Mali Müşavirler Buluştu
ORDU SMMM Odası Üyeleri 2018 Yılsonu Değerlendirme Toplantısını, 30.11.2018 Cuma Günü saat 11.00´da Ordu SMMM Oda Toplantı Salonu´nda, 03.12.2018 Pazartesi Günü saat 10:30´da Fatsa Ticaret Borsası´nda ve 03.12.2018 Pazartesi Günü saat 14:30´da Ünye Ticaret Borsası´nda gerçekleştirdi.
Tarih: 6.12.2018 08:30:50/ 40okunma / 0yorum

                ORDU SMMM Odası Üyeleri 2018 Yılsonu Değerlendirme Toplantısını, 30.11.2018 Cuma Günü saat 11.00´da Ordu SMMM Oda Toplantı Salonu´nda, 03.12.2018 Pazartesi Günü saat 10:30´da Fatsa Ticaret Borsası´nda ve 03.12.2018 Pazartesi Günü saat 14:30´da Ünye Ticaret Borsası´nda gerçekleştirdi. Toplantıya Oda Başkanı Bahadır BAŞ´ın beraberinde Onursal Oda Başkanı Ertuğrul YÜKSEL, Başkan Yardımcısı Ercan YURTTAŞ, Oda Sekreteri Mehmet Ender SÖNMEZ, Oda Saymanı Orhan Murat GÜR, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Ercan KIR ile Altınordu, Gölköy, Gürgentepe, Perşembe, Ulubey, Fatsa, Korgan, Kumru, Aybastı, Ünye ve Akkuş ilçelerinde bulunan meslek mensupları katıldı.

                Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ile ilgili bilgiler veren Oda Başkanı Bahadır BAŞ; “Odamızın şu an itibariyle 367 üyesi var. Bunlardan 221´i bağımsız, yani büro sahibi, Mali Müşavirlik faaliyeti yürüten, 146´sı ise bağımlı meslektaşımızdır. Şu an itibariyle Odamızın aktif stajyer sayımız 48, bitirme sınavlarına giren stajyer sayımız 25, Staja giriş sınavlarına giren stajyer aday sayımız 136´dır.  2018 yılı içerisinde Oda Toplantı Salonu´nda 20 eğitim ve seminer yapılmış, 24 tane çeşitli etkinlikler düzenlenmiş ve meslek mensuplarına, stajyerlere ve çeşitli kurum ile kuruluşlara 67 ziyaret gerçekleştirmişiz.” dedi.

                2018 Yılını Değerlendiren BAŞ; ‘‘Dünya değişiyor, biz kendi içerimizde kapalı kalıyoruz. Bazı sorunları bazı gelişmeleri göremiyoruz. Bugün yaşadığımız mesleki sorunların bir kısmı ülkenin vergi alma biçimiyle ilgilidir.  Gelir ve Kurumlar Vergisi bizim hazırladığımız beyannamelerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı çok düşük. Vergi ÖTV ve KDV gibi dolaylı vergilerden alınıyor. Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerindeki payı %75-76 larda. Yani bu kolay vergiciliktir. Bunun üzerine her üç senede bir af ve yapılandırma yasası çıkarsa,  böyle bir ülkede mali müşavirlik yapmak kolay değildir.  Bu sistemde bu işi yapmak bizler için çok zordur. Ben meslektaşlarımız ile gurur duyuyorum. Eğri yolda doğru yürümeye çalışıyorlar. Bu ülkede Mali Müşavirlik yapmak gerçekten zor bir iştir.´´ dedi.

