Kanser’e umut
Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Doç. Dr. Filiz Kuralay, DNA hasarının ciddi boyutlara gelmeden tespit edilmesi halinde Kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıkların önüne geçmek için çalışıyor.
Tarih: 21.4.2015 10:00:32/ 6099okunma / 0yorum

Başarılı araştırmaları ile L`Oréal Türkiye`den 15 Bin Dolar değerinde burs kazanan Ordu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Filiz Kuralay, DNA hasarının tespitinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışması ile Kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıkların önüne geçmeyi hedefliyor. Dünyanın bilime, bilimin kadınlara ihtiyacı var felsefesinden yola çıkan L’Oréal Türkiye’nin 13 yıldır başarıyla sürdürdüğü ve 2013 yılından itibaren UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından desteklenen “Bilim Kadınları İçin” programı kapsamında genç bilim kadınlarına verilen destek bursları, anlamlı bir törenle 2015 yılı sahiplerini buldu. Koç, Bilkent, Dokuz Eylül, Hacettepe, Ordu ve Abdullah Gül Üniversiteleri’nden 6 Genç Bilim Kadınının her biri, başarılı araştırmaları ile L`Oréal Türkiye`den 15 Bin Dolar değerinde burs kazandı. DNA hasarının tespitinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışması ile desteklenen bursiyerlerden biri olan Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Filiz Kuralay, projesinde birçok hastalığın nedeni olan DNA hasarının ciddi boyutlara gelmeden ve ciddi hastalıklara yol açmadan önceden tayin edilmesi için çalışıyor. Kuralay, çalışmalarıyla ilgili Ordu Vizyon’a şu açıklamalarda bulundu: “DNA hasarlarının tayini şu anlamda önemli. Genetik bilginin kodlandığı ve nesilden nesile aktarılma işleminin gerçekleştiği, bilinen en önemli biyomoleküllerden biri olan deoksiribonükleik asit (DNA) molekülünde, doğal olarak ve çevresel faktörlerin etkisiyle meydana gelen hasarlar, mutasyona ve sonuç olarak genomik kararsızlığa, kanser gibi ölümcül ve Parkinson, Alzheimer gibi yaşam kalitesini etkileyen hastalıklara neden olmaktadır. Çevresel faktörlerin stresle beraber genetik faktörleri kolaylıkla tetikleyebildiği günümüzde, bu hasarı tayin etmek her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Hasarı tespit ettiğimiz için hastalıkların derecesini biraz daha azaltacağız ve çok daha kolay tedavilerle çaresiz hastalıkların önüne geçmiş olacağız.” Doç. Dr. Filiz Kuralay, Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. Doktora esnasında Çek Cumhuriyeti’nde bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. ABD ve İsveç’te ise doktora sonrası çalışmalarda bulunan Filiz Kuralay 2013 yılından itibaren Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları nanoteknoloji, malzeme bilimi, elektrokimya, biyosensörler, biyoyakıt pilleri gibi alanlar.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Unutkanlık tedavi edilebilir!
Unutkanlık tedavi edilebilir!
Özel Ordu Sevgi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nuri Yüzgül İle 21 Eylül Dünya Alzheimer günü nedeniyle genç yaşlı herkesin büyük sorunu olan unutkanlık hakkında bilgiler verdi.
Mevsimsel depresyona dikkat!
Mevsimsel depresyona dikkat!
Özel Ordu Sevgi Hastanesi Psikiyatri uzmanı Dr. Zelkif Akgül :´´Ruh dünyamızdaki değişim,güneşin etkisinin azalmasıyla daha belirgin bir hal alıyor´´ dedi.
Denetimler sürüyor!
Denetimler sürüyor!
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü su ürünleri denetim ekipleri, 2018-2019 su ürünleri av sezonunun 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren başlamasıyla birlikte kontrol ve denetimlerine gece ve gündüz aralıksız devam ediyor.
Etkinlikler Devam Ediyor
Etkinlikler Devam Ediyor
İl Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Ruh Sağlığı birimi Halk Sağlığı Haftası kapsamında tahıl pazarı mevkiinde stant açarak vatandaşa Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerin Zararları, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme, Depresyon ve İntiharı Önleme konularında 250 vatandaşa bilgilendirme broşürü dağıttı.
