MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ ÇALIŞTAYI YAPILIYOR

Ünye Tarımsal Kalkınma Derneği, AB destekli “Fındığın En Değerli Hali Pikola Diyalog” projesi kapsamında mevsimlik tarım işçileri çalıştayı başladı, çalıştay iki gün sürecek.

Ünye Tarımsal Kalkınma Derneği, AB destekli “Fındığın En Değerli Hali Pikola Diyalog” projesi kapsamında mevsimlik tarım işçileri çalıştayı başladı, çalıştay iki gün sürecek.
Ünye Tarımsal Kalkınma Derneği üyesi Mustafa Dalkıç’ın yazdığı ve koordine ettiği, Şemuta Danışmanlık tarafından organize edilen, ‘Fındığın en Değerli Hali Pikola Diyalog’ projesi kapsamındaki mevsimlik tarım işçilerinin sorunları ve çözümleri çalıştayı 8-9 Eylül 2021 tarihlerinde Ünye Ramada Otel’de gerçekleşiyor. Proje Eğitmeni Şerife Yaşık, Proje Editörü Tayfun Demircan ile Ünye Tarımsal Kalkınma Derneği üyesi ve proje koordinatörü Mustafa Dalkıç’ın  öncülüğünde düzenlenen çalıştaya 28 ilden 30 katılımcı, Ünye’den 10 katılımcı olmak üzere toplam 40 sivil toplum örgütü temsilcisi katılıyor. Çalıştayda Ünye’de mevsimlik tarım işçilerinin sorunları ve sorunların çözümü konuları masaya yatırıldı.
Alan çalışması yapılacak
Çalıştaya katılan katılımcılar Ünye METİP alanını ziyaret edecek, fındık bahçelerinde sahada tespitler yapacak Çalıştayın sonuç raporu hazırlanarak  kitapçık haline getirilecek. Hazırlanan kitapçıklar  Belediyeler ve Kaymakamlıklara ulaştırılacak.
Fındık tarımının zorluğu gösterilecek Dalkıç, projenin 8-9 Eylül tarihlerinde Ünye’de gerçekleştiğini  ifade ederek şu açıklamayı yaptı: “Çalıştaya katılan sivil toplum örgütleri ve mevsimlik tarım işçileri fındık bahçelerine giderek burada fındık toplama eğitimleri yapılıp, fındık tarımının güçlüğü katılımcılara gösterilecek. Diğer taraftan katılımcılarla Ünye METİP alanı ziyaret edilerek, mevsimlik tarım işçilerinin çocukları çeşitli etkinlikler yapılıp, mevsimlik tarım işçileri ile bir araya gelinecek. Çalıştay’dan çıkan sonuçlar ise kitapçık haline getirilerek, Kaymakamlık ve belediyelere dağıtılacak.” dedi.