Köylü giderse terör gelir
Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, fındık ürünü üzerinden iktidarı hedef aldı.
Tarih: 18.5.2016 08:52:45/ 4015okunma / 0yorum

Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, fındık ürününün hak ettiği değeri görmemesi halinde köylerden göçün artacağına dikkat çekerek iktidarı hedef aldı.

                Son günlerde Karadeniz bölgesinde yaşanan terör olaylarını değerlendiren Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, iktidara, “Eğer siz fındık üreticisini burada tutamazsanız birileri gelir bu toprakları satın almaya kalkar. Neticede boşalacak olan bu ilçeler ve köyler dış odaklar tarafından finanse edilen              terör örgütlerinin yuvası haline gelir. Nitekim geldi de” diyerek uyarı niteliğinde açıklamalarda bulundu.

                Temiz, halkın köyleri boşaltması durumunda ise Karadeniz dağlarının terör yuvasına dönüşeceğini söyledi. Karadeniz´de her dağ başında bulunan evin bir karakol gibi olduğunu dile getiren Temiz, “Karadeniz insanı kolay kolay bu çapulculara pabuç bırakmaz. Ama bu halk nereye kadar dayanacak. Dediğim gibi siz bu insanların bu topraklarda doymasını sağlamak mecburiyetindesiniz. Karadeniz´in o dağlarında dağınık duran evlerin her birisi birer karakoldur. Bu sebeple ben fındığa sahip çıkmanın bu ülkenin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak olduğunu ifade ediyorum” diye konuştu.

İnşallah bu konuda haklı çıkmayız

                Daha önce ülke gündemi ile ilgili yaptıkları konularda haklı çıktıklarını ifade eden Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, Karadeniz´de yaşanan terör olaylarına ilişkin yaptığı açıklama için, “İnşallah bu konuda haklı çıkmayız” dedi.

                Fındık ürününe sahip çıkılmaması durumunda üreticinin fındık üretmekten vazgeçme noktasına geleceğini ve göçe başvuracağını dile getiren Erkan Temiz, göç yaşanması durumunda ise Karadeniz dağlarının terör yuvasına dönüşeceğinin altını çizdi.

                Başkan Erkan Temiz, “Eğer siz fındık üreticisini burada tutamazsanız birileri gelir bu toprakları satın almaya kalkar. Neticede boşalacak olan bu ilçeler ve köyler dış odaklar tarafından finanse edilen terör örgütlerinin yuvası haline gelir. Nitekim geldi de. Giresun´un ilçelerinde karakollarımıza saldırdılar. Karakol komutanımızı şehit ettiler. Karadeniz insanı kolay kolay bu çapulculara pabuç bırakmaz. Ama bu halk nereye kadar dayanacak. Dediğim gibi siz bu insanların bu topraklarda doymasını sağlamak mecburiyetindesiniz. Karadeniz´in o dağlarında dağınık duran evlerin her birisi birer karakoldur. Bu sebeple ben fındığa sahip çıkmanın bu ülkenin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak olduğunu ifade ediyorum. Bu yeşillikte bu dağlarda sizin teröristle kolay kolay mücadele etme şansınız yoktur.  Ama o dağlarda ki evlerde o insanlar yaşadığı sürece bu topraklara kimse giremez. Askeri operasyonlarla bu arazide terörle mücadele etmek çok zordur. Bugüne kadar birçok konuda haklı çıktım. İnşallah bu konuda haklı çıkmayız. Bu topraklarda Pontus Rum tehlikesinin devam ettiğine ve Karadeniz´in terör yuvası haline getirilmesine dair birtakım endişelerimiz ve şüphelerimiz var. İnşallah bu konuda biz yanılıyoruzdur” dedi.

Üreticiyi ezdirmeyin!

                Küresel sermaye karşısında iktidarın üreticiyi ezdirmemesi gerektiğini kaydeden Başkan Erkan Temiz, “Çikolata sektöründe fındığın yerini tutacak başka bir ürün yok. Fındıkta tekelleşmeyle ilgili yapılan inceleme sonrası ortaya çıkartılan raporda fındığın ikame edilebilir bir ürün olmadığı belirtiliyor. Küresel sermayenin ülkeye girişi fındığın üreticiden doğrudan alınıp tekelleşmesinin önünü açtı. Fındık ürünü bugün 800 bin ailenin geçimini ilgilendiriyor. Ve bu ürünle eğer üreticiyi ezdirmezseniz yıllık 2 milyar dolar civarında, ülkeye bir girdi sağlıyorsunuz. Tarım sektöründe böyle bir ürün daha yok. Bu nedenle Türkiye´ye özgü yeni bir tarım politikası uygulamak zorun- dalar. Küresel sermayeye üreticinizi ezdirmemek zorundasınız” diye konuştu.

