ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
24 Kasım Öğretmenler Günü, bizler için çalışıp çabalayan, fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.Türkiye´de 1981´den beri, her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün "Millet Mektepleri´nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Atatürk´e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" ünvanını 11 Kasım 1928´de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım´da Millet Mektepleri Talimatnamesi´nin yayınlanması ile resmileşmişti. Atatürk´ün 100. doğum yıldönümü olan 1981´de, "başöğretmen" olduğu günün ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi.
Tarih: 24.11.2018 08:30:00/ 139okunma / 0yorum

                Ordu´da da 24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle kutlama programı etkinliği yapılacak.

                Ordu Valisi Seddar Yavuz, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Yavuz şunları kaydetti.´´Büyük fedakârlık ve özveri göstererek, geleceğimizin teminatı olan sevgili yavrularımızı yetiştiren, onlara iyiyi ve doğruyu öğreten, milli ve manevi değerlerimizi, iyi insan ve vatandaş olmayı, vatan ve millet sevgisini aşılayan, çağın gerektirdiği bilgi düzeyine ulaştıran öğretmenlerimize armağan edilen bu anlamlı günü idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, “Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir... Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.” Vecizesi, nasıl bir kültür ve medeniyetin mirasçıları olduğumuzu ispatlar niteliktedir. Biz biliyoruz ki, toplumun düşmanı cehalettir, cehaletin düşmanı öğretmenlerdir.

Bu vesileyle; kutsal görevlerinin bilinciyle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı şevk ve heyecanla vazifelerini yerine getireceklerine inandığımız tüm öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutlar, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Aatatürk olmak üzere, şehit olan ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarken, tüm öğretmenlerimize mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum.

                Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş,“24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla tebrik mesajı yayınladı.

Okumanın ve öğrenmenin insanoğlu için vazgeçilmez bir olgu olduğuna vurgu yaparak, “Öğretmenlik, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülmeyecek kadar saygın ve fedakârlık gerektiren bir meslektir” diyen Başkan Tekintaş mesajında şu görüşlere yer verdi:

Millet Mektepleri´nin açıldığı ve aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ e “Başöğretmen” unvanının verildiği 24 Kasım 1928 tarihini her yıl “Öğretmenler Günü” olarak kutluyoruz.

Öğretmenler ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan yetiştirilmesinde, toplumdaki barışın ve huzurun sağlanmasında önemli sorumluluklar üstlenmektedirler. Bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülmeyecek kadar saygın ve fedakârlık gerektiren bir meslek olan öğretmenlik, devletin ve milletin kaderini de doğrudan etkilemektedir.

Çocuklarımızın, gençlerimizin gelişmesinde sonsuz emek harcayan zor şartlar altında dahi olsa ülkemizin her köşesinde özveri, sabır, emekle görevlerini özenle yerine getirmeye çalışan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü´nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, “İnsan yetiştirme sanatını icra eden öğretmenlerimiz, toplumun önderi ve gelecek nesillerin şekillendiricisidir” dedi.

Tezcan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Gençliğin sadece öğrendiği konularla ilgili değil, aynı zamanda milli-manevi değerler ve tarih bilinciyle yetiştirilmesi konusunda en önemli görevi icra eden öğretmenler, toplumun önderi ve gelecek nesillerin şekillendiricisidir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" özdeyişinde belirttiği gibi, öğretmenlerimizin üstlendiği misyon toplumsal ve bireysel anlamda bütün önem ve özeni hak etmektedir.

Geleceğe sağlam adımlarla basan bir nesil yetiştirmek temennisi ile Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Anadolu´nun her köşesinde görevini aşkla ve şevkle yerine getiren Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü´nü kutluyorum.”

                CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, "kalkınmayı tamamlamak ve tam  demokrasiye ulaşmak ancak eğitimle mümkündür" dedi. Devlet yönetiminde liyakatın önemine dikkat çeken Torun, "liyakat demek uzmanlık demek bu da ancak eğitimle mümkündür" diye konuştu.

