Ordu´nun yüzde 16´sı emekli
Ordu´da yaşayan 742 bin kişiden 121 bin 789´u emekli, emeklilerin toplam nüfus oranının ise yüzde 16 olduğu belirlendi.
Tarih: 1.12.2018 08:30:00/ 141okunma / 0yorum

Ordu Valisi Seddar Yavuz tarafından verilen bilgilere göre, Ordu´da yaşayan toplam 742 bin 341 kişiden 121 bin 789´u emekli aylığından yararlanıyor.

    Ordu´da 707 bin 224 kişinin sosyal güvenlik şemsiyesi altında oldu-ğunu belirten Yavuz, “Sosyal güvenlik kapsamında il nüfusuna oranlarsak yüzde 84´dür. Sosyal güvenlik kapsamı dışında kalan nüfusumuz ise 35 bin 117´dir. Sosyal Güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısı 162 bin 503´tür. Emekli Sandığına tabi 25 bin 311, Bağ Kur´a tabi 27 bin 625, SSK´ya tabi 109 bin 567´dir. Sosyal güvenlik kapsamındaki aktif çalışanların toplam il nüfusuna oranı da yüzde 22´dir. Bu bizim açımızdan düşük bir rakamdır. Sosyal güvenlik kapsamında aylık alanlara, yani emekli olanlara bakacak olursak, emekli san-dığından şu anda emekli olan kişi sayısı 18 bin 523, Bağ Kur emeklisi sayısının 34 bin, SSK emeklisi sayısı da 69 bin 266 olmak üzere toplam ilimizde 121 bin 789´da emekli bulunmaktadır. Sosyal güvenlik kapsamındaki emeklilerin toplam İl nüfusuna oranı ise yüzde 16´dır. Sosyal güvenlik kapsamında bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı 335 bin 698´dir. Sosyal güvenlik kapsamındaki bakmakla yükümlü tutulanların oranı ise yüzde 45´dir. Ordu´da, 72 bin 882 kişinin genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılanmaktadır. Genel sağlık sigortası primleri kendileri tarafından ödenen kişi sayısı da 14 bin 352 kişidir, bunların toplamı ise 87 bin 234 tür” diye konuştu.

OTSO toplantı salonunda yapılan meclis toplantısına, Vali Seddar Yavuz´un yanı sıra, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, Ordu SGK il Müdürü Mehmet Yaşar Günay, DOKA Ordu İl Temsilcisi Harun Göçer, OTSO Başkanı Servet Şahin, OTSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım, AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin ve meclis üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

                Meclis Başkanı Levent Yıldırım´ın başkanlığını yaptığı toplantıda, Ordu´nun yatırımları ele alınarak, karşılıklı istişarede bulunuldu.

                Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Vali Seddar Yavuz, Ordu ekonomisinin geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılmasına yönelik düşüncelerini paylaştı.

                Ordu´da yapılan yatırımların yanı sıra, tarım ve turizme yönelik çalışmalara da değinen Vali Seddar Yavuz, işbirliğinin önemine dikkat çekti.

“Ordu´da Bir Sinerji

Oluşturmalıyız”

                İşadamlarına seslenerek, oluşturdukları istihdam ve sağladıkları vergiler için teşekkür eden Vali Seddar Yavuz, “Hepinize ayrı teşekkür ediyorum. Bir kişi bile çalıştıran, bir kişiye ekmek veren bu insanların, biz önünde saygıyla duruyoruz. Sizleri gerçekten seviyoruz. İş ve istihdam üreten herkese selam dururuz, bunu çok açıklıkla söylüyorum. O yüzden de kapımız, gönlümüz size hep açık. Bu şehirde ‘ben´ duygusundan uzaklaşıp, ‘biz´ demeyi öğrenmeliyiz. Bunu başarmalıyız. Hepiniz ayrı ayrı çok başarılı insanlarsınız. Karadeniz insanı çok başarılı, takdirle karşılıyorum. Bunu bir ironi olarak söylemiyorum. Gerçekten Karadeniz insanı farklı olduğunu ben de gördüm. Farklısınız ama bunu bir sinerjiye dönüştürmeliyiz. Daha iyiye, daha güzele doğru götürebiliriz ve bunu başarabiliriz. Bunu başardığımızda, Ordu daha başka olacak. 10 yıl sonra bu şehri hiç kimse tanıyamaz. Önemli olan bizim ne kadar hızlı yaptığımızdır. Rekabette ne kadar öne geçtiğimizdir. Hata yapmadan, birlikte hareket ederek, bir sinerji oluşturarak, bunu başarabiliriz. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki bu yeni anlayışa da adapte olarak, bunu çok önemsiyorum. Ülkede 16 yıldır bir gelişim var, ben de 30 senedir kamudayım. Bizim 2023 vizyonumuzu gerçekleştirmemiz lazım, Türkiye vizyonunu gerçekleştirmemiz lazım. Bize 2023´te yetmez. Bizim 2053, 2071´i hedeflememiz lazım ve dünyada süper ligde oynayan Türk´ü oluşturmamız lazım. Bu Türkiye bize yetmez” diye konuştu.

