Kanser’e umut
Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Doç. Dr. Filiz Kuralay, DNA hasarının ciddi boyutlara gelmeden tespit edilmesi halinde Kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıkların önüne geçmek için çalışıyor.
Tarih: 21.4.2015 10:00:32/ 6207okunma / 0yorum

Başarılı araştırmaları ile L`Oréal Türkiye`den 15 Bin Dolar değerinde burs kazanan Ordu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Filiz Kuralay, DNA hasarının tespitinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışması ile Kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıkların önüne geçmeyi hedefliyor. Dünyanın bilime, bilimin kadınlara ihtiyacı var felsefesinden yola çıkan L’Oréal Türkiye’nin 13 yıldır başarıyla sürdürdüğü ve 2013 yılından itibaren UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından desteklenen “Bilim Kadınları İçin” programı kapsamında genç bilim kadınlarına verilen destek bursları, anlamlı bir törenle 2015 yılı sahiplerini buldu. Koç, Bilkent, Dokuz Eylül, Hacettepe, Ordu ve Abdullah Gül Üniversiteleri’nden 6 Genç Bilim Kadınının her biri, başarılı araştırmaları ile L`Oréal Türkiye`den 15 Bin Dolar değerinde burs kazandı. DNA hasarının tespitinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışması ile desteklenen bursiyerlerden biri olan Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Filiz Kuralay, projesinde birçok hastalığın nedeni olan DNA hasarının ciddi boyutlara gelmeden ve ciddi hastalıklara yol açmadan önceden tayin edilmesi için çalışıyor. Kuralay, çalışmalarıyla ilgili Ordu Vizyon’a şu açıklamalarda bulundu: “DNA hasarlarının tayini şu anlamda önemli. Genetik bilginin kodlandığı ve nesilden nesile aktarılma işleminin gerçekleştiği, bilinen en önemli biyomoleküllerden biri olan deoksiribonükleik asit (DNA) molekülünde, doğal olarak ve çevresel faktörlerin etkisiyle meydana gelen hasarlar, mutasyona ve sonuç olarak genomik kararsızlığa, kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıklara neden olmaktadır. Çevresel faktörlerin stresle beraber genetik faktörleri kolaylıkla tetikleyebildiği günümüzde, bu hasarı tayin etmek her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Hasarı tespit ettiğimiz için hastalıkların derecesini biraz daha azaltacağız ve çok daha kolay tedavilerle çaresiz hastalıkların önüne geçmiş olacağız.” Doç. Dr. Filiz Kuralay, Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. Doktora esnasında Çek Cumhuriyeti’nde bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. ABD ve İsveç’te ise doktora sonrası çalışmalarda bulunan Filiz Kuralay 2013 yılından itibaren Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları nanoteknoloji, malzeme bilimi, elektrokimya, biyosensörler, biyoyakıt pilleri gibi alanlar.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Aile Hekimleri Bilgilendirildi
Aile Hekimleri Bilgilendirildi
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İl genelinde hizmet veren Aile hekimleri, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında görülen görme kusurları konusunda bilgilendirildi.
‘´Çağ atladık´´
‘´Çağ atladık´´
Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, Türkiye´nin acil sağlık hizmetlerinde çağ atladığını söyledi. 1-7 Aralık Sağlık Hizmetleri Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Dr. Ergün Yanmaz, Türkiye´de hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin tanıtımı ve halkın farkındalığını arttırabilmek amacıyla 1-7 Aralık´ın 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutlandığını ifade etti.
Hijyen eğitimleri sürüyor
Hijyen eğitimleri sürüyor
Eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışacak 205 kişiye eğitim verildi. Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliğinin yayımlandığı 2013 yılından beri toplam olarak 1.373 kişiye eğitim verildi.
Evde Fizik Tedavi Hizmeti!
Evde Fizik Tedavi Hizmeti!
Ordu´da Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi öncülüğünde Ordu Ağız ve Diş Sağlığı merkezi tarafından hastalara evde ağız ve diş hizmeti verilmeye başlanmasının ardından şimdide Fizik Tedavi için vatandaşların ayağına gidilmeye başlandı.
Çocuklarda kış hastalıklarına dikkat!
Çocuklarda kış hastalıklarına dikkat!
