Mali Müşavirler Buluştu
ORDU SMMM Odası Üyeleri 2018 Yılsonu Değerlendirme Toplantısını, 30.11.2018 Cuma Günü saat 11.00´da Ordu SMMM Oda Toplantı Salonu´nda, 03.12.2018 Pazartesi Günü saat 10:30´da Fatsa Ticaret Borsası´nda ve 03.12.2018 Pazartesi Günü saat 14:30´da Ünye Ticaret Borsası´nda gerçekleştirdi.
Tarih: 6.12.2018 08:30:50/ 95okunma / 0yorum

                ORDU SMMM Odası Üyeleri 2018 Yılsonu Değerlendirme Toplantısını, 30.11.2018 Cuma Günü saat 11.00´da Ordu SMMM Oda Toplantı Salonu´nda, 03.12.2018 Pazartesi Günü saat 10:30´da Fatsa Ticaret Borsası´nda ve 03.12.2018 Pazartesi Günü saat 14:30´da Ünye Ticaret Borsası´nda gerçekleştirdi. Toplantıya Oda Başkanı Bahadır BAŞ´ın beraberinde Onursal Oda Başkanı Ertuğrul YÜKSEL, Başkan Yardımcısı Ercan YURTTAŞ, Oda Sekreteri Mehmet Ender SÖNMEZ, Oda Saymanı Orhan Murat GÜR, Oda Yönetim Kurulu Üyesi Ercan KIR ile Altınordu, Gölköy, Gürgentepe, Perşembe, Ulubey, Fatsa, Korgan, Kumru, Aybastı, Ünye ve Akkuş ilçelerinde bulunan meslek mensupları katıldı.

                Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası ile ilgili bilgiler veren Oda Başkanı Bahadır BAŞ; “Odamızın şu an itibariyle 367 üyesi var. Bunlardan 221´i bağımsız, yani büro sahibi, Mali Müşavirlik faaliyeti yürüten, 146´sı ise bağımlı meslektaşımızdır. Şu an itibariyle Odamızın aktif stajyer sayımız 48, bitirme sınavlarına giren stajyer sayımız 25, Staja giriş sınavlarına giren stajyer aday sayımız 136´dır.  2018 yılı içerisinde Oda Toplantı Salonu´nda 20 eğitim ve seminer yapılmış, 24 tane çeşitli etkinlikler düzenlenmiş ve meslek mensuplarına, stajyerlere ve çeşitli kurum ile kuruluşlara 67 ziyaret gerçekleştirmişiz.” dedi.

                2018 Yılını Değerlendiren BAŞ; ‘‘Dünya değişiyor, biz kendi içerimizde kapalı kalıyoruz. Bazı sorunları bazı gelişmeleri göremiyoruz. Bugün yaşadığımız mesleki sorunların bir kısmı ülkenin vergi alma biçimiyle ilgilidir.  Gelir ve Kurumlar Vergisi bizim hazırladığımız beyannamelerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı çok düşük. Vergi ÖTV ve KDV gibi dolaylı vergilerden alınıyor. Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerindeki payı %75-76 larda. Yani bu kolay vergiciliktir. Bunun üzerine her üç senede bir af ve yapılandırma yasası çıkarsa,  böyle bir ülkede mali müşavirlik yapmak kolay değildir.  Bu sistemde bu işi yapmak bizler için çok zordur. Ben meslektaşlarımız ile gurur duyuyorum. Eğri yolda doğru yürümeye çalışıyorlar. Bu ülkede Mali Müşavirlik yapmak gerçekten zor bir iştir.´´ dedi.

