Köylü giderse terör gelir
Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, fındık ürünü üzerinden iktidarı hedef aldı.
Tarih: 18.5.2016 08:52:45/ 2901okunma / 0yorum

Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, fındık ürününün hak ettiği değeri görmemesi halinde köylerden göçün artacağına dikkat çekerek iktidarı hedef aldı.

                Son günlerde Karadeniz bölgesinde yaşanan terör olaylarını değerlendiren Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, iktidara, “Eğer siz fındık üreticisini burada tutamazsanız birileri gelir bu toprakları satın almaya kalkar. Neticede boşalacak olan bu ilçeler ve köyler dış odaklar tarafından finanse edilen              terör örgütlerinin yuvası haline gelir. Nitekim geldi de” diyerek uyarı niteliğinde açıklamalarda bulundu.

                Temiz, halkın köyleri boşaltması durumunda ise Karadeniz dağlarının terör yuvasına dönüşeceğini söyledi. Karadeniz´de her dağ başında bulunan evin bir karakol gibi olduğunu dile getiren Temiz, “Karadeniz insanı kolay kolay bu çapulculara pabuç bırakmaz. Ama bu halk nereye kadar dayanacak. Dediğim gibi siz bu insanların bu topraklarda doymasını sağlamak mecburiyetindesiniz. Karadeniz´in o dağlarında dağınık duran evlerin her birisi birer karakoldur. Bu sebeple ben fındığa sahip çıkmanın bu ülkenin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak olduğunu ifade ediyorum” diye konuştu.

İnşallah bu konuda haklı çıkmayız

                Daha önce ülke gündemi ile ilgili yaptıkları konularda haklı çıktıklarını ifade eden Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, Karadeniz´de yaşanan terör olaylarına ilişkin yaptığı açıklama için, “İnşallah bu konuda haklı çıkmayız” dedi.

                Fındık ürününe sahip çıkılmaması durumunda üreticinin fındık üretmekten vazgeçme noktasına geleceğini ve göçe başvuracağını dile getiren Erkan Temiz, göç yaşanması durumunda ise Karadeniz dağlarının terör yuvasına dönüşeceğinin altını çizdi.

                Başkan Erkan Temiz, “Eğer siz fındık üreticisini burada tutamazsanız birileri gelir bu toprakları satın almaya kalkar. Neticede boşalacak olan bu ilçeler ve köyler dış odaklar tarafından finanse edilen terör örgütlerinin yuvası haline gelir. Nitekim geldi de. Giresun´un ilçelerinde karakollarımıza saldırdılar. Karakol komutanımızı şehit ettiler. Karadeniz insanı kolay kolay bu çapulculara pabuç bırakmaz. Ama bu halk nereye kadar dayanacak. Dediğim gibi siz bu insanların bu topraklarda doymasını sağlamak mecburiyetindesiniz. Karadeniz´in o dağlarında dağınık duran evlerin her birisi birer karakoldur. Bu sebeple ben fındığa sahip çıkmanın bu ülkenin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak olduğunu ifade ediyorum. Bu yeşillikte bu dağlarda sizin teröristle kolay kolay mücadele etme şansınız yoktur.  Ama o dağlarda ki evlerde o insanlar yaşadığı sürece bu topraklara kimse giremez. Askeri operasyonlarla bu arazide terörle mücadele etmek çok zordur. Bugüne kadar birçok konuda haklı çıktım. İnşallah bu konuda haklı çıkmayız. Bu topraklarda Pontus Rum tehlikesinin devam ettiğine ve Karadeniz´in terör yuvası haline getirilmesine dair birtakım endişelerimiz ve şüphelerimiz var. İnşallah bu konuda biz yanılıyoruzdur” dedi.

Üreticiyi ezdirmeyin!

                Küresel sermaye karşısında iktidarın üreticiyi ezdirmemesi gerektiğini kaydeden Başkan Erkan Temiz, “Çikolata sektöründe fındığın yerini tutacak başka bir ürün yok. Fındıkta tekelleşmeyle ilgili yapılan inceleme sonrası ortaya çıkartılan raporda fındığın ikame edilebilir bir ürün olmadığı belirtiliyor. Küresel sermayenin ülkeye girişi fındığın üreticiden doğrudan alınıp tekelleşmesinin önünü açtı. Fındık ürünü bugün 800 bin ailenin geçimini ilgilendiriyor. Ve bu ürünle eğer üreticiyi ezdirmezseniz yıllık 2 milyar dolar civarında, ülkeye bir girdi sağlıyorsunuz. Tarım sektöründe böyle bir ürün daha yok. Bu nedenle Türkiye´ye özgü yeni bir tarım politikası uygulamak zorun- dalar. Küresel sermayeye üreticinizi ezdirmemek zorundasınız” diye konuştu.