Soğukların iyice hissedilmesiyle özellikle çocuklarda kış hastalıkları baş göstermeye başladı...
Hastane Sizi Beklesin
Hastane Sizi Beklesin
Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren devlet hastanelerinden randevu almak isteyen vatandaşlar MHRS sistemi ile hastanelere gitmeden hekimlerinden randevularını alabiliyorlar.
Sağlık için Yürüdüler
Sağlık için Yürüdüler
Dünya Sağlık Örgütü´nün katılımıyla oluşturulmuş olan “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına Karşı Küresel Girişim Grubu” (Global Initiation for Chronic Obstructive Lung Diseases-GOLD) tarafından her yıl Kasım ayının üçüncü çarşamba günü organize edilen “Dünya KOAH Günü etkinlikleri çerçevesinde Ordu´da “Sağlıklı Yaşam yürüyüşü” etkinliği düzenlendi.
Modernize Edildi
Modernize Edildi
1991 yılından bu yana Hizmet veren Gölköy Devlet hastanesi ana binası ile 2010 yılından bu yana hizmet veren Ek bina´da Ordu Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan bakım onarım çalışmaları tamamlandı.Çalışma çerçevesinde başta dış cephe olmak üzere Acil servis, ameliyathane, pvc kaplamalar, poliklinik alanları,
Sertifikalarını aldılar
Sertifikalarını aldılar
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı) eğitimine katılım sağlayan ve başarı ile bitiren katılımcılara sertifikalarını Vali Yardımcısı Turgut SUBAŞI´nında katılım sağladığı programda takdim etti.
Sağlığınız için…
Sağlığınız için…
Ordu´da artık Evde Sağlık Hizmetleri Koodinasyon Merkezi öncülüğünde Ordu Ağız ve Diş Sağlığı merkezi tarafından hastalara evde ağız ve diş hizmeti veriliyor.
Dijital Mamografi Hizmette!
Dijital Mamografi Hizmette!
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, Ordu Devlet Hastanesi´nde son sistem “Dijital Mamografi Cihazı” kurulumu yaparak Orduluların hizmetine sundu.
‘´Burun yüze ifade katar´´
‘´Burun yüze ifade katar´´
Özel Ordu Sevgi Hastanesi KBB uzmanı Op.Dr. Mehmet Akif Aksoy bilgilendirdi.
Farkındalık Eğitimi!
Farkındalık Eğitimi!
Sağlık personelinin çocuğa yönelik ihmal ve istismar konusunda farkındalığının artırılması, Çocuk İzlem Merkezi´nin tanıtılması amacıyla Ordu İl Müdürlüğü ruh Sağlığı Birimi koordinesinde farkındalık eğitimleri yapıldı.
Bin 450 personele sağlık taraması
Bin 450 personele sağlık taraması
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan 1450 personele sağlık taraması yapıldı.
Tütün Denetimleri Sürüyor
Tütün Denetimleri Sürüyor
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve tütün denetim ekipleri, geçtiğimiz hafta sonu işletmelerde tütün ürünlerinin 4207 sayılı kanun gereği “tütün ve tütün mamülleri” denetimi yaptı.
Artık 3. Seviye
Artık 3. Seviye
Eğitim ve Araştırma Hastanesinin daha önce 1. Seviye ve 2. Seviye yoğun bakım olarak hizmet sunan yenidoğan yoğun bakım ünitesi, Yenidoğan Uzman ataması yapılmasının ardından ve yapılan çalışmalar neticesinde revize edilerek yeniden tescillendi.
14 Kasım Dünya Diyabet Günü!
14 Kasım Dünya Diyabet Günü!
Özel Ordu Sevgi Hastanesi Dahiliye uzmanı Dr.Ayhan Kaya Diyabet hakkında bilgilendirdi.
HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK
HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIK
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında dezavantajlı okullarda sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik “Her Şeyin Başı Sağlık” eğitimleri, Akkuş ilçesi Salman Ortaokulu, Aybastı ilçesi Alacalar Şehit Yener Şahin Ortaokulu, Mesudiye ilçesi Topçam Ortaokulunda gerçekleştirildi.
anasayfa1
Bugün
8 °C
Salı
7 °C
Çarşamba
2 °C