Kanser’e umut
Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Doç. Dr. Filiz Kuralay, DNA hasarının ciddi boyutlara gelmeden tespit edilmesi halinde Kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıkların önüne geçmek için çalışıyor.
Tarih: 21.4.2015 10:00:32/ 2688okunma / 0yorum

Başarılı araştırmaları ile L`Oréal Türkiye`den 15 Bin Dolar değerinde burs kazanan Ordu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Filiz Kuralay, DNA hasarının tespitinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışması ile Kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıkların önüne geçmeyi hedefliyor. Dünyanın bilime, bilimin kadınlara ihtiyacı var felsefesinden yola çıkan L’Oréal Türkiye’nin 13 yıldır başarıyla sürdürdüğü ve 2013 yılından itibaren UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından desteklenen “Bilim Kadınları İçin” programı kapsamında genç bilim kadınlarına verilen destek bursları, anlamlı bir törenle 2015 yılı sahiplerini buldu. Koç, Bilkent, Dokuz Eylül, Hacettepe, Ordu ve Abdullah Gül Üniversiteleri’nden 6 Genç Bilim Kadınının her biri, başarılı araştırmaları ile L`Oréal Türkiye`den 15 Bin Dolar değerinde burs kazandı. DNA hasarının tespitinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışması ile desteklenen bursiyerlerden biri olan Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Filiz Kuralay, projesinde birçok hastalığın nedeni olan DNA hasarının ciddi boyutlara gelmeden ve ciddi hastalıklara yol açmadan önceden tayin edilmesi için çalışıyor. Kuralay, çalışmalarıyla ilgili Ordu Vizyon’a şu açıklamalarda bulundu: “DNA hasarlarının tayini şu anlamda önemli. Genetik bilginin kodlandığı ve nesilden nesile aktarılma işleminin gerçekleştiği, bilinen en önemli biyomoleküllerden biri olan deoksiribonükleik asit (DNA) molekülünde, doğal olarak ve çevresel faktörlerin etkisiyle meydana gelen hasarlar, mutasyona ve sonuç olarak genomik kararsızlığa, kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıklara neden olmaktadır. Çevresel faktörlerin stresle beraber genetik faktörleri kolaylıkla tetikleyebildiği günümüzde, bu hasarı tayin etmek her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Hasarı tespit ettiğimiz için hastalıkların derecesini biraz daha azaltacağız ve çok daha kolay tedavilerle çaresiz hastalıkların önüne geçmiş olacağız.” Doç. Dr. Filiz Kuralay, Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. Doktora esnasında Çek Cumhuriyeti’nde bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. ABD ve İsveç’te ise doktora sonrası çalışmalarda bulunan Filiz Kuralay 2013 yılından itibaren Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları nanoteknoloji, malzeme bilimi, elektrokimya, biyosensörler, biyoyakıt pilleri gibi alanlar.Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞRU NEFES ALIYOR MUSUNUZ?
DOĞRU NEFES ALIYOR MUSUNUZ?
Dünyaya gözlerimizi açtığımız ilk andan itibaren, farkında olmadan nefes alıyoruz ve elbette bu bizi hayatta tutan ilk şey. Peki, nefes almayı gerçekten biliyor muyuz?
BALIĞIN FAYDASINI ARTIRACAK 6 ÖNERİ
BALIĞIN FAYDASINI ARTIRACAK 6 ÖNERİ
Uskumrudan lüfere, palamuttan hamsiye… Balık tezgahlarında çeşit çeşit balıklar, iştah açan görüntüleriyle hem göze hem sağlığa hitap ediyor. Hafızayı, kemikleri ve gözleri kuvvetlendirmesinden alzheimer riskini ve kötü kolesterolü düşürmesine dek birçok faydası bulunan balık, özellikle de bugünlerde mevsim geçişi nedeniyle yaygınlaşan enfeksiyonlara karşı vücut direncimizi artırmada etkili bir rol oynuyor.
KALP PİLİ KONTROLÜNÜ İHMAL ETMEYİN!
KALP PİLİ KONTROLÜNÜ İHMAL ETMEYİN!
Göğüste ağrı, çabuk yorulma ve halsizlik gibi şikâyetler kalp yetmezliğinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Kalp yetersizliğinin tedavisinde kullanılan kalp pilleri, hastanın yaşam standartlarının arttırılmasına önemli bir katkı sağlıyor.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirin!
Bağışıklık Sistemini Güçlendirin!
Kış ayları kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirilen, pek çok hastalığın yaygınlaştığı bir dönem. Özellikle bu aylarda zayıflayan bağışıklık sistemi; sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra besin desteklerine ve Omega 3 takviyesine ihtiyaç duyuyor. Kış döneminde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, vücut direncimizi artırmak için neler yapmalıyız?
BURUN TIKANIKLIĞINA DİKKAT!
BURUN TIKANIKLIĞINA DİKKAT!
