ODÜ´den bilime destek
ODÜ, 152´ye ulaşan laboratuvar sayısıyla bilimsel çalışmalarını sürdürüyor
Tarih: 11.1.2019 08:57:34/ 218okunma / 0yorum

            Araştırma ve geliştirme süreçlerinin her aşamasında etkin görev ve sorumluluklar üstlenebilecek nitelikte elemanlar yetiştire-rek gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla toplum yararına sunduğu eğitime yönelik hizmetlerini sürdürmeye devam eden Ordu Üniversitesi (ODÜ) kurulduğu yıllarda 14 olan araştırma, sağlık, eğitim laboratuvarları ve atölye sayısını 2019 yılı itibari ile 152´ye çıkararak yaklaşık 11 kat artış sağladı.

              Sağlık alanında sahip olduğu laboratuvarlarındaki son teknolojiler sayesinde Ordu´da ilk niteliğinde birçok operasyona imza atan ODÜ Diş Hekimliği Fakültesinin araştırma, eğitim ve sağlık laboratuvarları ile toplumun ağız ve diş sağlığının korunması ile ilgili hizmetini yeni binasındaki araştırma alanları ile daha üst seviyelere ulaştırmayı hedeflerken Tıp Fakültesi sahip olduğu 14 laboratuvarı ve Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde yapılan araştırmalar,  gerçekleştirilen ameliyatlar ve bölgesine verdiği sağlık hizmeti ile adından söz ettiriyor.

           Ayrıca sahip olduğu 19 laboratuvarı ile moleküler biyoloji ve kimya alanlarında bilime katkıda bulunacak araştırma geliştirme süreçlerinin her aşamasında etkin görev ve sorumluluklar üstlenebilecek nitelikte elemanlar yetiştiren Fen Edebiyat Fakültesi gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla toplum yararına sunduğu eğitime yönelik hizmetlerini sürdürüyor.

             Tarımsal eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri yürüten kurumlar arasında yer alan Ziraat Fakültesi 31 laboratuvarıyla eğitim vererek, nitelikli ziraat mühendisleri yetiştirmeyi amaç edinirken yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar ve projeler yürütmekte.

             Hem Türkiye hem de Karadeniz Bölgesi‘ndeki en gelişmiş laboratuvarlardan bir tanesi olan ve Avrupa standartlarında modern olarak tasarlanan performans laboratuvarında; test ve ölçümler yapan son teknoloji 18 farklı cihaz bulunuyor. 

            ODÜ, faaliyette olan 8 meslek yüksekokulunda bulunan laboratuvar ve tesislerle nitelikli bilimsel çalışmalar ortaya koymak, uluslararası düzeyde ve uygulamaya yönelik çalışmalara öncelik vermek, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman eksikliğinin giderilmesi noktasında sahip olduğu teknik alt yapı ile öğrencilerini sektöre hazırlıyor.