Sermaye kazanıyor, millet kaybediyor

                Yabancı sermayenin Türkiye üzerinde önemli bir güç haline geldiğine işaret eden Başkan Temiz, bu sermayenin fındık ürününü de ele geçirmeye başladığını kaydetti.

                Temiz, “Türkiye´den fındık ithal eden Ferrero firması en büyük ihracatçı konumuna geçti. Fındığımızı alanda satanda aynı firmadır. Bu firma bugün fındık piyasasına yön veriyor. Bizim fındığımızı dünya piyasasına bunlar pazarlıyorlar. Bu firmanın ekonomik büyüklüğü 11 milyar dolar civarında. Maalesef konumundan kaynaklanan gücünü kullanmaya muktedir olmayan fındık üreticisi var. O meşhur ‘Derviş Yasaları´ ile birlikte Tarım Satış Kooperatiflerinin köküne kibrit suyu döktüler. Fiskobirlik´te bunlardan biriydi. Ve bu kurumda tasfiye edildi.  Öncesinde Fiskobirlik´in yanlış kullanıldığını da ifade etmek lazım. Bu şekilde bir kötü yönetimin sonucunda batma noktasına gelen kurum için yapılması gereken şey kapısına kilit vurmak değildir. Yapılması gereken şey onu ıslah etmektir. Bugün dünyada tütün, pamuk gibi ürünlerde söz sahibi olan Türkiye bunları ithal eder duruma geldi. Belki de fındığı da ithal edeceğiz. Veya elimizdeki fındık arazileri yabancıların eline geçecek. Üreticiler bize Ferrero firmasından gelen yetkililerin kendilerine birlikte çalışma teklifinde bulunduklarını söylüyor. Onların hedefi bir şekilde farklı yöntemlerle bu toprakları ele geçirmektir. Zaten üreticimiz düşünce olarak ürününden istediği geliri elde edemediği için düşünce olarak toprağından kopuyor. Git gide fındık arazileri vatandaşın sadece elinde tapusu olan bir mal haline gelmiş olacak. Zamanla da vatandaş o tapu kendine göre bir şey ifade etmediği için arazinin bu firmalara satmayı daha uygun bulacak. Tehlike her geçen gün buna doğru gidiyor. Tüm bu planlar neticesinde üretici her geçen gün kaybediyor. Üreticiye siyasi bir destek gelmiyor. AKP, kendisini iktidara getiren bu sermaye güçlerine karşı herhangi bir yasal düzenleme getirecek bir yaptırım içerisine de girmiyor. Bunlar halkın iktidarı gibi görünse de halkın iktidarı değiller. Onlar sermayenin iktidarı. Çünkü yaptıkları her şeyden sermaye kazanıyor ama millet kaybediyor” şeklinde konuştu.

