ODÜ´den bilime destek
ODÜ, 152´ye ulaşan laboratuvar sayısıyla bilimsel çalışmalarını sürdürüyor
Tarih: 11.1.2019 08:57:34/ 58okunma / 0yorum

            Araştırma ve geliştirme süreçlerinin her aşamasında etkin görev ve sorumluluklar üstlenebilecek nitelikte elemanlar yetiştire-rek gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla toplum yararına sunduğu eğitime yönelik hizmetlerini sürdürmeye devam eden Ordu Üniversitesi (ODÜ) kurulduğu yıllarda 14 olan araştırma, sağlık, eğitim laboratuvarları ve atölye sayısını 2019 yılı itibari ile 152´ye çıkararak yaklaşık 11 kat artış sağladı.

              Sağlık alanında sahip olduğu laboratuvarlarındaki son teknolojiler sayesinde Ordu´da ilk niteliğinde birçok operasyona imza atan ODÜ Diş Hekimliği Fakültesinin araştırma, eğitim ve sağlık laboratuvarları ile toplumun ağız ve diş sağlığının korunması ile ilgili hizmetini yeni binasındaki araştırma alanları ile daha üst seviyelere ulaştırmayı hedeflerken Tıp Fakültesi sahip olduğu 14 laboratuvarı ve Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde yapılan araştırmalar,  gerçekleştirilen ameliyatlar ve bölgesine verdiği sağlık hizmeti ile adından söz ettiriyor.

           Ayrıca sahip olduğu 19 laboratuvarı ile moleküler biyoloji ve kimya alanlarında bilime katkıda bulunacak araştırma geliştirme süreçlerinin her aşamasında etkin görev ve sorumluluklar üstlenebilecek nitelikte elemanlar yetiştiren Fen Edebiyat Fakültesi gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla toplum yararına sunduğu eğitime yönelik hizmetlerini sürdürüyor.

             Tarımsal eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri yürüten kurumlar arasında yer alan Ziraat Fakültesi 31 laboratuvarıyla eğitim vererek, nitelikli ziraat mühendisleri yetiştirmeyi amaç edinirken yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar ve projeler yürütmekte.

             Hem Türkiye hem de Karadeniz Bölgesi‘ndeki en gelişmiş laboratuvarlardan bir tanesi olan ve Avrupa standartlarında modern olarak tasarlanan performans laboratuvarında; test ve ölçümler yapan son teknoloji 18 farklı cihaz bulunuyor. 

            ODÜ, faaliyette olan 8 meslek yüksekokulunda bulunan laboratuvar ve tesislerle nitelikli bilimsel çalışmalar ortaya koymak, uluslararası düzeyde ve uygulamaya yönelik çalışmalara öncelik vermek, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman eksikliğinin giderilmesi noktasında sahip olduğu teknik alt yapı ile öğrencilerini sektöre hazırlıyor.