 ‘‘Zorunlu mesleki eğitimlerimiz geliyor. TÜRMOB´un hazırlamış olduğu yönetmelik nihayet yayınlandı. 01.01.2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak. Her yıl 30 saat, toplam üç yılda da 120 saatlik eğitimi meslektaşlarımız tamamlamak zorundadır. Bunun 10 saati uzaktan eğitim, 10 saati yüz yüze eğitim, 10 saati de konferans seminer gibi eğitimler olacaktır. Aksi takdirde bu eğitimlere katılmayan meslek mensupları çeşitli mesleki yaptırımlarla karşılaşabilir. ´dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mali Müşavirler Buluştu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kar etkili oldu
Kar etkili oldu
Ordu´da gece saatlerinde başlayan kar yağışı yüksek kesimlerde etkili oldu.
Kış Tedbirleri Gözden Geçirildi
Kış Tedbirleri Gözden Geçirildi
Ülkemizin, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girmesi nedeniyle olumsuz hava şartlarından dolayı genel hayatı etkileyebilecek risklerin azaltılması ve kurumlar arası işbirliği, koordinasyon ve bilgi paylaşımı yapmak üzere İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplandı.
VİZE İŞLEMLERİNİ UNUTMAYIN!
VİZE İŞLEMLERİNİ UNUTMAYIN!
Ordu Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada il içerisinde hizmet veren toplu ulaşım taşıma araçlarından faydalanan öğrenciler ve İndirimli 60 Yaş Kartlarının vize işlemlerinin 1 Ocak 2019 tarihine kadar yapılması istendi.
GENÇLERE SICAK ÇORBA!
GENÇLERE SICAK ÇORBA!
Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, ‘Sıcak Çorba Uygulaması´ kapsamında Ordu Gençlik Merkezi´ndeki gençlere çorba ikramında bulundu.
ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığının iş birliğinde hayata geçirilen “Çocuklar İçin Gezen Sinema” Ordu Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Ordu´nun ilçelerinde öğrencilerle buluştu.
Vali Yavuz´un Acı Günü!
Vali Yavuz´un Acı Günü!
Ordu Valisi Seddar Yavuz´un annesi 88 yaşındaki Hafize Yavuz, Eskişehir´in Günyüzü ilçesinde toprağa verildi.
SEÇİMİN KAZANANI  KURAYLA BELİRLENDİ
SEÇİMİN KAZANANI KURAYLA BELİRLENDİ
Seçim sonucunu kura belirledi. Ziraat Odası Kayabaşı Mahallesi´ndeki Ziraat Odası Delege seçiminde beraberlik çıkması üzerine yapılan itirazla seçimin galibi kura sonucu belirlendi.
Kaçak alkol ele geçirildi
Kaçak alkol ele geçirildi
Eğlence yerleri ile alkol satışı yapılan yerlerde yapılan kontrollerde 31 şişe kaçak alkollü içecek ele geçirildi.
BUCAK MAHALLESİNE  SICAK ASFALT
BUCAK MAHALLESİNE SICAK ASFALT
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve Altınordu Belediye Başkanı Celal Tezcan, Altınordu Belediyesi tarafından Bucak Mahallesinde devam eden sıcak asfalt çalışmalarını yerinde inceledi.
ORDU TURİZMİNE KATKI SUNACAK
ORDU TURİZMİNE KATKI SUNACAK
Turizmin öneminin arttığı Ordu´da, Büyükşehir Belediyesi tarafından DOKA katkısı ile mobil uyumlu web sitesi tasarlandı.
DOKA Yönetim Kurulu Toplandı
DOKA Yönetim Kurulu Toplandı
Vali Seddar Yavuz, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOKA) 110. Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.
Ölüm nedeni  belli oldu
Ölüm nedeni belli oldu
Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ, Müdürlüğün idarecileri ile biraraya gelerek, “2023 Eğitim Vizyonu” ve “Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Planı Doğrultusunda Yapılacak Çalışmalar” konusunda değerlendirmelerde bulundu.
Sevkiyat Ordu´ya takıldı
Sevkiyat Ordu´ya takıldı
Uyuşturucu madde sevkiyatı yapacağı belirlenen şahıs yakalandı.
Hac Ön Kayıtları Başladı
Hac Ön Kayıtları Başladı
Kutsal topraklara gitmek ve hac ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar için hac kayıt heyecanı başladı.
Yüksek kesimlerde  kar var
Yüksek kesimlerde kar var
Ordu´da etkili olan soğuk ve yağışlı hava yükseklerde kar olarak kendini gösterdi.
Gençlere  Mektup Yazdı
Gençlere Mektup Yazdı
Ordu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender YANIK, Bakanlığa bağlı yurtlarda büyüyen 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun ek 1. Maddesi kapsamında istihdam hakkından yararlanabilecek gençlerimize mektup yazdı.
AFAD Standına Yoğun İlgi
AFAD Standına Yoğun İlgi
‘Akıllı Çözümler´ temasıyla 7-9 Aralık tarihleri arasında Ankara´da gerçekleştirilen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı´nda AFAD, 40 metrekarelik bir stant açtı.
ÖRNEK ÖĞRETMENLERİMİZ
ÖRNEK ÖĞRETMENLERİMİZ
Ordu Gölköy Şehit Yaşar Biçer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, sosyal yardımlaşmayla ilgili proje hazırladı.
anasayfa1
Bugün
2 °C
Cuma
5 °C
Cumartesi
7 °C