Ekonomik güç iktidarın elinden alındı

                2001 krizi sonrası ‘Kemal Derviş Yasası´yla beraber ekonomik gücün iktidarın elinden alındığına vurgu yapan Erkan Temiz, ülke ekonomisini şu ifadeleriyle özetledi, “Türkiye Cumhuriyeti´nin özellikle 1980´den buyana ekonomisine IMF tarafından yön verilmektedir. 24 Ocak 1986 tarihinde Türk ekonomisiyle ilgili birtakım kararlar alındı ve Türk ekonomisi küresel sermayeye açıldı. O günden sonra küresel ekonomi işgali Türkiye´de her alanda devam ediyor. Özelleştirmeler iyi bir şeymiş gibi gösteriliyor. Yabancı sermayenin ülkeye gelmesi çok büyük bir kazanımmış gibi lanse ediliyor. Bu geliş Türkiye´nin kaynaklarını sömürme şeklinde hayata geçirilmektedir. AKP iktidarıyla tüm bunlar ve olumsuzluklar hat safhaya çıktı. AKP, bu ülkede belli bir plan ve projenin sonucunda kurulmuş ve iktidara getirilmiş bir siyasi partidir. Geniş halk kitlelerinin düşüncelerini yansıtıyormuş gibi görünse de gerçekte halka tamamen muhalif, halkın gerçeklerine cevap veremeyen bir siyasi harekettir. 2001 yılında ortaya çıkan kriz sonrası kimsenin tanımadığı Kemal Derviş, Amerika´dan getirtilerek ekonominin başına geçirildi. Kemal Derviş´in çantasından çıkan maddeler meclisten geçirilerek sermayemizin kontrolü tamamen yabancıların eline geçti. Siyasi iktidar bugün merkez bankasına faizde indirim yaptırtamıyor. O güç siyasi iktidarın elinden alındı.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Köylü giderse terör gelir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yavuz, Muhtarları Dinledi
Yavuz, Muhtarları Dinledi
Vali Seddar Yavuz, mahallelerinin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini iletmek üzere kendisinden randevu talebinde bulunan mahalle muhtarlarıyla düzenlediği toplantıda bir araya geldi.
FETÖ davası 7 Mart´ta başlıyor
FETÖ davası 7 Mart´ta başlıyor
15 Temmuz´da FETÖ´cü askerlerin darbe girişimi sonrası tutuklanan ve aralarında ordudan ihraç edilen 2. Ordu eski Komutanı Adem Huduti´nin de bulunduğu 76 sanık ile ilgili ilk duruşma 7 Mart 2017 tarihinde başlayacak.
Yemekhane Hizmete Açıldı
Yemekhane Hizmete Açıldı
Cumhuriyet Yerleşkesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakülte Binası yanında yer alan akademik ve idari personel yemekhanesi hizmete açıldı.
Başkan´a ihraç şoku!
Başkan´a ihraç şoku!
Ordulu Belediye Başkanı Murat Hazinedar Yüksek Disiplin Kurulunun açıklayacağı kararı bekliyor.
‘´Bu sevdadan vazgeçin´´
‘´Bu sevdadan vazgeçin´´
.
Kılıçdaroğlu okul açtı
Kılıçdaroğlu okul açtı
.
Suyumuz işgal altında
Suyumuz işgal altında
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM Başkanlığına HES´ler için araştırma önergesi verdi.
Ordu ilkleri yaşıyor
Ordu ilkleri yaşıyor
AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, yapılan ve yapılması planlanan yatırım projeleri hakkında bilgi verdi.
Değişim devam ediyor
Değişim devam ediyor
.
Vekilliği pahallıya patladı
Vekilliği pahallıya patladı
.
Değişim arzusu kaçınılmazdır
Değişim arzusu kaçınılmazdır
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, Milliyetçi Hareket Partisi´nde değişim arzusunun kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Ülkü Ocakları durmuyor!
Ülkü Ocakları durmuyor!
Ordu Ülkü Ocakları İl Başkanlığı olarak teşkilat mensuplarının katılımıyla düzenlenen moral yemeği yoğun katılım ile gerçekleştirildi.
Türkiye yangın yerine döndü
Türkiye yangın yerine döndü
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarının siyasi çıkarları uğruna Türkiye terör ülkesine dönmüştür.
İstifa edecek misiniz?
İstifa edecek misiniz?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergeleriyle, Başbakan´a ve İçişleri Bakanına yaşanan terör olaylarının sonrasında yaşamları elinden alınan, sakat kalan yüzlerce vatandaşın sorumluluğunu üstlenip üstlenmeyeceklerini sordu.
Hodri meydan!
Hodri meydan!
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, muhalefete Fatsa´dan yüklendi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Hodri meydan, dokunulmazlık mı kalksın istiyorsunuz, buyurunu parlamentoda şu anda dosyası bulunan bütün milletvekilleri ile dokunulmazlıkları kaldıralım. Herkes gitsin mahkemelerinde hesabını versin” dedi.
Milletvekili Gündoğdu´dan teröre lanet
Milletvekili Gündoğdu´dan teröre lanet
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türkiye´de 35 yıldır gündemi işgal eden terör örgütünün ülke gündeminden tamamen atılacağını, terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP´li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının da kaldırılacağını ve yargıya teslim edileceğini açıkladı.
Gündoğdu´dan Vizyon´a ziyaret
Gündoğdu´dan Vizyon´a ziyaret
Adalet ve Kalkınma Partisi Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, çalışmaları kapsamında geldiği Ordu´da gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.
Ordu iddiasını gösterdi
Ordu iddiasını gösterdi
Dünyanın en prestili gayrimenkul ve şehircilik fuarı MIPIM´e bu yıl katılan 7 büyükşehirden en küçüğü ama en iddialısı Ordu oldu.

anasayfa1
Bugün
19 °C
Pazar
18 °C
Pazartesi
21 °C