Kanser’e umut
Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Doç. Dr. Filiz Kuralay, DNA hasarının ciddi boyutlara gelmeden tespit edilmesi halinde Kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıkların önüne geçmek için çalışıyor.
Tarih: 21.4.2015 10:00:32/ 4615okunma / 0yorum

Başarılı araştırmaları ile L`Oréal Türkiye`den 15 Bin Dolar değerinde burs kazanan Ordu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Filiz Kuralay, DNA hasarının tespitinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışması ile Kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıkların önüne geçmeyi hedefliyor. Dünyanın bilime, bilimin kadınlara ihtiyacı var felsefesinden yola çıkan L’Oréal Türkiye’nin 13 yıldır başarıyla sürdürdüğü ve 2013 yılından itibaren UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından desteklenen “Bilim Kadınları İçin” programı kapsamında genç bilim kadınlarına verilen destek bursları, anlamlı bir törenle 2015 yılı sahiplerini buldu. Koç, Bilkent, Dokuz Eylül, Hacettepe, Ordu ve Abdullah Gül Üniversiteleri’nden 6 Genç Bilim Kadınının her biri, başarılı araştırmaları ile L`Oréal Türkiye`den 15 Bin Dolar değerinde burs kazandı. DNA hasarının tespitinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışması ile desteklenen bursiyerlerden biri olan Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Filiz Kuralay, projesinde birçok hastalığın nedeni olan DNA hasarının ciddi boyutlara gelmeden ve ciddi hastalıklara yol açmadan önceden tayin edilmesi için çalışıyor. Kuralay, çalışmalarıyla ilgili Ordu Vizyon’a şu açıklamalarda bulundu: “DNA hasarlarının tayini şu anlamda önemli. Genetik bilginin kodlandığı ve nesilden nesile aktarılma işleminin gerçekleştiği, bilinen en önemli biyomoleküllerden biri olan deoksiribonükleik asit (DNA) molekülünde, doğal olarak ve çevresel faktörlerin etkisiyle meydana gelen hasarlar, mutasyona ve sonuç olarak genomik kararsızlığa, kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıklara neden olmaktadır. Çevresel faktörlerin stresle beraber genetik faktörleri kolaylıkla tetikleyebildiği günümüzde, bu hasarı tayin etmek her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Hasarı tespit ettiğimiz için hastalıkların derecesini biraz daha azaltacağız ve çok daha kolay tedavilerle çaresiz hastalıkların önüne geçmiş olacağız.” Doç. Dr. Filiz Kuralay, Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. Doktora esnasında Çek Cumhuriyeti’nde bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. ABD ve İsveç’te ise doktora sonrası çalışmalarda bulunan Filiz Kuralay 2013 yılından itibaren Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları nanoteknoloji, malzeme bilimi, elektrokimya, biyosensörler, biyoyakıt pilleri gibi alanlar.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SOYA İLE ÇAYBAŞI  PLAY-OFF´LARDA
SOYA İLE ÇAYBAŞI PLAY-OFF´LARDA
Ordu 1.Amatör ligde normal sezonun ardından Play-Off maçları öncesi oynanan Play-Out maçları oynandı.
Enginyurt isyan etti
Enginyurt isyan etti
Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 13 Ocak günü bir hekime karşı yapılan şiddet olayına isyan etti.
BEL AĞRISINDAN KURTULMANIN 10 YOLU
BEL AĞRISINDAN KURTULMANIN 10 YOLU
Ağrıyla yaşamak gerçekten zordur. Hele ağrınız belinizdeyse daha da zor. Bel ağrısı şiddetli olduğu ve uzun sürdüğü zaman hem günlük hayatı hem de iş verimini etkiler, yaşam kalitesini düşürür. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rıza Azeri 10 maddede bel ağrılarından kurtulmanın yollarını anlattı.
SOĞUKTAN KORUYOR, ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR
SOĞUKTAN KORUYOR, ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR
Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden salep, vücut sıcaklığını artırması ve hoş kokusu ile insanın içini ısıtıyor. Sütle hazırlandığı için güçlü bir kalsiyum ve protein kaynağı olan salebi kilo almadan tüketmek de mümkün. Dyt. Ezgi Mumcu, salebin faydaları hakkında bilgi verdi.
AYBASTI ESNAFININ SAĞLIĞI MEDICAL PARK´A EMANET!
AYBASTI ESNAFININ SAĞLIĞI MEDICAL PARK´A EMANET!
Medical Park Ordu Hastanesi ile Ordu Aybastı Esnaf ve Sanatkârlar Odası arasında sağlık hizmetleri protokolü imzalandı.
Gereksiz antibiyotik vücudu yoruyor
Gereksiz antibiyotik vücudu yoruyor
Gereksiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanımının sağlık açısından önemli bir tehdit olduğuna vurgu yapan uzmanlar, yaptığı tahribata dikkat çekiyor. “Antibiyotiklerin kimyasal moleküller olduğu unutulmamalıdır” hatırlatmasında bulunan uzmanlar, “Fazla antibiyotik kullanımı vücudu tahminimizden çok daha fazla yormaktadır” diyerek, dünyaya yaklaşan korkunç meteor benzetmesi yapıyor.
AKCİĞER KANSERİNİN 9 BELİRTİSİNE DİKKAT!
AKCİĞER KANSERİNİN 9 BELİRTİSİNE DİKKAT!
Dünyada ve ülkemizde hızla yaygınlaşan akciğer kanseri erkeklerde prostat, kadınlarda ise meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türü olarak tanımlanıyor. En önemli nedeninin sigara olarak gösterildiği akciğer kanseri; özellikle nefes darlığı, hırıltı, ani kilo kaybı ya da çeşitli ağrılarla kendini gösterebiliyor.