 ‘‘Zorunlu mesleki eğitimlerimiz geliyor. TÜRMOB´un hazırlamış olduğu yönetmelik nihayet yayınlandı. 01.01.2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak. Her yıl 30 saat, toplam üç yılda da 120 saatlik eğitimi meslektaşlarımız tamamlamak zorundadır. Bunun 10 saati uzaktan eğitim, 10 saati yüz yüze eğitim, 10 saati de konferans seminer gibi eğitimler olacaktır. Aksi takdirde bu eğitimlere katılmayan meslek mensupları çeşitli mesleki yaptırımlarla karşılaşabilir. ´dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mali Müşavirler Buluştu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Artık çöpe gitmeyecek
Artık çöpe gitmeyecek
Ekmek israfını önlemek ve bayat ekmekleri değerlendirmek amacıyla Altınordu Belediyesi´nden proje
Trafikte  yeni dönem
Trafikte yeni dönem
Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla hazırlanan ´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyası ülke geneliyle eş zamanlı olarak Ordu´da başladı.
Örnek fındık bahçesini inceledi
Örnek fındık bahçesini inceledi
Vali Seddar Yavuz, fındıkta verimliliği ve kaliteyi artırmaya yönelik proje çalışmalarını yerinde inceledi
Sel afetzedelerinin yaraları sarılıyor
Sel afetzedelerinin yaraları sarılıyor
Cumhurbaşkanlığınca, 8-9 Ağustos 2018 tarihlerinde ilimizde yaşanan sel afeti nedeniyle 6 Milyon TL acil destek ödeneği gönderildi.
Kore Gazisine Madalya
Kore Gazisine Madalya
Kore Gazisi Sadık Kandemir´e Madalya ve Beratı Vali Seddar Yavuz tarafından teslim edildi.
Ordu 111 bin yabancı turist ağırladı
Ordu 111 bin yabancı turist ağırladı
Ordu turizmde 2017-2018 yılını çok iyi bir seviyede kapattı
Gazeteciler Günü kutlandı
Gazeteciler Günü kutlandı
Gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesiyle birlikte 58 yıldan buyana kutlanmakta olan “Çalışan Gazeteciler Günü”, Ordu´da da düzenlenen etkinlikle kutlandı.
ODÜ´den bilime destek
ODÜ´den bilime destek
ODÜ, 152´ye ulaşan laboratuvar sayısıyla bilimsel çalışmalarını sürdürüyor
ÖNCELİK HASTA VE CENAZELER
ÖNCELİK HASTA VE CENAZELER
Salı günü akşam saatlerinde başlayarak etkisini özellikle yüksek rakımlı ilçelerde hissettiren kar yağışı nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda
 “İşbirliğinde Ordu yok”
“İşbirliğinde Ordu yok”
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdris Naim Şahin´in adaylığını değerlendirdi.
"Kuraya tabi tutulmasın"
"Kuraya tabi tutulmasın"
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "belli bir yaşa ulaşmış insanların kuraya tabi tutulmaksızın hac görevlerini yerine getirmesinin sağlanması gerekmektedir." dedi.
Palu ailesi kan dondurdu!
Palu ailesi kan dondurdu!
Türkiye´nin konuştuğu Ordulu Palu ailesi olayında flaş gelişmeler yaşandı.
Eğitim öğretime 1 gün ara
Eğitim öğretime 1 gün ara
Ordu´da etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitime bir gün ara verildi.
Ordu 64. sırada
Ordu 64. sırada
2017 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi illerinde kişi başına GSYH Ordu´da 5 bin 994 dolar oldu.
İŞKUR´a akın ettiler!
İŞKUR´a akın ettiler!
Toplum Yararına Program kapsamında kamu kurumlarında 6 ay süreyle çalıştırılacak bin kişilik geçici iş başvurularının ilk gününde uzun kuyruklar oluştu.
20. sırada
20. sırada
2015 yılında hizmet vermeye başlayan Ordu Giresun Havalimanı 2018 yılını Türkiye´de bulunan 55 havalimanı içerisinde 20. sırada tamamladı.
Soba can aldı
Soba can aldı
Sobadan sızan karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu bir kişi yaşamını yitirdi.
Eğitime kar engeli
Eğitime kar engeli
Ordu´nun yüksek kesimlerinde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle, 6 ilçede eğitime bir gün ara verildiği açıklandı.
anasayfa1