“Ordu´da, 707.224 Kişi Sosyal Güvenlik Şemsiyesi

Altındadır”

                Ordu´da sosyal güvenlik hizmetlerinden faydalanan kişilerin durumlarına da değinen Vali Yavuz, “Ordu´da şu anda 13 bin 236 işyeri mevcuttur. Toplam sosyal güvenlik kapsamı içindeki 707 bin 224 vatandaşımız, sosyal güvenlik şemsiyesi altındadır. Genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılananlar hariç, toplam sosyal güvenlik kapsamı içerisinde tescil edilenlerin sayısı 619 bin 990´dır. Sosyal güvenlik kapsamında il nüfusuna oranlarsak %84´dür. Sosyal güvenlik kapsamı dışında kalan nüfusumuz ise 35 bin 117´dir. Sosyal Güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısı 162 bin 503´tür. Emekli Sandığına tabi 25 bin 311, Bağ Kur´a tabi 27 bin 625, SSK´ya tabi 109 bin 567´dir. Sosyal güvenlik kapsamındaki aktif çalışanların toplam il nüfusuna oranı da %22´dir. Bu bizim açımızdan düşük bir rakamdır. Sosyal güvenlik kapsamında aylık alanlara, yani emekli olanlara bakacak olursak, emekli sandığından şu anda emekli olan kişi sayısı 18 bin 523, Bağ Kur emeklisi sayısının 34 bin, SSK emeklisi sayısı da 69 bin 266 olmak üzere toplam ilimizde 121 bin 789´da emekli bulunmaktadır. Sosyal güvenlik kapsamındaki emeklilerin toplam İl nüfusuna oranı ise %16´dır. Sosyal güvenlik kapsamında bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı 335 bin 698´dir. Sosyal güvenlik kapsamındaki bakmakla yükümlü tutulanların oranı ise % 45´dir. Ordu´da, 72 bin 882 kişinin genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılanmaktadır. Genel sağlık sigortası primleri kendileri tarafından ödenen kişi sayısı da 14 bin 352 kişidir, bunların toplamı ise 87 bin 234 tür” diye konuştu.

“İstihdamı Artırmak İçin Yeni OSB´ler Üzerinde Israrla Çalışmamız Lazım”

                Ordu´nun yaş ortalamasının Türkiye yaş ortalamasına göre 5-6 puan üstünde olduğunu belirten Vali Yavuz, “Dolayısıyla Ordu yaşlı bir nüfusa sahiptir. İşte bu açıdan da şehir vizyonu çizdiğimiz de 3 OSB yetmez. 30 bin kişinin çalıştığı bir sanayi kurmamız gerektiği fikrinin sebebi de budur. Biz göç vermediğimiz gibi göç alacağız. İstanbul´da yaşayan gençlerimiz var, buraya gelmek isteyenler var. Çünkü, Ordulular toprağına çok bağlı. Bu insanları aynı zamanda bahçeleri var, evleri var, yurtları var. Tarımdaki değişim ve dönüşümü de bu yaşlı nüfusla yapamayız. Ordulu kardeşlerimizin buraya gelmesi, burada istihdam edilmesi, hafta sonları da, akşamları da bahçeleri ile ilgilenebilmesini sağlayacaktır. Bizim getirdiğimiz, üzerinde çalıştığımız yenilikleri de kullanacak durumda olacak. Yoğun şekilde bunun üzerinde çalışıyoruz. Bizim, OSB´ler üzerinde ısrarla çalışmamız lazım. En az 50 bin kişilik bir öğrenci kapasitesine ulaşan bir üniversite oluşturmamız lazım. Fındığı sadece fındık fiyatı üzerinden değil, verimi nasıl artırabileceğimiz hususunu tartışmamız ve buna bir nokta koymamız gerekiyor. Çünkü, 85 kilogram dekar başına fındıktan ürün elde edip, daha sonra 300 kilogram verim elde edenlerle rekabet etmeyi düşünürseniz, bunun imkansız olduğu en iyi işadamları bilir. Birim alandan en fazla verimi almak zorundayız. Birim alandan en fazla verim alacak yöntemleri de şu anda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve DOKAP´la çalışıyoruz” diye konuştu.

                Toplantıda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş´ta bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Bir milletin bize emanet etmiş olduğu kaynakları en verimli en iyi şekilde hizmete dönüştürme mücadelesi veriyoruz. Doğrudan milletin gönlünde yer alabilecek, gönül bağı kurabilecek, kardeşliği oluşturabilecek, bu vesileyle eleştiriyi doğrudan bir itham değil eleştiri doğrudan bir yönlendirme aracı olarak görebilecek çalışmaları sürdürmeye devam ediyoruz. Bir diğer taraftan da bu şehrin verimliliğinin sadece sözde kalmayacağı, özde bir şekilde verimliliğin sanayiye yansıyabileceği yatırımların, istihdamın, gelecek inşa etmenin, özellikle şehir kültürünün ve Milletin hayat kalitesini yükseltebilecek tüm çalışmaların yönetebileceği bir sistemin yürütmeye ve birlikte bunu geleceğe taşımaya gayret ediyoruz.”

                Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan ise, ortak aklın ortak iş yapma kültürüne çevrilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Ordu, Orta Karadeniz´de jeopolitik bir öneme sahip. Arazisi gayet güzel ne aşırı meyil ne aşırı düz güzel bir araziye sahip verimli bir araziye sahip bir iliz. Biz ortak aklı alalım ve ortak iş yapma kültürüne sahip olalım. Bu odaların üzerinde ağır bir misyon var. Gelişmeyi kalkınmayı tabana yaymazsak hayal olur” dedi.

                Toplantıda, OTSO Başkanı Servet Şahin, odanın yapmış olduğu çalışmalara değinerek, “Ordu´nun daha iyi yerlere gelmesi için OTSO olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2019 yılında da bu çalışmalarımız devam edecek. Biz OTSO olarak şuana kadar Ordu´ya OTSO binamızı ve Endüstri Meslek Lisesi binası kazandırdık. Hazırlamış olduğumuz projeleri de Ordu´ya kazandırmış olduk” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ordu yüzde emekli
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Artık çöpe gitmeyecek
Artık çöpe gitmeyecek
Ekmek israfını önlemek ve bayat ekmekleri değerlendirmek amacıyla Altınordu Belediyesi´nden proje
Trafikte  yeni dönem
Trafikte yeni dönem
Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla hazırlanan ´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyası ülke geneliyle eş zamanlı olarak Ordu´da başladı.
Örnek fındık bahçesini inceledi
Örnek fındık bahçesini inceledi
Vali Seddar Yavuz, fındıkta verimliliği ve kaliteyi artırmaya yönelik proje çalışmalarını yerinde inceledi
Sel afetzedelerinin yaraları sarılıyor
Sel afetzedelerinin yaraları sarılıyor
Cumhurbaşkanlığınca, 8-9 Ağustos 2018 tarihlerinde ilimizde yaşanan sel afeti nedeniyle 6 Milyon TL acil destek ödeneği gönderildi.
Kore Gazisine Madalya
Kore Gazisine Madalya
Kore Gazisi Sadık Kandemir´e Madalya ve Beratı Vali Seddar Yavuz tarafından teslim edildi.
Ordu 111 bin yabancı turist ağırladı
Ordu 111 bin yabancı turist ağırladı
Ordu turizmde 2017-2018 yılını çok iyi bir seviyede kapattı
Gazeteciler Günü kutlandı
Gazeteciler Günü kutlandı
Gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesiyle birlikte 58 yıldan buyana kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Günü”, Ordu´da da düzenlenen etkinlikle kutlandı.
ODÜ´den bilime destek
ODÜ´den bilime destek
ODÜ, 152´ye ulaşan laboratuvar sayısıyla bilimsel çalışmalarını sürdürüyor
ÖNCELİK HASTA VE CENAZELER
ÖNCELİK HASTA VE CENAZELER
Salı günü akşam saatlerinde başlayarak etkisini özellikle yüksek rakımlı ilçelerde hissettiren kar yağışı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
 “İşbirliğinde Ordu yok”
“İşbirliğinde Ordu yok”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdris Naim Şahin´in adaylığını değerlendirdi.
"Kuraya tabi tutulmasın"
"Kuraya tabi tutulmasın"
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "belli bir yaşa ulaşmış insanların kuraya tabi tutulmaksızın hac görevlerini yerine getirmesinin sağlanması gerekmektedir." dedi.
Palu ailesi kan dondurdu!
Palu ailesi kan dondurdu!
Türkiye´nin konuştuğu Ordulu Palu ailesi olayında flaş gelişmeler yaşandı.
Eğitim öğretime 1 gün ara
Eğitim öğretime 1 gün ara
Ordu´da etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitime bir gün ara verildi.
Ordu 64. sırada
Ordu 64. sırada
2017 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi illerinde kişi başına GSYH Ordu´da 5 bin 994 dolar oldu.
İŞKUR´a akın ettiler!
İŞKUR´a akın ettiler!
Toplum Yararına Program kapsamında kamu kurumlarında 6 ay süreyle çalıştırılacak bin kişilik geçici iş başvurularının ilk gününde uzun kuyruklar oluştu.
20. sırada
20. sırada
2015 yılında hizmet vermeye başlayan Ordu Giresun Havalimanı 2018 yılını Türkiye´de bulunan 55 havalimanı içerisinde 20. sırada tamamladı.
Soba can aldı
Soba can aldı
Sobadan sızan karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu bir kişi yaşamını yitirdi.
Eğitime kar engeli
Eğitime kar engeli
Ordu´nun yüksek kesimlerinde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle, 6 ilçede eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
anasayfa1