NEDEN BİRLİK OLAMIYORUZ?

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında konuştu.

    Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında gündem dışı yaptığı konuşmada, Ünye’de yapılanların görülmeyip, hiçbir şey yapılmamış gibi sözler edilmesine sitemde bulunarak; “Arkadaş neden bu kadar olumsuz bakılıyor? Neden yapılan işler görülmezden geliniyor. Neden birlik içinde olamıyoruz? Ben bunu anlamıyorum.” dedi.
    Hüseyin Tavlı şöyle konuştu; “Ünye’deki STK’larımız, sanayicilerimiz, yerel yönetim ve siyasiler bizler bir tane fakülte binasının yapılması ile ilgili Ordu Üniversitesine sözümüz vardı. Allah’a şükürler olsun yerin geçici tahsisi yapıldı. Bir tane fakülte binasının temeli atıldı, şuanda inşaatın üst direkleri devam ediyor. Daha biz temelini atmaya gayret ederken buranın kesin tahsisinin hayata geçmesinin mücadelesini verirken, efendim inşaat daha devam etmeyecekmiş. Arkadaş neden bu kadar olumsuz bakılıyor? Ben bunu anlamıyorum. Madem ki iyi niyetliyiz, samimiyiz bunu bir tarafından tutmakla alakalı hem fikir birlik içerisinde olmuyoruz. Bunu da anlayabilmiş değilim.
Büyükşehir ile uyum içinde çalışıyoruz
    Büyükşehir ile Ünye Belediyesi arasında sorun varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Ne sorunu varmış? Biz Asarkaya Kent Ormanında yapılan yolda birlikte çalışıyoruz. Şuanda Cezaevi sapağından başlayıp Yüceler Mahallesinden Erenyurt’a giden güzergah üzerinde yaklaşık 20 kilometre yol yapıldı. Tepeköy, Başköy, Yaylalı aynı zamanda Kumru’ya bağlanan yol güzergahı üzerinde halen çalışma devam ediyor. Diğer mahallelerimizde yol çalışmalarımız devam ediyor. Ünye’de 30-35 milyon değerinde olan Ünye Beton santrali, konkasör ve hammadde ocağının aynı alanda faaliyet gösterdiği bir değeri Ünye’mize kazandırdık. Şuanda beton yolların hızla yapılması devam edilen, fakülte binasında betona ihtiyaç duyduğumuzda anında elimizin altında bulabileceğimiz bir tesisi Ünye’ye kazandırdık. 40 yıldır konuşan hizmetleri büyüklerimizle değerlerimizle Ünye’ye kazandırıyoruz.
    Şu olmadı, bu olmadı diyen arkadaşlar, 2,5 yıldır OSB’nin kamulaştırması bitti. OSB’nin kamulaştırılmasının ardından hızlı bir şekilde altyapı ihalesi yapıldı. Şu anda altyapının hemen hemen yüzde 50’si tamamlanmak üzere. Aynı şekilde yatırımcılardan kendi altyapı çalışmalarına başlayanlar var. Bu az iş mi?
    Limanda eskiden 1 gemi yüklenip boşaltılabiliyordu. 2 geminin aynı anda hatta biraz sıkıştırıldığında 3 geminin aynı anda yükleme ve boşaltma yapabilmesi için rıhtım büyütme çalışmalarının yüzde 70’i tamamlandı, yüzde 30’luk iş kaldı. Müteahhit işini kaybettiyse veya herhangi bir sıkıntıya düştüyse burada yönetici olarak veya yerel yönetim olarak ne yapacağız? Orada süreç devam ediyor. Genelge, kanun ve nizam çerçevesinde izlenmesi gereken yol devam ediyor.
    Geçen yıl temeli atılan Kültür Merkezimizin gene Ankara’da Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımızın girişimleri ile görüşmeleri yapıldı.  Müteahhit yakın zamanda vinçlerini getirecek. Bu yıl itibariyle başlayan çalışma 2022 yarısı veya sonunda Kültür Merkezinin tamamlanması ile ilgili hem bizlerin dem de Genel Merkezin, hükümetimizin ve Bakanlığımızın ciddi anlamda tasarrufları ve gayretleri var.”