İyi ki ORMEK var
Ordu´da okuma-yazma bilmeyenlerin oranı, Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) bünyesinde düzenlenen okuma yazma eğitimleri ile Doğu Karadeniz illeri içerisinde en düşük seviyeye düştü
Tarih: 3.12.2018 09:20:05/ 173okunma / 0yorum

                Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan 2012 yılı İstatistiklerine göre Ordu´da 50 bin 119 kişi okuma yazma bilmiyordu. Doğu Karadeniz illeri içerisinde de Ordu, hem erkeklerde hem de kadınlarda en çok okuma-yazma bilmeyen il konumundaydı. Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) bünyesinde düzenlenen okuma yazma eğitimleri ile bu oran 5 yıl sonra tersine döndü.

                Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü´nün eğitim istatistikleri veri tabanından derlediği verilere göre, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane illerini kapsayan Doğu Karadeniz Bölgesinde okuma yazma bilmeyenlerin oranı Trabzon´da yüzde 4,29, Ordu´da yüzde 6,27, Giresun´da yüzde 5,11, Rize´de yüzde 3,66, Artvin´de yüzde 3,58 ve Gümüşhane´de yüzde 4,03 oldu. Okuma yazma bilmeyenlerin sayısı Trabzon´da 30 bin 580, Ordu´da 42 bin 494, Giresun´da 20 bin 548, Rize´de 11 bin 114, Artvin´de 5 bin 499 ve Gümüşhane´de 5 bin 729 olarak gerçekleşti.

                Ordu Büyükşehir Belediyesi´nin  Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerinde açtığı kurslara çok sayıda kadın ilgi gösterirken, bu kurslar sayesinde 5 yıl sonra okuma yazma bilmeyenlerin sayısı 7 bin 625 kişi azaldı. 2017 yılında okuma yazma bilmeyenlerin Rize´de yüzde 90,08´i, Trabzon´da yüzde 88,07´si, Gümüşhane´de yüzde 86,39´ü, Artvin´de yüzde 85,38´i, Giresun´da yüzde 84,25´i ve Ordu´da yüzde 81,95´i  kadınlardan oluşurken, aynı oran Türkiye´de yüzde 84,61, Doğu Karadeniz´de yüzde 85,13 düzeyinde gerçekleşti.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ORMEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ODÜ´ye ödül
ODÜ´ye ödül
2018 Eskişehir Heykel Ödülü” Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mine Değirmenci´ye verildi.
AÇILIŞA HAZIR
AÇILIŞA HAZIR
Bilgi Evi´nin ikincisi açılışa hazır.
Zeka Gücü 2018´i ödülle tamamladı
Zeka Gücü 2018´i ödülle tamamladı
Ordu Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi´nin Zeka Gücü öğrencileri 2018´i ödüllerle tamamladı.
Kumru´da anaokulu açıldı
Kumru´da anaokulu açıldı
Başkanlığını sanatçı Gülben Ergen´in yaptığı Çocuklar Gülsün Diye Derneği tarafından Kumru´ya anaokulu yapıldı
İhalesi 25  Aralık´ta yapılacak
İhalesi 25 Aralık´ta yapılacak
Aybastı´nın çalışkan Başkanı İzzet Gündoğar´dan Aybastı´ya müjde. Başkan Gündoğar, Belediyenin imkânlarıyla tahsis edilen araziye yapılacak olan 16 derslikli İmam Hatip Lisesi´nin ihalesin25 Aralık´ta gerçekleştirileceğini bildirdi.
Sona Erdi
Sona Erdi
Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği 1´inci Kariyer Günleri sektörde öne çıkan üç firmanın katılımı ile sona erdi.
Robotik Kodlama Öğreniyorlar
Robotik Kodlama Öğreniyorlar
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ, Altınordu Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mustafa ÖZTÜRK´ün de hazır bulunduğu, “ROBOTİS Temel Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi”ne katıldı.
Dış Değerlendirme  Raporu Yayınlandı
Dış Değerlendirme Raporu Yayınlandı
Mesleki ve Teknik Ortaöğretimde kurumsal dış değerlendirme (performans izleme ve değerlendirme) raporu Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı.
Öğretmenlerle buluştu
Öğretmenlerle buluştu
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ; Altınordu, Fatsa ve Ünye´de görev yapan Felsefe Öğretmenleri ile biraraya gelerek istişarelerde bulundu.
Protokol imzalandı
Protokol imzalandı
Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türk Kızılayı Ordu Kan Bağışı Merkezi Müdürlüğü arasında Gönüllü Kan Bağışçılarının Eğitimi, Kan Bağışçısı Kazanım Faaliyetlerinin Yürütülmesi konularında gerçekleştirilen protokolün imza töreni İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ´ın makamında gerçekleştirildi.
Ordu´da E-Twinning Çalıştayı
Ordu´da E-Twinning Çalıştayı
Ordu genelinde “Proje Koordinasyon ve Öğrenme Merkezi”miz tarafından yürütülen “Okulum e Twinning ile Taçlanıyor “projesi kapsamında, 85 öğretmenin katılımıyla e Twinning Çalıştayı gerçekleştirildi.
Mini Botanik Parklar Oluşturulacak
Mini Botanik Parklar Oluşturulacak
Yeşil alan kapasitesini son 4 yılda 7,5 kat artıran Ordu Üniversitesi yerleşkesinde var olan bitki çeşitliliği ekolojik koşullara uygun farklı bitkilerin bulunduğu mini botanik bahçeler ile zenginlik kazanacak.
Çocuklara Robotik Eğitimi
Çocuklara Robotik Eğitimi
Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kodlama Robotik Eğitimleri başladı.
2023 eğitim  vizyonu konuşuldu
2023 eğitim vizyonu konuşuldu
Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin BAŞ, “2023 Eğitim Vizyonu” doğrultusunda, hazırlanacak olan “İl Millî Eğitim Eylem Planı” kapsamında, Müdürlük Özel Büro´da görevli öğretmenlerle biraraya gelerek, değerlendirmelerde bulundu.
Veda yemeğine katıldı
Veda yemeğine katıldı
Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri, emekliliğe ayrılan Menşure BAŞ´ın, emekli olması münasebetiyle düzenlenen veda yemeği programında bir araya geldi.
92 KURSİYER EĞİTİM ALIYOR
92 KURSİYER EĞİTİM ALIYOR
Ordu Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (ORMEK) ile vatandaşlar, günlük hayattaki yaşamsal becerilerini geliştirmek için acil durumlarla ilgili ilk yardım eğitimi alıyor.
Sona Erdi
Sona Erdi
Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından yürütülen Ordu Üniversitesi Kurumsal Dış Değerlendirme süreci gerçekleştirilen görüşmeler ve incelemelerin ardından sonra erdi.
Kağıt israfına son!
Kağıt israfına son!
Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri İl Öğrenci Temsilcisi seçimi; İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Serdar YURDABAKAN, öğretmenler, öğrenci ve velilerin katılımlarıyla yapıldı.
anasayfa1