Sermaye kazanıyor, millet kaybediyor

                Yabancı sermayenin Türkiye üzerinde önemli bir güç haline geldiğine işaret eden Başkan Temiz, bu sermayenin fındık ürününü de ele geçirmeye başladığını kaydetti.

                Temiz, “Türkiye´den fındık ithal eden Ferrero firması en büyük ihracatçı konumuna geçti. Fındığımızı alanda satanda aynı firmadır. Bu firma bugün fındık piyasasına yön veriyor. Bizim fındığımızı dünya piyasasına bunlar pazarlıyorlar. Bu firmanın ekonomik büyüklüğü 11 milyar dolar civarında. Maalesef konumundan kaynaklanan gücünü kullanmaya muktedir olmayan fındık üreticisi var. O meşhur ‘Derviş Yasaları´ ile birlikte Tarım Satış Kooperatiflerinin köküne kibrit suyu döktüler. Fiskobirlik´te bunlardan biriydi. Ve bu kurumda tasfiye edildi.  Öncesinde Fiskobirlik´in yanlış kullanıldığını da ifade etmek lazım. Bu şekilde bir kötü yönetimin sonucunda batma noktasına gelen kurum için yapılması gereken şey kapısına kilit vurmak değildir. Yapılması gereken şey onu ıslah etmektir. Bugün dünyada tütün, pamuk gibi ürünlerde söz sahibi olan Türkiye bunları ithal eder duruma geldi. Belki de fındığı da ithal edeceğiz. Veya elimizdeki fındık arazileri yabancıların eline geçecek. Üreticiler bize Ferrero firmasından gelen yetkililerin kendilerine birlikte çalışma teklifinde bulunduklarını söylüyor. Onların hedefi bir şekilde farklı yöntemlerle bu toprakları ele geçirmektir. Zaten üreticimiz düşünce olarak ürününden istediği geliri elde edemediği için düşünce olarak toprağından kopuyor. Git gide fındık arazileri vatandaşın sadece elinde tapusu olan bir mal haline gelmiş olacak. Zamanla da vatandaş o tapu kendine göre bir şey ifade etmediği için arazinin bu firmalara satmayı daha uygun bulacak. Tehlike her geçen gün buna doğru gidiyor. Tüm bu planlar neticesinde üretici her geçen gün kaybediyor. Üreticiye siyasi bir destek gelmiyor. AKP, kendisini iktidara getiren bu sermaye güçlerine karşı herhangi bir yasal düzenleme getirecek bir yaptırım içerisine de girmiyor. Bunlar halkın iktidarı gibi görünse de halkın iktidarı değiller. Onlar sermayenin iktidarı. Çünkü yaptıkları her şeyden sermaye kazanıyor ama millet kaybediyor” şeklinde konuştu.