            Ordu Üniversitesinin önemli deneysel çalışmaların yürütülmesine imkan sunan evrensel standartlarda laboratuvarlara sahip olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Araştırma ve geliştirme çalışmalarının yürütüldüğü laboratuvar ortamları üniversitelerin dünya bilimine açılan kapısıdır. Üniversitelerin başta ulusal onun da ötesinde küresel ölçekte tanınır olmasına katkı sunan en önemli mekanlar zengin kaynaklara sahip, yeterli bilimsel ve teknolojik araçlarla donatılmış laboratuvarlardır. Kurulduğu süreçte 14 laboratuvar ile eğitim yolculuğuna başlayan Ordu Üniversitesi yakın zamanda açılacak olan Diş Hekimliği Fakültesindeki yeni laboratuvarlarıyla birlikte bugün 152´ye ulaşan araştırma, sağlık, eğitim laboratuvarları ve atölye sayısı ile dünya bilim mirasına önemli faydalar sunan çalışmalarına devam etmektedir. Küresel ölçekte başarılı çalışmaların gerçekleştirildiği Üniversitemiz laboratuvarlarında lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki araştırmacılarımız, bilimsel literatüre önemli katkı sunacak araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir. Kurduğumuz laboratuvarlarla nitelikli bilimsel çalışmalar ortaya koymayı, uluslararası düzeyde ve uygulamaya yönelik çalışmalara öncelik vermeyi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların yetiştirilmesine fayda sağlamayı ve bilimsel alanda ülkemizin rekabet edebilme gücünü artırmayı hedeflemekteyiz. Dolayısıyla bu mekanlar üretilen her bilginin başta Ordu ve bölgesi olmak üzere ulusal ve uluslararası bilim ağımızı zenginleştirmede önemli alt yapı niteliğindedir.” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: bilime destek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SON 7 GÜN!
SON 7 GÜN!
Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır BAŞ, Gelir Vergisi Beyannamelerinin verilmesine 7 gün kaldığını anımsatarak, beyannamelerin mutlaka mali müşavir veya muhasebecilere danışarak verilmesini istedi.
 “TARİHE NOT DÜŞTÜĞÜMÜZE  İNANIYORUZ”
“TARİHE NOT DÜŞTÜĞÜMÜZE İNANIYORUZ”
Başkan Engin Tekintaş tarafından büyükşehrin kurucu meclis üyelerine 5 yılda yaptığı çalışmalar ve hizmete sunduğu katkılar için plaket takdiminde bulunuldu.
Duygulandıran  anma günü
Duygulandıran anma günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve şehitleri anma günü Ordu Doğa Koleji´nde tiyatrolar ve şiirlerle anıldı.
DAMADI ÖLDÜRÜP ORMANA ATMIŞ
DAMADI ÖLDÜRÜP ORMANA ATMIŞ
Ordu´nun Mesudiye ilçesinde ormanlık alanda bulunan erkek cesedinin Gölköy nüfusuna kayıtlı Yılmaz Damar olduğu öğrenilirken, katil zanlısının ise damadının olduğu iddia edildi.
Proje Tanıtıldı
Proje Tanıtıldı
Türkiye Vodafone Vakfı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ilimizde hayata geçirilen ve 7-14 yaş arası çocukları kapsayan "Yarını Kodlayanlar” adlı projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Çanakkale Zaferi kutlandı
Çanakkale Zaferi kutlandı
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıldönümü kutlandı
Ulaşıma sis engeli
Ulaşıma sis engeli
Ordu-Giresun Havalimanı´na yapılması planlanan bazı uçak seferleri, sis nedeniyle iptal edildi.
Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
“Gıda Hizmetlerinin Değerlendirildiği” toplantı düzenlendi.
HİSER PROJESİ ONAYLANDI
HİSER PROJESİ ONAYLANDI
“Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Arttırılması Desteği´ (HİSER) projesi Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı
Vali Yavuz Korgan´da
Vali Yavuz Korgan´da
Vali Seddar Yavuz, Korgan ilçesini ziyaret ederek, bir dizi ziyaret, inceleme ve temaslarda bulundu.
Çelenk´ten kınama
Çelenk´ten kınama
Memur-Sen Ordu İl Başkanı İsmail Çelenk, Yeni Zelanda´da iki camiye yapılan saldırıyı kınadı.
ORDU ÇİÇEKLERLE SÜSLENDİ
ORDU ÇİÇEKLERLE SÜSLENDİ
Ordu Büyükşehir Belediyesi, park ve bahçelerle birlikte kara yolları üzerinde bulunan kavşak ve refüjleri çeşitli çiçeklerle süsledi. Yapılan çalışmalar kapsamında 2018´in Kasım ve Aralık aylarında başlayan dikim sürecinde toplam 1 milyon 541 bin çiçek toprakla buluşturuldu.
Otomobil ırmağa uçtu
Otomobil ırmağa uçtu
Ordu´da virajı alamayan otomobil, Melet Irmağı´na uçtu.
ORDULULAR DİKKAT
ORDULULAR DİKKAT
Kara Kuvvetleri Komutanlığı bağlı 58. Topçu Tugay Komutanlığı tarafından Karadeniz´de roket ve füze atışı yapılacak.
Şubat ayı istatistikleri açıklandı
Şubat ayı istatistikleri açıklandı
78 bin 748 yolcuya hizmet verildi
Artık çöpe gitmeyecek
Artık çöpe gitmeyecek
Ekmek israfını önlemek ve bayat ekmekleri değerlendirmek amacıyla Altınordu Belediyesi´nden proje
Trafikte  yeni dönem
Trafikte yeni dönem
Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla hazırlanan ´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyası ülke geneliyle eş zamanlı olarak Ordu´da başladı.
Örnek fındık bahçesini inceledi
Örnek fındık bahçesini inceledi
Vali Seddar Yavuz, fındıkta verimliliği ve kaliteyi artırmaya yönelik proje çalışmalarını yerinde inceledi
anasayfa1