“Kıdem tazminatına dokunma”
EMEP, hükümetin kıdem tazminatını fona devrederek gasp etme girişimine tepki gösterdi.
Tarih: 16.4.2019 09:25:03/ 1186okunma / 0yorum

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, kıdem tazminatlarının fona devredilmesine ve işçi ve emekçilerin BES´e zorunlu katılımını gündeme getiren ekonomik paket girişimine tepki gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın açıkladığı “Ekonomik Reform Paketi” ile birlikte “Verginin tabana yayılması” adı altında dolaysız vergilerin yükseltilmesi, zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası sisteminin fona devredilmek istenmesine tepki gösteren Poyraz, “İktidar kendine yeni bir kasa oluşturmak istiyor. Seçim biter bitmez ekonomik krizin yükünü halkın sırtına yıkma girişimini hızlandırdılar ama işçi ve emekçiler bunu kabul etmiyor.” dedi.

Poyraz açıklamasını sürdürerek, “İktidar kriz inkar etse de planlamalarla işçi ve emekçilerin cebine göz dikmeyi sürdürüyor. Sermaye gruplarının neden olduğu krizin yükünü kendileri çekmesi gerekirken iktidar sermaye gruplarına hizmet ediyor. Kıdem tazminatı işçi ve emekçilerin birikimidir, dokunulamaz. İşçi ve emekçilerin asgari ücretleri düşükken, gelirlerindeki vergiler yükseltilirken bir BES için zorunlu kesinti de kabul edilemez. Kıdem tazminatı yasasının değiştirilmek istenmesi, zorunlu BES´in fona devredilmek istenmesi sermaye gruplarına yeni kaynak yaratma girişimidir. Kabul etmiyoruz. Mücadele edeceğiz.” dedi.

Poyraz, seçimlerdeki tartışmalar sürerken, seçilmişlere mazbataların verilmesi nedeniyle siyasi kriz yaşandığına dikkat çekti. Krizin yükünün işçi ve emekçilere yıkılmak istenmesinin krizin büyüklüğünü gösterdiğini söyleyen Poyraz, “Krizin yükünü kabul etmiyoruz. Bu nedenle 1 Mayıs alanları “Kıdem tazminatıma dokunma” tepkisine dönüşecek. Tüm işçileri, emekçiler; emek ve demokrasi güçlerini 1 Mayıs´ta ortak talepleri birlikte dile getirmeye çağırıyoruz.” dedi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kıdem tazminatına dokunma
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Enginyurt´tan vergi tepkisi
Enginyurt´tan vergi tepkisi
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu´nda görüşülen konaklama vergisine sert tepki gösterdi.
Gündoğdu yeniden seçildi
Gündoğdu yeniden seçildi
Gündoğdu, 2 yıl boyunda komisyon başkanı olarak görevine devam edecek.
Torun: Yoksulluk kader değildir
Torun: Yoksulluk kader değildir
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Yoksulluk kader değildir, herkesin adaletli bir dünyada yaşama hakkı vardır.
ERKEN SEÇİM TARTIŞMASINA SON NOKTAYI KOYDU
ERKEN SEÇİM TARTIŞMASINA SON NOKTAYI KOYDU
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Bizim bir erken seçim talebimiz yok. Bizim temel amacımız öncelikle yereldeki başarımızı daha üst noktaya çekerek, ülkenin sorunlarına odaklanmak" dedi.
Erdoğan´dan  İmamoğlu´na tepki
Erdoğan´dan İmamoğlu´na tepki
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı´nın CHP´li İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı adayı olan Ekrem İmamoğlu´na yönelik “Ordu Valimizden özür dilemedikçe, bir defa böyle bir adaylığa bırakın layık olmak, böyle bir makama gelemez” dedi.
"Ordu Valisi bize tuzak kurdu"
"Ordu Valisi bize tuzak kurdu"
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Ordu´da yaşananlara ilişkin açıklamada bulundu
‘´TÜİK NEYİN PEŞİNDE?´´
‘´TÜİK NEYİN PEŞİNDE?´´
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TÜİKin 2019 yılı tahmini fındık rekoltesini 715 bin ton olarak açıklamasına tepki gösterdi.
Torun´a görev
Torun´a görev
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, İstanbul Genel Koordinatörü´ olarak görevlendirdi.
Enginyurt´tan istifa çağrısı
Enginyurt´tan istifa çağrısı
MHP´li Cemal Enginyurt´tan Anadolu Ajansı Başkanı´na istifa çağrısı
MECLİS GÜNDEMİNDE
MECLİS GÜNDEMİNDE
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Atatürk´e hakaret eden Kadir Mısıroğlu´nun cenazesi ile ilgili hem Meclis Başkanına hem de İçişleri Bakanına soru önergesi verdi.
Erdoğan, Seçimin Yenilenmesi Kararını Savundu
Erdoğan, Seçimin Yenilenmesi Kararını Savundu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul yerel seçiminde yasadışılık olduğunu iddia etti ve YSK´nın yeniden seçim kararının,sorunları hukuk ve demokrasi çerçevesinde çözmek için en iyi adım olduğunu savundu.
“İdam geri gelmeli”
“İdam geri gelmeli”
Son zamanlarda sıkça yaşanan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarını işleyen faillere karşı MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt´tan talep geldi.
Saldırıya tepkiler
Saldırıya tepkiler
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı´nın Ankara´nın Çubuk ilçesindeki cenaze töreninde, bir grubun saldırısına uğramasına Ordu´dan da tepkiler yükseldi.
Ahdini gerçekleştirdi
Ahdini gerçekleştirdi
MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "En büyük ahdimi gerçekleştiriyorum" diyerek Tanrı Dağları´nda uludu.
Borcu belli oldu
Borcu belli oldu
Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, belediyenin 194 milyon lira borcu olduğunu açıkladı.
Torun´dan mazbata değerlendirmesi
Torun´dan mazbata değerlendirmesi
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun , Ekrem İmamoğlu´nun mazbatasını almasına ilişkin, “ilmek ilmek emekle dokuduk zaferi” dedi
Tören Erten´i Ziyaret Etti
Tören Erten´i Ziyaret Etti
Altınordu Belediye Başkanlığı görevine başlayan Başkan Aşkın Tören, Kaymakam Niyazi Erten´i makamında ziyaret etti.
Devir teslim yapıldı
Devir teslim yapıldı
31 Mart mahalli idareler seçimlerinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen M. Hilmi Güler ve Altınordu Belediye Başkanı seçilen Aşkın Tören, önce mazbatalarını sonra da belediye başkanlığı görevlerini aldılar.