Anne adaylarına eğitim!
Anne adaylarına eğitim!
Altınordu İlçe Sağlık Müdürlüğünce 2014 yılından itibaren hizmet vermekte olan ‘Altınordu Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitim Programında´ Uygulamalı Bebek Masajı Eğitimleri de verilmeye başlandı.
Hastane ziyareti
Hastane ziyareti
İl Sağlık Müdürlüğü Başkanları ve Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısının katılımıyla Fizik Tedavi Hastanesi ziyaret edildi.
3 Hastaya Umut Olacak
3 Hastaya Umut Olacak
Almanya´dan Ordu´ya tatile gelen ve burada geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden 63 yaşındaki kadının organları, 3 hastaya umut olacak.
Ordu´ya 149 Doktor Atandı
Ordu´ya 149 Doktor Atandı
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Sağlık Bakanlığı tarafından Ordu´ya 149 doktor atandığını açıkladı. Gündoğdu “Hemşehrilerimizin sağlık alanındaki ihtiyaçlarının daha etkin ve hızlı karşılanması için yapılan 149 doktor ataması hayırlı olsun. Atanan doktorların 6´sı uzman, 143´ü ise pratisyen hekimler” dedi.
‘´Bedelini tutuklu yargılamayla ödemeli´´
‘´Bedelini tutuklu yargılamayla ödemeli´´
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Sağlık çalışanlarımıza şiddet uygulayan kim varsa bunun bedelini tutuklu yargılamayla ödemeli." dedi.
‘´Şiddete Hayır´´
‘´Şiddete Hayır´´
Türk Hemşireler Derneği Ordu Şubesi tarafından yapılan açıklama ile sağlık çalışanlarını ve toplumumuzu, şiddetin karşısında bir ve birlikte yer almaya davet ediyoruz mesajı verildi.
‘´Tüm hemşirelerden özür dilemeli´´
‘´Tüm hemşirelerden özür dilemeli´´
Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin: ‘´Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu´nun sağlık personellerine ucubeler diyerek hakaret ettiğini söyledi.
FINDIK İÇECEĞİ ZAYIFLATIYOR
FINDIK İÇECEĞİ ZAYIFLATIYOR
Soya, soya sütü yulaf, badem derken fındığında içecek hali hayatımıza girdi.
Hastanelerde yeni dönem!
Hastanelerde yeni dönem!
Sağlık Bakanlığı hasta mahremiyetini koruyacak yeni bir uygulama başlatıyor.
Ordu Türkiye Sıralamasının Üstünde
Ordu Türkiye Sıralamasının Üstünde
Türk Kızılayı Ordu Şube Başkanı İlhan Sağesen, kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, Ordu´nun kan bağışında Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu söyledi.
Bilgili Gebe Sağlıklı Doğum
Bilgili Gebe Sağlıklı Doğum
Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası´nda gebelere hizmet veren ‘gebe bilgilendirme sınıfı´ eğitimlerine devam ediyor.
SOYA İLE ÇAYBAŞI  PLAY-OFF´LARDA
SOYA İLE ÇAYBAŞI PLAY-OFF´LARDA
Ordu 1.Amatör ligde normal sezonun ardından Play-Off maçları öncesi oynanan Play-Out maçları oynandı.
Enginyurt isyan etti
Enginyurt isyan etti
Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 13 Ocak günü bir hekime karşı yapılan şiddet olayına isyan etti.
BEL AĞRISINDAN KURTULMANIN 10 YOLU
BEL AĞRISINDAN KURTULMANIN 10 YOLU
Ağrıyla yaşamak gerçekten zordur. Hele ağrınız belinizdeyse daha da zor. Bel ağrısı şiddetli olduğu ve uzun sürdüğü zaman hem günlük hayatı hem de iş verimini etkiler, yaşam kalitesini düşürür. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rıza Azeri 10 maddede bel ağrılarından kurtulmanın yollarını anlattı.
anasayfa1
Bugün
18 °C
Cumartesi
17 °C
Pazar
16 °C