Rotasyon tepkisi
Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet İncedere, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine tepki gösterdi
Tarih: 22.4.2015 09:39:07/ 3616okunma / 0yorum

Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet İncedere, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin eğitim de kaos yaratma, yoksul çocuklarının okumaması için hazırlanmış olduğunu belirtti. Yüz binlerce öğretmenin hayatını değiştirecek ‘atama ve yer değiştirme’ yönetmeliği yürürlüğe girdi. 2014-2015 eğitim yılı itibariyle 12 yıldır aynı yerde görev yapan öğretmenler başka yere tayin olacak. Doğu’daki öğretmenlere ek hizmet puanı verilecek, bu da tayinde avantaj getirecek. Eş durumuna bağlı yer değişikliklerinde, öğretmenin eşinin bulunduğu yerde kesintisiz üç yıl sigortalı olması gerekecek. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre 30 Eylül 2015’ten itibaren aynı yerde 12 yıl görev yapan öğretmenler rotasyona tabi tutulacak. KPSS ile atanan öğretmen 1 yıl aday öğretmen olacak. Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet İncedere, Danıştay nezdinde dava açarak yönetmenliğin iptalini sağlayacaklarını belirterek, “sendika olarak konunun önemi ve duyduğumuz sorumluluk gereği öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğiyle ilgili 5 Kasım 2013’te bakanlıkla paylaşılmış, eğitim emekçileri ve onların öz örgütleri olan eğitim ve bilim hizmetleri hizmet kolunda örgütlü sendikalardan gelecek öneri ve eleştiriler doğrultusunda, tartışmaları en aza indirecek bir yönetmenliğin hazırlanmasını umduğumuzu iletmiştik. Üzülerek belertmek isteriz ki, eleştirilerimizin önemli bir bölümü göz önünde bulundurulmamıştır. Bu yönetmenlik, sürgün yönetmenliğidir. Eğitim de kaos yaratma yönetmenliğidir, bu yönetmenlik, yoksul çocuklarının okumaması için hazırlanmış bir yönetmenliktir. Eğitim Sen olarak adaletsizliğe, eşitsizliğe, kayırmacılığa karşı her zaman fiili ve meşru olarak mücadele edeceğiz. Eğitim ve bilim emekçilerinin aleyhine olan hükümlerin iptali istemiyle Danıştay nezdinde dava açarak yönetmenliğin iptalini sağlayacağız” dedi. “DERSHANELER KAPATILMAMIŞ, DAHA GENİŞ ÇALIŞMA ALANI YARATILMIŞTIR” Dershanelerin kapatılmasını da değerlendiren İncedere, “AKP iktidarı dershaneleri kapatacağız diyerek, dershanelerin yerine genel amaçlı liselere dönüştürmüşlerdir. Eğitim Sen olarak dershanelere bizde karşıyız. Ancak bu sınav sistemiyle bunun mümkün olmayacağı bir gerçektir. Dershaneleri genel liselere çevirerek buralarda ETÜT, seminer, kurs ve test sınavları yapılmasına olanak sağlanmıştır. Kısaca dershaneler kapatılmamış, daha geniş çalışma alanı yaratılmıştır. Devlet okullarının hafta sonu kurs vererek bu okullarla yarışması olası değildir. Parası olanlar bu okullara gidip sınav yöntem ve teknikleriyle donatılıp sınavlarda başarılı olmaları sağlanacaktır. Eğitim ve öğretim hakkı zaten kısıtlı ve sınırlı olan yoksul halk çocuklarının eğitim hakkı tamamen ellerinden alınmış olacaktır. Eğitim Sen, eğitim kurumlarının düz lise, Anadolu ve Fen lisesi biçiminde sınıflandırılmasını aslında doğru bulmadığını, bir bütün olarak eğitim kurumlarının niteliklerinin arttırılması ve her öğrenciye eşit olanaklar tanıyacak bir eğitim sisteminin doğru çözüm olacağını savunmaktadır” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Keskin´den ailelere tavsiye!
Keskin´den ailelere tavsiye!
Yeni eğitim ve öğretim yılı ile birlikte ailelere ve öğrencilere önerilerde bulunan Yeşilay Ordu Şube Başkanı Cengiz KESKİN, okul, sınıf değişimi ve yaşın getirdiği bazı değişimlerin okulun ilk günlerinde öğrencilerin riskli bir süreç yaşamasına neden olduğunu söyledi.
