Bugün, 28 Ekim 2020 Çarşamba


FATS MHP’DE KONGRE HEYECANI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Fatsa İlçe Başkanlığı Olağan Kongresi 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 10.00’da Fatsa Kültür Merkezi Sarayında gerçekleşecek.

FATSA İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Biz Fatsa'nın ruhuna ve geleceğine de hizmet ediyoruz. Fatsa'nın her karış toprağı bizim için değerlidir” dedi

TORUN, ORDU MALİ MÜŞAVİRLER ODASINI ZİYARET ETTİ

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu Mali Müşavirler Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette kobilerin ve Mali Müşavir ve muhasebecilerin sorunları masaya yatırıldı.

KİMSENİN SİYASİ KİMLİĞİ İLE İLGİLENMİYORUZ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, hiçbir muhtarın siyasi görüşü ile ilgilenmediklerini, kimin nereye oy verdiğinin kendilerini bağlamadığını belirtti.

CHP'DEN EĞİTİME ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “18 yıllık AK Parti iktidarında eğitim türlü rayına oturtulamamış, pandemi nedeniyle de eğitim tam anlamı ile bir çıkmaza girmiştir.

TEHLİKELİ MADDELER VAR

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM'de görüşmeleri süren Türkiye Çevre Ajansı ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın keyfi olarak kullanabileceği yetkilerle donatıldığını belirtti

İYİ PARTİ’DEN DESTEK

Fatsa'daki siyanürle altın aranmasına dönük çıplak ayakla kitap okuma eylemine İYİ Parti’den destek geldi. İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Şentürk öncülüğünde yönetim kurulu üyeleri çıplak ayakla kitap okudu.

ORDU'DA KIŞ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Kışa hazırlıksız yakalanmak istemeyen köylüler, şimdiden kolları sıvadı.

SIRADA GÜRGENTEPE VAR

Ordu Çevre Derneği, Gürgentepe’de yeni bir maden sahasının ihale hazırlığının yapıldığını belirterek, “Artık ölüm kalım sürecini yaşıyoruz.” denilerek, mücadelenin büyütüleceği vurgusu yapıldı.

DOKA ORDU'DA TOPLANDI

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) 133. Yönetim Kurulu Toplantısı, Dönem Başkanı Rize Valisi Kemal Çeber başkanlığında, Ordu Valisi Tuncay Sonel'in evsahipliğinde gerçekleştirildi.

18 GÜN SONRA TOPRAĞA VERİLDİ

Ordu'nun Kabadüz ilçesinde 18 gün önce fındık bahçesinde cansız bedeni bulunan Hüseyin Çiçek toprağa verildi.

GÜLYALI’NIN GELECEĞE AÇILAN YOLLARI

Gülyalı Belediyesi mevcut yol ağlarında bulunan sorunları bir bir ortadan kaldırırken bir taraftan da yeni yollar açarak ilçenin geleceğiyle ilgili yatırımcıları bölgeye çekecek adımları kararlılıkla atıyor.

ORDU’DA SONBAHAR TEMİZLİĞİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi, il genelinde yer alan dereler, refüjler, sokak ve caddeler ile yeşil alanlarda Sonbahar temizliği başlattı.

KARADENİZ'DE YÜK TAŞINAN KOLANLAR SÜS EŞYASI OLDU

Karadeniz'de kırsal kesimde yaşayanların tarla, bağ ve bahçelerden ot, çalı ve çırpıları sırtlarında taşırken kullandıkları el dokuması 'kolan' adı verilen ipler, artık süs ve hediyelik eşya için talep ediliyor.

İHRACAT LİDERİNE BÜYÜKŞEHİR DOPİNGİ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, gıda ve tarım sektöründe, Türkiye’nin en fazla ihracat payına sahip olan fındıkta verimi artırmak için çalışma başlattı.

FINDIK ZURUFUNDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, Karadeniz Bölgesi ve Ordu ilinde önemli miktarda üretilen ve önemli bir emtia olan fındık ürününün ekonomik değerinin artırılması konusundaki çalışmalar yaptıklarını söyledi.

ORDU LOJİSTİK BİR MERKEZ OLACAK!

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Karadeniz-Akdeniz yolunun tamamlandığında yaklaşık 45 ilin kaderini değiştireceğini söyledi.

FINDIKTA FINVER REFORMU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, fındık sektöründe dikkat çeken projelere imza atmaya devam ediyor.