KAYBETTİĞİN AKCİĞERİ GERİ ALAMAZSIN!
KAYBETTİĞİN AKCİĞERİ GERİ ALAMAZSIN!
KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı); akciğerde uzun süreçli tıkanıklığa (obstrüksiyon) yol açan ilerleyici bir hastalık olarak tüm dünyada insan sağlığını tehdit ediyor. Bu nedenle her yıl kasım ayının üçüncü çarşambası Dünya KOAH Günü kabul ediliyor ve bu hastalıkla ilgili farkındalık çalışmaları gerçekleştiriliyor.
“Tedavide tek yöntem cerrahidir”
“Tedavide tek yöntem cerrahidir”
Ordu ilinde yaşayan Zerin Dokgöz (44) kontrol edilemeyen, yüksek tansiyon atakları sebebiyle Medical Park Ordu Hastanesi ameliyata alınarak sağlığına kavuştu.
BEBEĞİNİZİ DOĞRU EMZİRİN
BEBEĞİNİZİ DOĞRU EMZİRİN
Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor, anne ile arasında özel bir bağ kurulmasını sağlıyor, büyüyüp gelişmesine katkıda buluyor. Anne sütünün yani bebeklerin ilk gıdasının faydalı etkileri, ömür boyu kendini gösteriyor.
CİLT KURULUĞUNDAN KORUNUN!
CİLT KURULUĞUNDAN KORUNUN!
Son dönemlerde cildinizin kuruduğunu, gerildiğini ve hatta zaman zaman kaşındığını hissediyorsanız nedeni soğuk ve rüzgarlı havalar olabilir.
Hastalıklar kapınızı çalmadan önleminizi alın
Hastalıklar kapınızı çalmadan önleminizi alın
Sağlıklı ve uzun bir ömür için bağışıklık sistemimizin güçlü olması çok önemli. Özellikle de grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının kapımızı çaldığı sonbahar ile kış mevsiminde. Ancak yetersiz beslenmekten strese maruz kalmaya, sigara tüketiminden kalitesiz uyumaya, hareketsizlikten uzun süre ilaç kullanmaya kadar pek çok etken nedeniyle bağışıklık sistemimiz gücünü yitirebiliyor. Hastalıklara karşı dirençli olabilmek içinse bağışıklık sisteminin “alarm” sinyallerini bilmek ve geç olmadan önlem almak şart! İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, bağışıklık sisteminin zayıfladığına işaret eden 5 erken belirtiyi anlattı, önemli bilgiler verdi.
UYKUDA NEFESİNİZ KESİLMESİN
UYKUDA NEFESİNİZ KESİLMESİN
Uykuda solunum durması olarak tanımlanan uyku apnesi, hastaların yorgun uyanmasına ve gün içinde yanlış zamanlarda uyuyakalmasına yol açabilmesi nedeniyle iş ve sosyal yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor. Zamanında tedavi edilmeyen uyku apnesi ilerleyen dönemlerde başta hipertansiyon, ritim bozukluğu, kalp krizi olmak üzere; diyabet, obezite ve hormon bozukluğu gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor.
İyot Eksikliğine Dikkat!
İyot Eksikliğine Dikkat!
Dünyada pek çok ülkede önemli sağlık sorunlarını tetikleyen iyot yetersizliği, çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, yetişkinlerde guatr, hatta meme kanseri gibi ciddi problemlere yol açabiliyor.
DOĞRU NEFES ALIYOR MUSUNUZ?
DOĞRU NEFES ALIYOR MUSUNUZ?
Dünyaya gözlerimizi açtığımız ilk andan itibaren, farkında olmadan nefes alıyoruz ve elbette bu bizi hayatta tutan ilk şey. Peki, nefes almayı gerçekten biliyor muyuz?
BALIĞIN FAYDASINI ARTIRACAK 6 ÖNERİ
BALIĞIN FAYDASINI ARTIRACAK 6 ÖNERİ
Uskumrudan lüfere, palamuttan hamsiye… Balık tezgahlarında çeşit çeşit balıklar, iştah açan görüntüleriyle hem göze hem sağlığa hitap ediyor. Hafızayı, kemikleri ve gözleri kuvvetlendirmesinden alzheimer riskini ve kötü kolesterolü düşürmesine dek birçok faydası bulunan balık, özellikle de bugünlerde mevsim geçişi nedeniyle yaygınlaşan enfeksiyonlara karşı vücut direncimizi artırmada etkili bir rol oynuyor.
KALP PİLİ KONTROLÜNÜ İHMAL ETMEYİN!
KALP PİLİ KONTROLÜNÜ İHMAL ETMEYİN!
Göğüste ağrı, çabuk yorulma ve halsizlik gibi şikâyetler kalp yetmezliğinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Kalp yetersizliğinin tedavisinde kullanılan kalp pilleri, hastanın yaşam standartlarının arttırılmasına önemli bir katkı sağlıyor.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirin!
Bağışıklık Sistemini Güçlendirin!
Kış ayları kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirilen, pek çok hastalığın yaygınlaştığı bir dönem. Özellikle bu aylarda zayıflayan bağışıklık sistemi; sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra besin desteklerine ve Omega 3 takviyesine ihtiyaç duyuyor. Kış döneminde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, vücut direncimizi artırmak için neler yapmalıyız?

anasayfa1
Bugün
19 °C
Çarşamba
20 °C
Perşembe
20 °C