            Ordu Üniversitesinin önemli deneysel çalışmaların yürütülmesine imkan sunan evrensel standartlarda laboratuvarlara sahip olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Araştırma ve geliştirme çalışmalarının yürütüldüğü laboratuvar ortamları üniversitelerin dünya bilimine açılan kapısıdır. Üniversitelerin başta ulusal onun da ötesinde küresel ölçekte tanınır olmasına katkı sunan en önemli mekanlar zengin kaynaklara sahip, yeterli bilimsel ve teknolojik araçlarla donatılmış laboratuvarlardır. Kurulduğu süreçte 14 laboratuvar ile eğitim yolculuğuna başlayan Ordu Üniversitesi yakın zamanda açılacak olan Diş Hekimliği Fakültesindeki yeni laboratuvarlarıyla birlikte bugün 152´ye ulaşan araştırma, sağlık, eğitim laboratuvarları ve atölye sayısı ile dünya bilim mirasına önemli faydalar sunan çalışmalarına devam etmektedir. Küresel ölçekte başarılı çalışmaların gerçekleştirildiği Üniversitemiz laboratuvarlarında lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki araştırmacılarımız, bilimsel literatüre önemli katkı sunacak araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir. Kurduğumuz laboratuvarlarla nitelikli bilimsel çalışmalar ortaya koymayı, uluslararası düzeyde ve uygulamaya yönelik çalışmalara öncelik vermeyi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların yetiştirilmesine fayda sağlamayı ve bilimsel alanda ülkemizin rekabet edebilme gücünü artırmayı hedeflemekteyiz. Dolayısıyla bu mekanlar üretilen her bilginin başta Ordu ve bölgesi olmak üzere ulusal ve uluslararası bilim ağımızı zenginleştirmede önemli alt yapı niteliğindedir.” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: bilime destek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ordu 111 bin yabancı turist ağırladı
Ordu 111 bin yabancı turist ağırladı
Ordu turizmde 2017-2018 yılını çok iyi bir seviyede kapattı
Gazeteciler Günü kutlandı
Gazeteciler Günü kutlandı
Gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesiyle birlikte 58 yıldan buyana kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Günü”, Ordu´da da düzenlenen etkinlikle kutlandı.
ÖNCELİK HASTA VE CENAZELER
ÖNCELİK HASTA VE CENAZELER
Salı günü akşam saatlerinde başlayarak etkisini özellikle yüksek rakımlı ilçelerde hissettiren kar yağışı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
 “İşbirliğinde Ordu yok”
“İşbirliğinde Ordu yok”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdris Naim Şahin´in adaylığını değerlendirdi.
"Kuraya tabi tutulmasın"
"Kuraya tabi tutulmasın"
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "belli bir yaşa ulaşmış insanların kuraya tabi tutulmaksızın hac görevlerini yerine getirmesinin sağlanması gerekmektedir." dedi.
Palu ailesi kan dondurdu!
Palu ailesi kan dondurdu!
Türkiye´nin konuştuğu Ordulu Palu ailesi olayında flaş gelişmeler yaşandı.
Eğitim öğretime 1 gün ara
Eğitim öğretime 1 gün ara
Ordu´da etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitime bir gün ara verildi.
Ordu 64. sırada
Ordu 64. sırada
2017 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi illerinde kişi başına GSYH Ordu´da 5 bin 994 dolar oldu.
İŞKUR´a akın ettiler!
İŞKUR´a akın ettiler!
Toplum Yararına Program kapsamında kamu kurumlarında 6 ay süreyle çalıştırılacak bin kişilik geçici iş başvurularının ilk gününde uzun kuyruklar oluştu.
20. sırada
20. sırada
2015 yılında hizmet vermeye başlayan Ordu Giresun Havalimanı 2018 yılını Türkiye´de bulunan 55 havalimanı içerisinde 20. sırada tamamladı.
Soba can aldı
Soba can aldı
Sobadan sızan karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu bir kişi yaşamını yitirdi.
Eğitime kar engeli
Eğitime kar engeli
Ordu´nun yüksek kesimlerinde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle, 6 ilçede eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
Ordulular vefasını gösterdi
Ordulular vefasını gösterdi
Ordulular, Sarıkamış Şehitlerine Vefasını Gösterdi
Fırtına uyarısı!
Fırtına uyarısı!
Ordu´ya uyarı geldi. Ordu Valiliği İl Afet Durum Acil Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Ordu genelinde kuvvetli fırtına beklendiği ve tedbirli olunması istendi.
2019´un ilk toplantısı
2019´un ilk toplantısı
Altınordu Belediyesi 2019 yılı Ocak Ayı Olağan Meclis toplantısı yapıldı.
Ordu´da 99 bin 503 başvuru
Ordu´da 99 bin 503 başvuru
İmar barışına Karadeniz Bölgesi´nden başvuru sayısı belli oldu.
Sözleşmeler yenilendi
Sözleşmeler yenilendi
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B statüsünde görev yapan 68 personel ile sözleşmeler yenilenerek imzalandı.
Ordu´nun nüfusu arttı
Ordu´nun nüfusu arttı
Ordu´nun nüfusu 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla 31 bin 295 kişi arttı
anasayfa1