HAMSİ EL YAKIYOR

Ordu'da havaların soğumasıyla birlikte dört gözle beklenen hamsi, tezgahlarda yerini almaya başladı. Ancak ağlara takılan hamsi az olunca kilosu da 40 lirayı buldu.

FINDIK ÜRETİCİYİ MEMNUN ETTİ

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu, “Fındık fiyatları bu yıl üreticileri memnun etti

ALKOL SATANA CEZA

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin Meclis'te kabul edildi.

FATSA'DA EĞİTME YATIRIM

Fatsa'dan eğitim yatırımı için yola çıkan heyet, İstanbul'dan 1.5 milyonluk yatırım ile döndü.

HİLMİ GÜLER, İSTEKLERİNİ GERİ ÇEVİRMEDİ

Ordu'da, okul zeminlerinin düzeltilmesi için çektikleri video ile Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler'den destek isteyen öğrenciler, hayallerine kavuşuyor.

BAŞARILARINIZLA GURUR DUYDUK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ordu’ya kazandırılan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Büyükşehir Belediye Başkanı ve eski bir bakan kardeşiniz olarak.

OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIYOR

Ordu'nun Kabadüz ilçesinde hizmete giren kütüphane ilçe sakinlerinin daha kolay kitaplara ulaşmasını sağlamasının yanında okuma alışkanlığını kazanmasına büyük katkı sağlıyor.

HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI

Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya, Kabadüz Çok Programlı Anadolu Lisesi'ni ziyaret etti. Başkan Kaya, sınıfları dolaşarak öğrencilerle Kovid-19 tedbirleri hakkında sohbet etti.

FATSA'DA EĞİTİME DESTEK

‘Bir kalem verin, bir hayat yazsınlar’ projesi kapsamında eğitim odaklı sosyal sorumluluk projelerini sürdüren Türk Anneler Derneği İstanbul Küçükçekmece Şubesi, Fatsa Ilıca ve Geyikçeli ilk ve ortaokullarındaki öğrencilere kırtasiye yardımında bulundu.

GEZİCİ KÜTÜPHANE KAFE AÇILDI

Gezici Kütüphane Kafe'nin açılışı yapıldı.

İYOT EKSİKLİĞİNE DİKKAT

Ordu İl Sağlık Müdürümüz Dr.Mustafa Kasapoğlu, 21 Ekim Küresel İyot Eksikliği Günü nedeni ile yaptığı açıklamada iyot elementinin vücudumuz tarafından üretilmediğini, besinler yoluyla temin edildi.

ODYOMETRİ ÜNİTESİNDE YENİLİKLER

Ordu Devlet Hastanesinde covid-19 tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu Kararları doğrultusunda odyoloji hizmeti devam ediyor.

ENGİNYURT İSTİFA ETTİ

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt’tan sert açıklamalarda bulunudu

SES'TEN TEPKİ

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Ordu Şube Eş Başkanı Ferit Ceylan, sağlıkta bir sendika başkanının eşinin iki dönemdir, sendikanın yetkili olduğu Ordu Devlet Hastanesinde idareci olarak atandığını, bu yöneticinin siyasi gücü ve eşinin sendika başkanı

SINIFTA KORANA VİRÜS ÇIKARSA NE OLACAK?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, salgın yönetimiyle ilgili güncel duruma dair önemli bilgiler verdi.

İSTİFA YOK

Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Atila Gürgen, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel tarafından hastanenin göğüs ve nöroloji biriminde doktorların yönetimi tepkilerinden dolayı ayrıldığı yönündeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

ÜRETİM AŞAMASINA GEÇİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu toplantısının ardından aşı açıklaması yapıldı.

FİLE'DE YENİ SEZON BAŞLADI

Türkiye Voleybol Bayanlar 2.Ligi 7'nci Grup’ta ilk hafta maçları oynandı.

“HEDEFİM MADALYA” DEMİŞTİ, DEDİĞİNİ YAPTI

Ordu Büyükşehir Belediyesi judo sporcusu Kayra Sayit Macaristan’da düzenlenen uluslarası müsabakalardan altın madalya ile dönerek ülkemize bir kez daha gurur yaşattı.