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Torun, Türkiye´nin ekonomik, kültürel ve siyasi olarak yaşadığı zorlu süreçlerden kurtulmasının ve çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesinin ancak Cumhuriyet´in kazanımlarını özümsemiş, Atatürk ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinden ayrılmayacak nesiller yetiştirmekle mümkün olacağını belirtti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Artık çöpe gitmeyecek
Artık çöpe gitmeyecek
Ekmek israfını önlemek ve bayat ekmekleri değerlendirmek amacıyla Altınordu Belediyesi´nden proje
Trafikte  yeni dönem
Trafikte yeni dönem
Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla hazırlanan ´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyası ülke geneliyle eş zamanlı olarak Ordu´da başladı.
Örnek fındık bahçesini inceledi
Örnek fındık bahçesini inceledi
Vali Seddar Yavuz, fındıkta verimliliği ve kaliteyi artırmaya yönelik proje çalışmalarını yerinde inceledi
Sel afetzedelerinin yaraları sarılıyor
Sel afetzedelerinin yaraları sarılıyor
Cumhurbaşkanlığınca, 8-9 Ağustos 2018 tarihlerinde ilimizde yaşanan sel afeti nedeniyle 6 Milyon TL acil destek ödeneği gönderildi.
Kore Gazisine Madalya
Kore Gazisine Madalya
Kore Gazisi Sadık Kandemir´e Madalya ve Beratı Vali Seddar Yavuz tarafından teslim edildi.
Ordu 111 bin yabancı turist ağırladı
Ordu 111 bin yabancı turist ağırladı
Ordu turizmde 2017-2018 yılını çok iyi bir seviyede kapattı
Gazeteciler Günü kutlandı
Gazeteciler Günü kutlandı
Gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesiyle birlikte 58 yıldan buyana kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Günü”, Ordu´da da düzenlenen etkinlikle kutlandı.
ODÜ´den bilime destek
ODÜ´den bilime destek
ODÜ, 152´ye ulaşan laboratuvar sayısıyla bilimsel çalışmalarını sürdürüyor
ÖNCELİK HASTA VE CENAZELER
ÖNCELİK HASTA VE CENAZELER
Salı günü akşam saatlerinde başlayarak etkisini özellikle yüksek rakımlı ilçelerde hissettiren kar yağışı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
 “İşbirliğinde Ordu yok”
“İşbirliğinde Ordu yok”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdris Naim Şahin´in adaylığını değerlendirdi.
"Kuraya tabi tutulmasın"
"Kuraya tabi tutulmasın"
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "belli bir yaşa ulaşmış insanların kuraya tabi tutulmaksızın hac görevlerini yerine getirmesinin sağlanması gerekmektedir." dedi.
Palu ailesi kan dondurdu!
Palu ailesi kan dondurdu!
Türkiye´nin konuştuğu Ordulu Palu ailesi olayında flaş gelişmeler yaşandı.
Eğitim öğretime 1 gün ara
Eğitim öğretime 1 gün ara
Ordu´da etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitime bir gün ara verildi.
Ordu 64. sırada
Ordu 64. sırada
2017 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi illerinde kişi başına GSYH Ordu´da 5 bin 994 dolar oldu.
İŞKUR´a akın ettiler!
İŞKUR´a akın ettiler!
Toplum Yararına Program kapsamında kamu kurumlarında 6 ay süreyle çalıştırılacak bin kişilik geçici iş başvurularının ilk gününde uzun kuyruklar oluştu.
20. sırada
20. sırada
2015 yılında hizmet vermeye başlayan Ordu Giresun Havalimanı 2018 yılını Türkiye´de bulunan 55 havalimanı içerisinde 20. sırada tamamladı.
Soba can aldı
Soba can aldı
Sobadan sızan karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu bir kişi yaşamını yitirdi.
Eğitime kar engeli
Eğitime kar engeli
Ordu´nun yüksek kesimlerinde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle, 6 ilçede eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
anasayfa1