Talimat verdi
Talimat verdi
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ, Şube Müdürü Mustafa ÖZTÜRK´ün de hazır bulunduğu ziyarette, Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezinin işbirliği ile Ordu´da gerçekleştirilen “Robotis Dream 2 Eğitmen Eğitimi”ni ziyaret etti.
Törenle Başladı
Törenle Başladı
574 okulda, 6 bin 195 derslikte,9 bin 132 idareci ve öğretmenle,128 bin 444 öğrenci ders başı yaptı.
‘´Fırsat eşitliği kalmamıştır´´
‘´Fırsat eşitliği kalmamıştır´´
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle öğrencileri, öğretmenleri ve velileri tebrik etti ve başarılar diledi.
‘´Sorunlar artıyor´´
‘´Sorunlar artıyor´´
Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Sezgin Yılmaz: ‘´Eğitim-öğretim maalesef ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de sorunlarla başlıyor´´ dedi.
‘´DESTEĞİMİZ SÜRECEK”
‘´DESTEĞİMİZ SÜRECEK”
Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Eğitim-Öğretim  Önlemleri Toplantısı
Eğitim-Öğretim Önlemleri Toplantısı
Kaymakam Niyazi Erten, 2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminin başlamasıyla, eğitim öğretim döneminde alınabilecek önlemler için Şehit Doğan Gökbulut ilkokulunda toplantı gerçekleştirdi.
Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı
Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı
Kaymakam Niyazi Erten Başkanlığında, resmi, özel ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla Hayat Boyu Öğrenme alanında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek ve verimliliği artırmak amacıyla yılda iki defa yapılan İlçe Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Ünye´ye 2 Yeni  Okul Kazandırılıyor
Ünye´ye 2 Yeni Okul Kazandırılıyor
Vali Seddar Yavuz, Ünye Gölevi Anadolu Lisesi ile Çınarsuyu Anaokulu inşaatının temel atma törenine katıldı.
 Hazırlıklar Tamamlandı
Hazırlıklar Tamamlandı
rdu İl Millî Eğitim Müdür Vekili Serdar Yurdabakan ile Şube Müdürü Ercan Zengin, Altınordu´da bulunan okulları ziyaret ederek, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına yönelik yapılan hazırlıkları ve çalışmaları yerinde inceledi.
Baş´a ziyaret
Baş´a ziyaret
Ordu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan DEMİREL ile Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Filiz ZAYİMOĞLU ÖZTÜRK ve Dr. Öğr. Üyesi Tolga AKTÜRK İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ´ı makamında ziyaret etti.
‘´Geleceğine yön veriyor" projesi
‘´Geleceğine yön veriyor" projesi
İkizce Kaymakamlığı ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOKA) ortaklaşa yürüttüğü "Ordu STEM ile geleceğine yön veriyor" projesine başlandı.
OMÜ ve ODÜ´den Ekonomik İş Birliği
OMÜ ve ODÜ´den Ekonomik İş Birliği
OMÜ Rektörlükte gerçekleşen imza törenine ayrıca; OMÜ Rektör Yardımcısı ve Samsun Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, Samsun Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Osman Özkoç, OMÜ- TTO Koordinatör Yardımcısı Eda Beylihan da katıldı.
Okul Aile Birliği Toplandı
Okul Aile Birliği Toplandı
Vali Seddar Yavuz, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına sorunsuz bir şekilde başlamak amacıyla Okul Aile Birliği Başkanları ile istişare toplantısı yaptı.
 Denetimler Sürüyor
Denetimler Sürüyor
Ordu İl Millî Eğitim Müdür Vekili Serdar Yurdabakan, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına yönelik yapılan hazırlıkları ve varsa eksiklikleri incelemeye ve denetlemeye devam ediyor.
YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI
YENİ DÖNEM KAYITLARI BAŞLADI
Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerinde hizmet veren Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK), 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için ücretsiz kayıtlar başladı.
Talimatlar verdi
Talimatlar verdi
Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, 2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminin başlamasıyla, eğitim öğretim döneminde alınabilecek önlemler için Başöğretmen Ortaokulunda toplantı gerçekleştirdi.
Okulları ziyaret etti
Okulları ziyaret etti
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ okulları ziyaret ederek, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına yapılan hazırlıkları ve çalışmaları yerinde incelemeye devam ediyor.
anasayfa1
Bugün
18 °C
Cumartesi
17 °C
Pazar
16 °C