Rotasyon tepkisi
Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet İncedere, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine tepki gösterdi
Tarih: 22.4.2015 09:39:07/ 3663okunma / 0yorum

Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet İncedere, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin eğitim de kaos yaratma, yoksul çocuklarının okumaması için hazırlanmış olduğunu belirtti. Yüz binlerce öğretmenin hayatını değiştirecek ‘atama ve yer değiştirme’ yönetmeliği yürürlüğe girdi. 2014-2015 eğitim yılı itibariyle 12 yıldır aynı yerde görev yapan öğretmenler başka yere tayin olacak. Doğu’daki öğretmenlere ek hizmet puanı verilecek, bu da tayinde avantaj getirecek. Eş durumuna bağlı yer değişikliklerinde, öğretmenin eşinin bulunduğu yerde kesintisiz üç yıl sigortalı olması gerekecek. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre 30 Eylül 2015’ten itibaren aynı yerde 12 yıl görev yapan öğretmenler rotasyona tabi tutulacak. KPSS ile atanan öğretmen 1 yıl aday öğretmen olacak. Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet İncedere, Danıştay nezdinde dava açarak yönetmenliğin iptalini sağlayacaklarını belirterek, “sendika olarak konunun önemi ve duyduğumuz sorumluluk gereği öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğiyle ilgili 5 Kasım 2013’te bakanlıkla paylaşılmış, eğitim emekçileri ve onların öz örgütleri olan eğitim ve bilim hizmetleri hizmet kolunda örgütlü sendikalardan gelecek öneri ve eleştiriler doğrultusunda, tartışmaları en aza indirecek bir yönetmenliğin hazırlanmasını umduğumuzu iletmiştik. Üzülerek belertmek isteriz ki, eleştirilerimizin önemli bir bölümü göz önünde bulundurulmamıştır. Bu yönetmenlik, sürgün yönetmenliğidir. Eğitim de kaos yaratma yönetmenliğidir, bu yönetmenlik, yoksul çocuklarının okumaması için hazırlanmış bir yönetmenliktir. Eğitim Sen olarak adaletsizliğe, eşitsizliğe, kayırmacılığa karşı her zaman fiili ve meşru olarak mücadele edeceğiz. Eğitim ve bilim emekçilerinin aleyhine olan hükümlerin iptali istemiyle Danıştay nezdinde dava açarak yönetmenliğin iptalini sağlayacağız” dedi. “DERSHANELER KAPATILMAMIŞ, DAHA GENİŞ ÇALIŞMA ALANI YARATILMIŞTIR” Dershanelerin kapatılmasını da değerlendiren İncedere, “AKP iktidarı dershaneleri kapatacağız diyerek, dershanelerin yerine genel amaçlı liselere dönüştürmüşlerdir. Eğitim Sen olarak dershanelere bizde karşıyız. Ancak bu sınav sistemiyle bunun mümkün olmayacağı bir gerçektir. Dershaneleri genel liselere çevirerek buralarda ETÜT, seminer, kurs ve test sınavları yapılmasına olanak sağlanmıştır. Kısaca dershaneler kapatılmamış, daha geniş çalışma alanı yaratılmıştır. Devlet okullarının hafta sonu kurs vererek bu okullarla yarışması olası değildir. Parası olanlar bu okullara gidip sınav yöntem ve teknikleriyle donatılıp sınavlarda başarılı olmaları sağlanacaktır. Eğitim ve öğretim hakkı zaten kısıtlı ve sınırlı olan yoksul halk çocuklarının eğitim hakkı tamamen ellerinden alınmış olacaktır. Eğitim Sen, eğitim kurumlarının düz lise, Anadolu ve Fen lisesi biçiminde sınıflandırılmasını aslında doğru bulmadığını, bir bütün olarak eğitim kurumlarının niteliklerinin arttırılması ve her öğrenciye eşit olanaklar tanıyacak bir eğitim sisteminin doğru çözüm olacağını savunmaktadır” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Robotik Kodlama Öğreniyorlar
Robotik Kodlama Öğreniyorlar
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ, Altınordu Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mustafa ÖZTÜRK´ün de hazır bulunduğu, “ROBOTİS Temel Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi”ne katıldı.
Dış Değerlendirme  Raporu Yayınlandı
Dış Değerlendirme Raporu Yayınlandı
Mesleki ve Teknik Ortaöğretimde kurumsal dış değerlendirme (performans izleme ve değerlendirme) raporu Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı.
