ihracatçı ve esnaf yok. Fındık burada hayat. Bu manada TZOB ve Ziraat Odalarımız hep birlikte çok ciddi mücadele veriyoruz" diye konuştu.

Bayraktar, şunları söyledi: “Zaman zaman belediye başkanlarımızla ve milletvekillerimizle kol kola veriyoruz. Fındığı buradan çekin alın buranın ekonomisi biter. Fındık para etmezse burası çöker. Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odalarının verdiği çok etkin mücadele sonucu Toprak Mahsulleri Ofisi fındık almaya başladı. TMO bu işin dışında kalırsa, iyimiz kötü. Niye TMO´yu istiyoruz? Bunu birisi alacak isteriz ki Fiskobirlik alsın.  Bu piyasa arz talep dengesine göre çalışmıyor, serbest piyasa koşulları oluşmuyor. Doğal afetler yaşandığında, üretimin düşük olduğu dönemlerde fındık fiyatları yüksek olmalı ama yükselmiyor. Bu tekeli kırma adına milli ürünümüz olan ve yıllık ortalama 2 milyar dolar ihracat geliri sağlayan böyle bir ürünü devletimiz, Ziraat Odaları Birliği, siyasilerimiz, bu bölgede yaşayan hiç kimse sahipsiz bırakamaz. TMO her halükarda fındığın arkasında olmalı, piyasaya girmeli, tekelci zihniyeti kırmalıdır. Fındığın verimliliğini artırmamız, fındıktaki yapısal sorunlarımızı çözmemiz, bahçeleri yenilememiz, modern tarım tekniklerini uygulamamız, çiftçimizin bilinçli üretim yapmasını sağlamamız lazım.”

Konuşmaların ardından Fatsa Çiftçi Eğitimi ve Üretimi Merkezi´nin açılışı gerçekleştirildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇOCUKLAR ÇOK SEVDİ
ÇOCUKLAR ÇOK SEVDİ
Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBBKT) tarafından 2019-2020 sezonunda sahneye konulan “Ah Karagöz Vah Karagöz Kim Korkar Mikroptan” gölge ve drama oyunu Altınordu´da öğrencilerle buluştu.
Tarih yazmaya geldim
Tarih yazmaya geldim
Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Muhtarlarımızla her zaman bir araya geliyoruz. 92 mahallemizi ‘bütün şehir eşit hizmet´ anlayışıyla kucaklayacağımızı, kuşatıcı siyaset diliyle bu şehirde bugüne kadar varolan hayırlı ve doğru işleri devam ettireceğimizi, geçmişin güzel işlerini ise sahipleneceğimizi ifade ediyoruz” dedi
İncilay öğretmene acı veda
İncilay öğretmene acı veda
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 26 yaşındaki müzik öğretmeni İncilay Baş, son yolculuğuna uğurlandı
İŞKUR´DAN YENİ SİSTEM
İŞKUR´DAN YENİ SİSTEM
Ordu İŞKUR Müdürü İsa Kaymak, “İŞKUR danışmanları, iş arayan, işveren, engelli ve meslek gibi işkollarına ayrılarak, hem danışmanlık yaptıkları bireylere daha fazla zaman ayırma imkanı yakaladı hem de istihdam kalitesini artırma adına önemli projeleri bir bir hayata geçirme fırsatı yakaladı” dedi
2020 YILI BÜTÇESİ OYLANDI
2020 YILI BÜTÇESİ OYLANDI
Altınordu Belediyesinin 2020 yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi.
Torun´dan soru önergesi
Torun´dan soru önergesi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Süleyman Soylu´nun yanıtlaması istemiyle Meclis başkanlığına verdiği soru önergesinde “Belediyeleri bir genel müdürlük altında toplamayı mı düşünüyorsunuz. Asıl planınız nedir?” diye sordu.
“Benim sevdam Ordu”
“Benim sevdam Ordu”
röportajımızda bugün Ordulu olan Ordu Üniversitesi (ODÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan´ı konuk ediyoruz.
STK´lardan barış pınarı harekâtına tam destek
STK´lardan barış pınarı harekâtına tam destek
Ordu´da ki Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri Türkiye´nin Suriye´nin kuzeyinde PK/PYD/YPG terör örgütüne karşı yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı´na destek verdi.
Fındık üreticilerine budama desteği
Fındık üreticilerine budama desteği
“Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” kapsamında makine-alet dağıtım töreni yapıldı.
Baharda tekrar başlayacak
Baharda tekrar başlayacak
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Kumru Niksar yolu için müjde verdi
Örnek davranış!
Örnek davranış!
Ordu Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinden örnek davranış
Hizmete hazır
Hizmete hazır
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Perşembe ilçesinde sürdürülen “Vona Park Çevre Düzenleme Projesi” kapsamında 188 araçlık otoparkın asfalt döküm işlemi tamamlandı.
OBB´nin ilk eseri olacak
OBB´nin ilk eseri olacak
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı üzerindeki köprüye alternatif olarak inşa edilen ikinci köprüde sürdürülen çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, çalışmaların ay sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.
Metruk binalar yıkılıyor
Metruk binalar yıkılıyor
Altınordu Belediyesi vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binalarda yıkım işlemi yapıyor.
TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR
TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR
Vali Seddar Yavuz, inşaatı tamamlanan 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binasında incelemelerde bulundu.
Kırışık bayrak tepkisi!
Kırışık bayrak tepkisi!
Barış Pınarı Harekatı´na destek amaçlı asılan bayrakların kırışık ve özensiz asılması tepki topladı
ANLAMLI DESTEK
ANLAMLI DESTEK
ALTINORDU BELEDİYESİ´NDEN ‘BARIŞ PINARI HAREKATI´NA ANLAMLI DESTEK
Ordu´dan Mehmetçiğe destek
Ordu´dan Mehmetçiğe destek
Ordu´da bir araya gelen okul servis şoförleri, Barış Pınarı Harekatı´na destek vermek için yaklaşık 250 araçla şehir turu düzenledi.
anasayfa1