Ekonomik güç iktidarın elinden alındı

                2001 krizi sonrası ‘Kemal Derviş Yasası´yla beraber ekonomik gücün iktidarın elinden alındığına vurgu yapan Erkan Temiz, ülke ekonomisini şu ifadeleriyle özetledi, “Türkiye Cumhuriyeti´nin özellikle 1980´den buyana ekonomisine IMF tarafından yön verilmektedir. 24 Ocak 1986 tarihinde Türk ekonomisiyle ilgili birtakım kararlar alındı ve Türk ekonomisi küresel sermayeye açıldı. O günden sonra küresel ekonomi işgali Türkiye´de her alanda devam ediyor. Özelleştirmeler iyi bir şeymiş gibi gösteriliyor. Yabancı sermayenin ülkeye gelmesi çok büyük bir kazanımmış gibi lanse ediliyor. Bu geliş Türkiye´nin kaynaklarını sömürme şeklinde hayata geçirilmektedir. AKP iktidarıyla tüm bunlar ve olumsuzluklar hat safhaya çıktı. AKP, bu ülkede belli bir plan ve projenin sonucunda kurulmuş ve iktidara getirilmiş bir siyasi partidir. Geniş halk kitlelerinin düşüncelerini yansıtıyormuş gibi görünse de gerçekte halka tamamen muhalif, halkın gerçeklerine cevap veremeyen bir siyasi harekettir. 2001 yılında ortaya çıkan kriz sonrası kimsenin tanımadığı Kemal Derviş, Amerika´dan getirtilerek ekonominin başına geçirildi. Kemal Derviş´in çantasından çıkan maddeler meclisten geçirilerek sermayemizin kontrolü tamamen yabancıların eline geçti. Siyasi iktidar bugün merkez bankasına faizde indirim yaptırtamıyor. O güç siyasi iktidarın elinden alındı.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Köylü giderse terör gelir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
‘´Sandığa gömelim´´
‘´Sandığa gömelim´´
MHP lideri Devlet Bahçeli´nin "İstanbul´da aday çıkarmayacağız" açıklaması sonrası AK Parti ile ittifak yapılması neredeyse netleşirken, parti içinden sürpriz bir çıkış geldi. MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, yaptığı açıklamada ´Bana fındık ne oldu diye soranlar! Haydi hep beraber, fındığa sahip çıkmayanlara hesap soralım. İlk seçimde bunları sandığa gömelim´ ifadelerini kullandı.
Gündoğdu´dan ilçe ziyaretleri
Gündoğdu´dan ilçe ziyaretleri
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ilçe ziyaretlerine devam ediyor.
“Tarihe geçtiler”
“Tarihe geçtiler”
Eski Başbakanlardan Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının hukuk dışı muameleye maruz kalarak idam edilişinin 57. yıldönümü nedeniyle AK Parti Ordu İl Başkanı Av. Uğur Çelenk bir basın toplantısı düzenledi.
5 KRİTERİ AÇIKLADI!
5 KRİTERİ AÇIKLADI!
AK Parti´de yerel seçimlere yönelik çalışmalar sürüyor.
‘´Yeniden adayım´´
‘´Yeniden adayım´´
Ordu´nun Ünye İlçe Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Daha Ünye için yapacaklarımız var.
Adıgüzel´den polemik açıklaması
Adıgüzel´den polemik açıklaması
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Vali Seddar Yavuz ile yaşanan polemik üzerine açıklama yaptı.
Toplu istifa!
Toplu istifa!
İYİ Parti Ordu Teşkilatı Genel Merkezin isteği üzerine topluca istifa etti.
“BİZİ KİMSE YOLUMUZDAN ÇEVİREMEYECEK”
“BİZİ KİMSE YOLUMUZDAN ÇEVİREMEYECEK”
AK Parti Ordu Gençlik Kolları İnsan Hakları Başkanlığı, 12 Eylül 1980 tarihinde millet iradesine yapılan darbe girişiminin 38. yıldönümüne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.
Çavuşoğlu´ndan Anadolu medyasına  destek sözü
Çavuşoğlu´ndan Anadolu medyasına destek sözü
Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (OGC) Recep Aydın´a Yeni Alanya´nın 51´inci, Dim TV´nin 1´inci kuruluş yıldönümünde plaket takdim edildi.
Fındığın Fiyatı En Az 35 TL Olmalı!
Fındığın Fiyatı En Az 35 TL Olmalı!
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, fındık fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Armutçu, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir an evvel bu soyguna ‘dur´ deyip, fındık üreticisine ‘sizinleyim´ demesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.
Aksu, Ordu doğumlu
Aksu, Ordu doğumlu
İsmail Faruk Aksu, MHP MYK toplantısından sonra Genel Başkan Yardımcısı olarak ilan edilen isim oldu.
Kadın Kollarından Yediyıldız´a Tam Not!
Kadın Kollarından Yediyıldız´a Tam Not!
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanlığı tarafından Ünye ,Çaybaşı İkizce ,Kumru ,Akkuş , Fatsa, Korgan ,Çamaş ,Çatalpınar ,Aybastı, Kabataş İlçelerinde yapılan İlçe Kadın Kolları İstişare ve değerlendirme toplantıları yapıldı. Toplantıya İl Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Baysal, İl Kadın Kolları Başkan Yardımcıları ve Milletvekili Dr.Şenel Yediyıldız katıldı.
‘´Emeğin karşılığını alamıyorlar´´
‘´Emeğin karşılığını alamıyorlar´´
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yeni sezonun “´vira bismillah´ diyerek denize açılacak tüm balıkçılara hayırlı olmasını ve bol kazanç getirmesini” diledi.
HAMARAT YENİDEN  O GÖREVE ATANDI
HAMARAT YENİDEN O GÖREVE ATANDI
AK Parti eski Milletvekili Mustafa Hamarat, yeniden AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı.
KARAMOLLAOĞLU´NDAN FINDIK TEPKİSİ
KARAMOLLAOĞLU´NDAN FINDIK TEPKİSİ
Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ilk olarak yaşanan ekonomik sıkıntıya değindi ve şu şekilde konuştu: “Ülkemiz ve dünya sıkıntılı bir dönemden geçiyor.
Torun´dan kınama
Torun´dan kınama
“Saldırı dürüst çalışan herkese karşı yapılmıştır”
“Muhalefet belediyelerini bitirmeye yönelik´´
“Muhalefet belediyelerini bitirmeye yönelik´´
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, kamu idarelerinin hesaplarının tek merkezde toplanmasını öngören “Tek Hazine Kurumlar Hesabı” uygulaması kararının “muhalefet belediyelerini bitirmeye yönelik olduğunu” söyledi.
Pazar esnafına ziyaret
Pazar esnafına ziyaret
TBMM Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar Komisyon Başkanı AK Parti Ordu Milletvekili Dr.Şenel Yediyıldız Fatsa´da pazaryeri esnafını ziyaret etti.
anasayfa1
Bugün
18 °C
Pazar
17 °C
Pazartesi
15 °C