Öğretmenlerle buluştu
Öğretmenlerle buluştu
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ; Altınordu, Fatsa ve Ünye´de görev yapan Felsefe Öğretmenleri ile biraraya gelerek istişarelerde bulundu.
Protokol imzalandı
Protokol imzalandı
Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türk Kızılayı Ordu Kan Bağışı Merkezi Müdürlüğü arasında Gönüllü Kan Bağışçılarının Eğitimi, Kan Bağışçısı Kazanım Faaliyetlerinin Yürütülmesi konularında gerçekleştirilen protokolün imza töreni İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ´ın makamında gerçekleştirildi.
Ordu´da E-Twinning Çalıştayı
Ordu´da E-Twinning Çalıştayı
Ordu genelinde “Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezi”miz tarafından yürütülen “Okulum e Twinning ile Taçlanıyor “projesi kapsamında, 85 öğretmenin katılımıyla e Twinning Çalıştayı gerçekleştirildi.
Mini Botanik Parklar Oluşturulacak
Mini Botanik Parklar Oluşturulacak
Yeşil alan kapasitesini son 4 yılda 7,5 kat artıran Ordu Üniversitesi yerleşkesinde var olan bitki çeşitliliği ekolojik koşullara uygun farklı bitkilerin bulunduğu mini botanik bahçeler ile zenginlik kazanacak.
İyi ki ORMEK var
İyi ki ORMEK var
Ordu´da okuma-yazma bilmeyenlerin oranı, Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) bünyesinde düzenlenen okuma yazma eğitimleri ile Doğu Karadeniz illeri içerisinde en düşük seviyeye düştü
Çocuklara Robotik Eğitimi
Çocuklara Robotik Eğitimi
Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kodlama Robotik Eğitimleri başladı.
2023 eğitim  vizyonu konuşuldu
2023 eğitim vizyonu konuşuldu
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ, “2023 Eğitim Vizyonu” doğrultusunda, hazırlanacak olan “İl Millî Eğitim Eylem Planı” kapsamında, Müdürlük Özel Büro´da görevli öğretmenlerle biraraya gelerek, değerlendirmelerde bulundu.
Veda yemeğine katıldı
Veda yemeğine katıldı
Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri, emekliliğe ayrılan Menşure BAŞ´ın, emekli olması münasebetiyle düzenlenen veda yemeği programında bir araya geldi.
92 KURSİYER EĞİTİM ALIYOR
92 KURSİYER EĞİTİM ALIYOR
Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) ile vatandaşlar, günlük hayattaki yaşamsal becerilerini geliştirmek için acil durumlarla ilgili ilk yardım eğitimi alıyor.
Sona Erdi
Sona Erdi
Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından yürütülen Ordu Üniversitesi Kurumsal Dış Değerlendirme süreci gerçekleştirilen görüşmeler ve incelemelerin ardından sonra erdi.
Kağıt israfına son!
Kağıt israfına son!
Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri İl Öğrenci Temsilcisi seçimi; İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Serdar YURDABAKAN, öğretmenler, öğrenci ve velilerin katılımlarıyla yapıldı.
Fidan diktiler
Fidan diktiler
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 4´üncü sınıf öğrencileri tarafından “Subtropik Meyveler” dersi kapsamında Eğitim Fakültesi çevresinde ayrılan ağaçlandırma alanına toplu meyve fidanı dikimi yapıldı.
Destek oldu
Destek oldu
Milli Eğitim Bakanlığı, her yıl düzenlenen “MEB Robot Yarışması”na katılmak isteyen Altınordu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ´ı makamında ziyaret ederek, yarışmaya katılmak için yapacakları robot ile ilgili materyal desteği talebinde bulundular.
‘´Şiddetle reddediyoruz´´
‘´Şiddetle reddediyoruz´´
Türk Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş:‘´Kadrolu öğretmen dışındaki istihdam türlerine karşıyız.
Tavsiyelerde bulundu
Tavsiyelerde bulundu
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ, Gülyalı Turnasuyu Kız Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek, öğrencilerle ve öğretmenlerle buluştu.
ODÜ´de Sertifika Töreni
ODÜ´de Sertifika Töreni
Ordu Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından koordine edilen ´CNC Tezgahlarında Teknolojik Ürünlerin İmalatı İçin SOLIDWORKS, SolidCAM ve CNC Operatörlüğü Eğitimi´´ projesinin sertifika töreni gerçekleştirildi.
anasayfa1
Bugün
8 °C
Salı
7 °C
Çarşamba
2 °C