Nefes demek hayat demektir ancak burnunuz tıkalıysa nefes almak işkenceye dönüşebilir. Hava sıcaklıklarının düşmeye başlaması ile birlikte burun tıkanıklığı ve buna eşlik eden şikayetlerde de artış gözlemleniyor. Bu durumdan korunmak için bazı pratik önlemlerin alınması gerekiyor. Kulak Burun Boğaz Bölümü´nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, havaların soğumaya başladığı bu dönemde artan burun tıkanıklığı sorunu ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.
İş hayatında stresle başa çıkmanın yolları
İş hayatında stresle başa çıkmanın yolları
İşyerinde çalışma şartlarından kaynaklanan kimi sorunlar, ruh sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. İş hayatı ile özel hayatta, yöneticiler ve çalışma arkadaşları arasında kurulacak dengeli ilişki ve doğru iletişim, stresle başa çıkmada etkili olabiliyor.
Dijital Hastane Değerlendirme Toplantısı
Dijital Hastane Değerlendirme Toplantısı
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Medipol Üniversitesi arasında imzalanan protokolle Hastanelerin HİMSS EMRAM Seviye 6 - Seviye 7 hedeflerine ulaşılabilmesi için dijital hastane skorlama seviye çalışmaları kapsamında düzenlenen Dijital Hastane Değerlendirme Toplantılarının 5.´si Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
RAHİM AĞZI YARASINA DİKKAT!
RAHİM AĞZI YARASINA DİKKAT!
Rahim ağzında yara veya rahim ağzı yarası terimleri, günümüzde hasta ve doktorlar tarafından sık kullanılan terimler arasında yer alır. Yara, rahim ağzının çevresinde bulunan enfekte olmuş bir doku bölgesidir. Günümüzde birçok kadın aynı dertten yakınmaktadır. Fakat çözümsüz değildir.
ROMATİZMADAN KORKMAYIN!
ROMATİZMADAN KORKMAYIN!
Günümüzde birçok kişi, romatizmal hastalıkları sebebiyle yaşam kalitesi ve konforunun düşmesinden şikayetçidir. Romatizma daha çok yaşlılara özgü bir hastalık olarak bilinmesine rağmen gençler ve çocuklarda da romatizmal hastalıklar sıklıkla görülmektedir.
“DİYABET ÖNLENEBİLİR”
“DİYABET ÖNLENEBİLİR”
Medicalpark Ordu Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Hüseyin Sağlam, “Diyabet yüksek kan şekeriyle seyreden; beyin, kalp, kan damarları, sinir sistemi, böbrekleri de içine alan birçok organı etkileyen ve bu organlarda ciddi hasarlar oluşturabilen, engellenebilir, ötelenebilir önemli bir toplum sağlığı sorunudur.” dedi.
BÖBREK TAŞINDAN KORKMAYIN!
BÖBREK TAŞINDAN KORKMAYIN!
MedicalPark Ordu Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Cengiz Beyaz, tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde böbrek taşı tanı ve tedavisi eskiye oranla çok daha kolaylaştığını belirtti.
Tekintaş´tan kampanyaya destek
Tekintaş´tan kampanyaya destek
Ordu Kan Bağışı Merkezi tarafından azalan kan stoklarının arttırılması için yürütülen kampanyalar hız kesmeden devam ediyor.
İstasyon sayısı arttı
İstasyon sayısı arttı
Ordu´da 112 acil istasyon sayısı arttı
Bebeklerde kalça çıkığına dikkat!
Bebeklerde kalça çıkığına dikkat!
Bebeklerde kalça çıkığının ortaya çıkma nedenlerinin çok çeşitli olduğuna dikkat çeken MedicalPark Ordu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Birol Gürler konu ile ilgili olarak yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Erkeklerin en çok tercih ettiği estetik operasyon saç ekimi
Erkeklerin en çok tercih ettiği estetik operasyon saç ekimi
Erkeklerde görülen en can sıkıcı sorunlardan birinin saç dökülmesi (kellik) olduğunu söyleyen MedicalPark Ordu Hastanesi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hilal KURUL, saç dökülmesinin nedenleri ve saç ekimi operasyonları hakkında bilgiler verdi.
ÖLÜYORUZ
ÖLÜYORUZ
Ordu´da kanser vakaları ve ölüm oranları her geçen gün daha da artıyor.
Gururluyuz
Gururluyuz
Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Müdürü Dr.Mehmet Kazak, organ ve doku bağışı konusuna çok ciddi bir ilerleme kaydettiğimizi belirterek, “Bölge olarak donör sayımız 2012´de 27 iken, 2013´te 41, 2014´te 43, 2015´te ise 45 oldu.
KOAH´ta 40 yaş riski
KOAH´ta 40 yaş riski
Medical Park Ordu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Necla Hare Kurt, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı´nın (KOAH)´ın, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen bir hastalık olduğunu belirtti.

anasayfa1
Bugün
10 °C
Salı
13 °C
Çarşamba
16 °C