İşverenimize de sahip çıkalım
.
Tarih: 31.12.2018 09:24:06/ 332okunma / 0yorum

              MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “işçilerimiz asgari ücretle bir nebze de olsa bu kış ayında moral buldular. Yalnız, işçilerimiz 2 bin 20 lira aldılar ama bunu ödeyecek olan işveren. Öyleyse işverenimizi de dikkate almak zorundayız. Hükûmet olarak, yanında yüzlerce işçi çalıştıran ve asgari ücretin 2 bin 20 lira olmasıyla birlikte 750 TL yeni bir maliyetle karşılaşan işverenimizi dikkate almak durumundayız” dedi.

           Ordu´da birçok işletme sahibinin, artan asgari ücret ve maliyetleri karşılayamayacaklarını, zaten piyasanın tıkanık olduğunu, işlerin yeterli derecede iyi gitmediğini, sıkıntılarının olduğunu, bu maliyetleri karşılamanın zor olduğunu ifade ettiklerini belirterek, “Hükûmetimiz yeni işe başlayanların sigorta primlerini ödeyecek, yanında 300 işçi çalıştıranın primini ödemeyecek. Eski iş yeri sahiplerine herhangi bir destek vermiyoruz ama yeni iş yeri açılıyorsa onlara kaynak yaratıyoruz, destek veriyoruz. Güzel bir uygulama teşvik açısından. Ama eski işletme sahiplerini de yani yıllardır devam eden, mevcut faaliyetini sürdüren işletmelere de bir destek vermeliyiz, onların da morallerini yükseltmeliyiz. Vergilerini ödeyen insanlara bunun karşılığında, sürekli, daima vergilerini ödeyip devletine kaynak aktaran insanlara vergi indirimi olarak destek verebiliriz. Ama en önemlisi, bankalar ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor. Faizlerin yüksek oluşu ticaretin dönmemesine sebep oldu. Çekler ve senetler yazılabildiği kadar yazılmaya başlandı. Banka faizleri aşağı çekilmeli. İşverenin kredisinin önündeki engeller kaldırılmalı. Krediler âdeta bloke edildi bankalarda, büyük sıkıntılar yaratılıyor. Bu sıkıntıların aşılması gerekir. İşveren eğer işçisine ödeyecek, maliyetleri karşılayacak bir kazanım elde edemezse asgari ücreti 5 bin lira yapsak ne yazar. Bunu ödeyecek olan işveren, bunu karşılayacak olan işveren. İşveren olmadan da devletin kalkınması mümkün değil. Bu sıkıntıların acilen giderilmesi için destekler düşünülüyor, tartışılıyor, konuşuluyor ama bir an önce hayata geçirelim. çünkü zaman geçtikçe işverenlerimiz konkordato ilan etmeye başlıyor, iflaslar artıyor, kepenkler kapatılıyor. Bunun önüne geçmeliyiz ki işçilerimiz maaşlarını düzenli bir şekilde alabilsinler. Asgari ücrete verilen desteğe teşekkür ediyorum. İşverenimize de sahip çıkalım” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşverenimize sahip çıkalım
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konut satışı azaldı
Konut satışı azaldı
TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü´nün TÜİK veritabanından derlediği bilgilere göre; 2019 yılı Şubat ayında konut satışı bir ön-ceki yılın aynı ayına göre Ordu´da yüzde 6,6 azalarak 667´ye düştü.
29 Mart´ta Başlıyor
29 Mart´ta Başlıyor
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu´dan fındık üreticilerine müjdeli haber geldi. Fındıkta alan bazlı destek ödemelerinin ay sonunda başlayacağını belirtti.
İşadamlarına istihdam çağrısı
İşadamlarına istihdam çağrısı
Ordu Valisi Seddar Yavuz, iş adamlarını başlatılan iş ve istihdam seferberliğine imkanları ölçüsünde katılmaya çağırarak, ´İş yapacağım diyen herkese kapımız, gönlümüz açıktır. Yeter ki, bütün kurum ve kuruluşlar elimizden gelen bütün fırsatları onlar için açmaya hazırız´ dedi.
