Ordu´da ihracat arttı
Ordu´da ihracat yüzde 2,5 oranında arttı
Tarih: 1.8.2019 09:43:03/ 381okunma / 0yorum

Doğu Karadeniz illerinin 2019 yılı Ocak-Haziran dönemindeki dış ticaret performansları bir önceki yılın aynı dönemine göre değerlendirildiğinde; ihracat Ordu, Gümüşhane, Giresun, Rize ve Trabzon´da artış gösterirken sadece Artvin´de düştü.

 Bu dönemde Gümüşhane´de ihracat yüzde 185,2 oranında artarak 33,2 milyon dolara, Rize´de ihracat yüzde 66,5 oranında artarak 84,8 milyon dolara, Giresun´da ihracat yüzde 28,1 oranında artarak 88,6 milyon dolara, Trabzon´da ihracat yüzde 6,0 oranında artarak 510,5 milyon dolara, Ordu´da ihracat yüzde 2,5 oranında artarak 93,1 milyon dolara çıktı. Artvin´de yüzde 24,2 oranında azalarak 20,5 milyon dolara düştü. Ayrıca 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye genelinde Trabzon en fazla ihracat yapan 19. il oldu. 

2019 yılı Ocak-Haziran döneminde Doğu Karadeniz ihracatının %74,6´sı 3 fasıl altında gerçekleşti. Toplam ihracatın yüzde 42,7´si (354,6 milyon dolar) “Yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler” faslında yüzde 21,6´sı (179,3 milyon dolar) “Sebzeler, meyveler, sert kabuklu meyveler ve bitkilerin diğer kısımlarından elde edilen müstahzarlar” faslında ve yüzde 10,3´ü (85,9 milyon dolar) “Metal cevherleri, cüruf ve kül” faslındadır. Bu dönemde Doğu Karadeniz´den 130 ülke ve serbest bölgeye ihracat gerçekleşti. En fazla ihracat 129,1 milyon dolarla İtalya´ya gerçekleşirken bu ülkeyi 100,7 milyon dolarla Almanya, 71,9 milyon dolarla Rusya Federasyonu ve 58,9 milyon dolarla Çin izledi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ordu ihracat arttı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TMO´NUN DA İSTEKLERİ VAR
TMO´NUN DA İSTEKLERİ VAR
TMO Ordu Şube Müdürü Mehmet Güney, fındıklarını TMO´ya verecek üreticilerden istekte bulundu
İlk balık istavrit oldu
İlk balık istavrit oldu
Denizlerde av yasağının sona ermesiyle birlikte “vira bismillah” diyerek umutla denize açılan balıkçıların ağına istavritten başka bir şey takılmadı
YEŞİL ALTINDA HASAT ŞENLİKLE BAŞLADI
YEŞİL ALTINDA HASAT ŞENLİKLE BAŞLADI
Karadeniz bölgesinin en önemli gelir kapısı olan ve yıllık ortalama 2 milyar dolar ihracat geliri sağlanan fındıkta resmi hasadın başlaması sebebiyle Fındık Hasat Şenliği düzenlendi.
Fındıkta Artış Sürüyor
Fındıkta Artış Sürüyor
Dünya üretim ve ticaretinde söz sahibi olduğumuz fındıkta, son yıllarda yapılan verim ve kaliteyi arttırma çalışmaları olumlu sonuçlar veriyor.
Bakan Rekolteyi Açıkladı
Bakan Rekolteyi Açıkladı
Bugün Ordu´da yapılacak olan Fındık Hasat Şenliği´yle ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 fındık sezonu için rekolte tahmini 776 bin 46 ton olarak beklendiğini duyurdu.
“BAHÇELER YENİLENMELİ”
“BAHÇELER YENİLENMELİ”
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Doğu Karadeniz Bölgesi´nde devletin muhakkak bir projeye yaparak yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi gerekiyor” dedi
Ordu´da 39.8 bin işsiz var
Ordu´da 39.8 bin işsiz var
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, 2019 yılının ilk 6 ayında 39.139´u normal, 634´ü engelli, 94´ü eski hükümlü olmak üzere toplam 39.867 kişinin kayıtlı iş arayan olduğunu belirtti
 “FİYAT İSTİYORUZ!”
“FİYAT İSTİYORUZ!”
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, başlamak üzere olan fındık haşatına rağmen fındık taban fiyatının açıklanmaması ve TMO´nun sesini çıkarmamasına tepkisini dile getirdi.
İkinci 500´de 5 Ordulu
İkinci 500´de 5 Ordulu
İSO tarafından açıklanan 2018 yılı Türkiye´nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu çalışması içerisinde 5 Ordulu firma yer aldı.
Rekolte belli oldu
Rekolte belli oldu
2019 yılı Ordu tahmini fındık rekoltesi 19 ilçe 400 noktada yapılan çalışma ile tamamlandı
245 bin ton fındık ihraç edildi
245 bin ton fındık ihraç edildi
Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliğinden (KFMİB) yapılan açıklamaya göre, 1 Eylül 2018-30 Haziran 2019 döneminde, standart naturel iç fındığın kentali (100 kilogramı) ortalama 837 dolardan işlem gördü.
KOBİLERE MÜJDE!
KOBİLERE MÜJDE!
KOBİ´lere 12 bankanın katılımı ile 25 milyar liralık destek verilecek.
OBB´den gelir getirici projeler
OBB´den gelir getirici projeler
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tarım projeleri kapsamında gelir getirecek projeleri uygulamaya başladıklarını açıkladı.
Gözler TMO´da
Gözler TMO´da
Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Başaran, TMO´nun fındık fiyatlarını sezon başlamadan önce açıklaması gerektiğini ifade etti.
Esnaf için çağrı
Esnaf için çağrı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken´den esnaf için çağrı
Pazar yangın yeri!
Pazar yangın yeri!
Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşıladığı pazarları dolaşıp fiyatları yerinde inceledik.
Fındık üreticileri dikkat!
Fındık üreticileri dikkat!
Giresun Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından fındık üreticilerini uyarıda bulunuldu.
HAZİRAN´DA BELLİ OLACAK!
HAZİRAN´DA BELLİ OLACAK!
Ordu´da gerçekleştirilen Ulusal Fındık Çalıştayı´nın sonuç bildirgesi açıklandı.
anasayfa1