52 ORDUSPOR'UN RAKİBİ BELLİ OLDU

52 Orduspor, Ziraat Türkiye Kupası 3.turunda Hekimoğlu Trabzon ile eşleşti.

52 ORDUSPOR GÖKHAN'LA TURLADI

52 Orduspor, Ziraat Tükriye Kupası 2. Turda Ağrıspor'u 2-1 mağlup ederek bir üst tura yükseldi.

SPOR’UN DESTEKÇİSİYİZ

Fatsa İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Halil Bekyürek, “Spor alanındaki her çalışmada varız” dedi.

KULÜPLERE ZİYARET

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç Ordu’yu Ulusal liglerde temsil eden Spor Kulüplerini ziyaret etti.

ÖZEL ÖĞRENCİLERE MALZEME DESTEĞİ

Adil Karlıbel Özel Eğitim Meslek Okulunda yapılan “Mutlu Çarşamba” etkinliğine Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, Birçok Eğitim Kurumunun ve Okulun yapılması İçin arsa bağışlayan Hayırsever İş Adamı Ergin Karlıbel, Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdür

ORDU'NUN EN GÜZEL BALKONU

Ordu Büyükşehir Belediyesinin “Pandemi Dönemimde Neler Öğrendik?” kompozisyon ve “En Güzel Balkon” yarışmasında dereceye girenler ödüllerini aldılar.

YAŞAM ÖYKÜSÜ KİTAP OLDU

Ordu’da geçtiğimiz yıl evinin önünde cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'in (20), hayatı kitap oldu.

ORDU’DA TURİZM CANLANACAK

Türkiye'nin turizm gelirini artırmaya yönelik projeler geliştiren ve bu alanda yoğun çalışmalar yürüten Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), daha önce Türkiye'yi keşfetmemiş olan yabancı turistin ilgisini çekebilmek ve yeni bir turizm kayna

BU NİKAH BAŞKA

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, aynı gün evlenen ve birbirlerinin nikah şahidi olan Hülya ve Harun Beğen kardeşlerin nikahını kıydı.

EN GÜZEL FOTOĞRAFLAR SEÇİLDİ

?4 Mevsim Ordu V. Ulusal Fotoğraf Yarışması?nın sonuçları belli oldu.

ALTINORDU BELEDİYESİ´NDEN ÖDÜLLÜ YARIŞMA

Altınordu Belediyesi, çeşitli kurum ve kuruluşlarla yaptığı iş birliği çalışmalarıyla ödüllü yarışmalar düzenliyor

ESNAFIN SOFRASINA MİSAFİR OLDU

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, sanayi esnafının sofrasında istek ve talepleri dinledi

KÖRFEZ ÜLKELERİ ORDU'YA HAYRAN KALDI

Ordu’nun turizm potansiyelini Körfez ülkelerine tanıtmak ve bu yolla ilimizde turizm hareketliliği sağlamak amacıyla Vali Tuncay Sonel’in girişimleri ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA)’nın destekleriyle gerçekleştirilen Tanıtım Gezisi.

HER MEVSİM AYRI GÜZEL

Türkiye'nin denize ve havaalanına en yakın yaylası olan Ordu'nun Kabadüz ilçesine bağlı 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası her mevsim ayrı bir güzel.

İLGİ ODAĞI OLUYOR

Ordu'nun doğal güzellikleriyle ünlü Ulugöl Tabiat Parkı, hafta sonu yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

TURİZME AÇILIYOR

Ordu'nun Kabadüz ilçesinde zor bir coğrafyada bulunan kaya mezarları ve takım şelaleleri için yeni yol açılıyor.

ORDU'DAN TANITIM ATAĞI

Vali Tuncay Sonel’in girişimleriyle Ordu’nun turizm potansiyeli körfez ülkelerinin seyahat acenteleri, iş insanları ve sosyal medya fenomenlerine tanıtılacak.

ORDU VE ÜNYE TURİZM PASTASINDAN PAY İSTİYOR

Son dönemde turizmdeki cazibesini artıran illerden biri olan Ordu ve başta Ünye olmak üzere ilçeleri, turizmden daha fazla pay istiyor.

ANADOLUNUN EN ESKİ MESKENİ MESUDİYE'DE BULUNDU

Ev kaya mağarası Ordu/Mesudiye, Çaltepe mahallesinin güneybatısında, Sahanlı deresinin açtığı kanyonda gizlenmiş doğal oluşumlu bir mağaradır.

MEME KANSERİNDE BU BELİRTİLERE DİKKAT!