İstihdamda ilk sırada
İstihdamda ilk sırada
Ordu´da hazır giyim-tekstil firma sayısı imalat ana sektörünün içerisinde 5. sırada yer alırken, istihdam da ise 6 bin 430 kişi ile ilk sırada yer alıyor.
Gurbete değil, sılaya destek
Gurbete değil, sılaya destek
Fındıkta devlet desteklemesinde yeni düzenleme istendi
Asgari ücret belli oldu!
Asgari ücret belli oldu!
Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği 2019 yılı asgari ücret zammı belli oldu.
"KDV" Konulu Konferans
"KDV" Konulu Konferans
.
Gelir desteği uyarısı!
Gelir desteği uyarısı!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 31 Aralık´ta sona erecek gelir desteği konusunda uyarılarda bulundu.
‘´YERLİ TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ´´
‘´YERLİ TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ´´
Ordu Çevre Derneği toplantı yapacağını açıkladı ve tüm Orduluları davet etti
Üretim seferberliği başlatıldı
Üretim seferberliği başlatıldı
Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantıları (MÜSPET) kapsamında, Ordu´da faaliyet gösteren gıda sektörüne yönelik “Gıda İmalat Sektörü Toplantısı” yapıldı.
Büyükşehirden ekonomiye katkı
Büyükşehirden ekonomiye katkı
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kendi mülkiyetinde olan binlerce metrekarelik arsayı Fatsa Organize Sanayi Bölgesi´ne devretti
‘´FİSKOBİRLİK´E TESLİM EDİLMELİDİR´´
‘´FİSKOBİRLİK´E TESLİM EDİLMELİDİR´´
İhracatçının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla Fiskobirlik´e verilecek 10 bin ton kabuklu fındığa göz diktiğini söyleyen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Bir an önce 10 bin ton kabuklu fındık Fiskobirlik´e teslim edilmelidir” dedi.
‘´İSTİHDAMA DESTEK VERİYORUZ´´
‘´İSTİHDAMA DESTEK VERİYORUZ´´
Belediye, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla TYP) kapsamında işe alınacak 50 kişiyi seçebilmek için kura çekimi yapıldı. Ünye Belediyesi Meclis Salonunda yapılan Noter huzurunda kura çekimine 207 başvuru sahibi katıldı.
Fındık üreticisine 2,65 milyon lira destek
Fındık üreticisine 2,65 milyon lira destek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu´da, iyi tarım uygulamaları desteğine başvuruda bulunan bin 698 üreticiye 66 bin 146 dekar alan için yaklaşık 2,65 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.
‘´Sorunları yerinde tespit ediyor”
‘´Sorunları yerinde tespit ediyor”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Teknik Müşavirleri sahada üreticiyle buluşuyor.
Fındıkta acı karne
Fındıkta acı karne
Ziraat Mühendisleri Odası´nın hazırladığı raporda, dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye´nin fındık verimin hızla düştüğü, pazar payımızın azaldığı vurgulandı. Açıklamada, ´Daha da acısı fındığı biz üretiyoruz, fiyatını Almanya belirliyor´ denildi.
Fındık İhracatçısının Yeni Rotası!
Fındık İhracatçısının Yeni Rotası!
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, yaptığı açıklamada Türkiye´de üretilen fındığın başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 110 ülkede sofraları renklendirdiğini ifade etti. Türkiye´nin dünya fındık üretiminin yüzde 70´ini tek başına gerçekleştirdiğini belirtti.
 Ordu´da ekonomik kriz paneli
Ordu´da ekonomik kriz paneli
KESK bugün Ordu´da ekonomik Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek konulu panel düzenliyor.
anasayfa1