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı nedeniyle Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mahmut Bekir Gürcan açıklamalarda bulundu.
SAĞLIK 7.10.2020 17:28:00 308 0

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı nedeniyle  Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mahmut Bekir Gürcan açıklamalarda bulundu.

Dünyada meme kanserinin görülme sıklığındaki artışa rağmen tanı ve tedavi alanındaki gelişmeler, kanser öncüsü sayılan belirtilerin erken dönemde fark edilmesini ve tam iyileşmeyi sağlayabiliyor. Meme cerrahisinde estetik kaygıları ortadan kaldıran onkoplastik yaklaşımlar ise hastaları psikolojik açıdan da rahatlatıyor.

YAŞINIZLA BİRLİKTE MEME KANSERİ RİSKİNİZ DE ARTIYOR

Meme kanserinde en önemli risk faktörleri kadın cinsiyetine sahip olmak ve ileri yaştır. Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artış göstermektedir. Meme kanseri, 30’lu yaşlarda 2 bin 212 kadında bir görülürken, bu oran 40’lı yaşlarda 233’te bir, 50’li yaşlarda 69’da bir, 60’lı yaşlara geldiğinde ise 38’de bire düşmektedir.

MEMEDE BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Kaybolmayan kitle, şişlik

Meme cildinde çekinti, portakal kabuğu görünümü, kızarıklık

Memenin şeklinde değişiklik, asimetri varlığı

Meme başında kabuklanma, soyulma

Meme başının içeri çökmesi, akıntı

ADET DÖNEMİNİZ UZUN SÜRÜYORSA DİKKATLİ OLUN

Meme kanserlerinin yüzde 5-10'u anne ve babadan kalıtsal olarak geçen bozuk genlerden kaynaklanmaktadır.  Mutasyon adı verilen bu değişiklikler, en sık meme kanseriyle ilişkili BRCA1 ve BRCA2 genlerinde olmaktadır. Bozuk genler dışında aile öyküsü, hiç doğum yapmamış ya da ileri yaşta doğum yapmış olmak, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanmak, menopoz sonrası hormon tedavisi almak, fazla kilo ve obezite meme kanseri gelişimine yol açabilen önemli etkenlerdendir. Riski artıran nedenler arasında adet görülen dönemin fazla olması da yer almaktadır. Bu nedenle hamilelik ya da emzirme gibi kadınların adet dönemlerini kesintiye uğratan etmenler risk azaltıcı faktörlerden sayılmaktadır.

 

ELLE MUAYENE VE DÜZENLİ TARAMALAR ÇOK ÖNEMLİ

Tarama mamografisi meme kanseri için risk faktörü ve hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda 40 yaşından sonra yılda bir önerilmektedir. Mamografide meme kanseri, elle hissedilir hale gelmeden çok daha küçükken saptanabilir. Düzenli tarama mamografisi yapılanlarda meme kanserinden ölüm oranı % 33 azalmaktadır.

 

40 YAŞINDA MAMOGRAFİ TARAMALARI BAŞLAMALI

Çalışmalar, meme kanserinin ağırlıklı olarak 50-60 yaşları arasında ortaya çıktığı gösterse de, Türkiye’de 50 yaş altı genç nüfusta görülme sıklığı giderek fazlalaşmaktadır. Bu nedenle ABD ve Avrupa’da 50 yaş ile başlayan mamografi taramalarına Türkiye’de 40 yaşında başlanmaktadır.

 

UYGUN VAKALARDA SADECE TÜMÖR ÇIKARTILIYOR

Tümör, meme büyüklüğünün yüzde 20’sinden fazla değilse, yerine bağlı olarak bir şekilsizlik oluşmayacaksa hastanın memesinin tamamı alınmamaktadır. Çünkü yapılan araştırmalar memenin tamamının alınması ile kitlenin alınması arasında tedavi sonuçları açısından bir fark olmadığını göstermektedir. Meme koruyucu cerrahi ile sadece kanser kitlesi çıkarılmakta böylece hasta psikolojik olarak da rahat etmektedir. Hastanın durumu ve tümörün evresine göre cerrahi öncesinde kemoterapi ya da meme cerrahisi sonrasında kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilmektedir.

Meme cerrahisinin güncel uygulamaları kliniğimizde başarı ile yapılmaktadır.

Sağlıklı Günler dileriz.