Bugün, 3 Haziran 2020 Çarşamba


TMO FERRERO´YU KOLLUYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi´nin, CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel´e cevap metni yazması ile başlayan tartışma boyut kazandı.

"SEÇİM VE SENET ZAMANI TEZ GELİR"

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt katıldığı televizyon programında Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler´e yönelik sert eleştirilerde bulundu.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA MASKE VE ÇİÇEK DAĞITTILDI

Altınordu Belediyesi sokağa çıkma izni olan 65 yaş üstü vatandaşlara şehrin çeşitli noktalarına kurduğu stantlarda maske ve çiçek dağıttı.

"YENİ DÖNEME HAZIRLANIYORUZ"

AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, Ordu´da pandemi sosyal destek programından yaklaşık 70 bin kişinin yararlandığını açıkladı.

BELEDİYELER İÇİN ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Pandemi ile mücadeleye devam edilecekse, sürdü-rülebilir olacaksa beledi-yelerimizin çalışmalarının da desteklenmesi lazım.

ADINA YAKIŞIR ŞEKLİYLE HİZMET VERECEK

Kentte kültür ve sanatın canlı tutulması için estetik odaklı çalışmaları vatandaşlarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, ilin önemli değerlerini modern haliyle günümüze kazandırıyor.

ADIGÜZEL´DEN 6 ÖNERİ

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel yaptığı açıklama ile fındıkta bu sezon yapılması gerekenleri sıraladı.

DENETİMLER ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

Altınordu Belediyesi Zabıta ekipleri 1 Haziran itibari ile müşteri kabulüne başlayan işletmelerde denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

O MAHALLE KAPATILDI

Gürgentepe Yurtseven Mahallesinde koronavirüs vakalarının artması sonrası karantinaya alındı

YAĞMUR SUYU HATLARININ YAPIMI TAMAMLANDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü (OSKİ) ekipleri, Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan mahallelerde yağmur suyu hattı ve ızgara imalatlarını tamamladı.

YÜZDE 50 YOLCU TAŞIMA SINIRLAMASI KALDIRILDI

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında toplu taşıma araçlarında yüzde 50 yolcu taşıma sınırlaması kaldırıldı.

ALTINORDU'YU KARIŞ KARIŞ GEZİYOR

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, mesaisinin büyük bölümünü ayırdığı çat kapı mahalle ziyaretleriyle Altınordu’lularla bir arada olmaya, onların istek ve taleplerini dinleyip çözüm üretmeye devam ediyor.

DOLU VURDU!

Ordu’nun yüksek kesimlerinde etkili olan fındıkta zarara yol açtı.

KAÇAK YAPILAR TEMİZLENİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi, kıyılardaki imara aykırı yapı ve işgallerin kaldırılması çalışmalarını sürdürüyor.

9 AYDA 2 MİLYAR DOLARLIK FINDIK İHRACATI YAPILDI

Türkiye'den 9 ayda 1 milyar 964 milyon 965 bin dolarlık fındık ihracatı yapıldığı bildirildi.

FINDIKTA HASAR ARAŞTIRILIYOR

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 21 Mayıs günü gündüz ve gece saatlerinde etkisini gösteren kuvvetli rüzgar sebebiyle fındık bahçelerinde yapılan inceleme sonucunda fındık çotanaklarında dökülme meydana geldiğini söyledi.

AKÇA’DAN SİGORTA UYARISI

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, tarım sigortasının üreticilerin sırtını yaslayabileceği en güvenli kapılardan bir tanesi olduğunu belirtti.

UÇAK BİLETLERİ EL YAKIYOR!

Ordu-Giresun Havalimanı’ndan İstanbul Yeni Havalima-nı’na günde 3 uçuş düzenleyen Türk Hava Yolları, biletleri 266 ile 494 TL arasında fiyatla satıyor.

ÇİKOLATAMIZ MARKA OLACAK

Türkiye'nin "en tatlı" projesi olarak nitelendirilen Çikolata Park’ta, düğün, nikah ve toplantı salonu hizmete hazır hale getirildi.

YARI YARIYA AZALDI

TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü´nün TÜİK veritabanından derlediği bilgilere göre; 2020 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre iller bazında incelendiğinde konut satışları Trabzon´da yüzde 65,4 azalarak 279´a, Rize´de yüzde 61,7 azalarak 106´ya, G

ŞAHİN´DEN EXİMBANK TALEBİ

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, Türk Eximbank Ordu İrtibat Ofisi´nin Ordu´ya kazandırılmasını talep etti.

ODÜ’DEN DİJİTAL DESTEK

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ordu’da ikamet eden üniversite öğrencilerine destek sağlamak için Covid-19 salgını süresince üniversitedeki bilgisayar laboratuvarlarının öğrencilere açık olacağını belirtti.

ALTINORDU RÜZGARI ESECEK!

Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bu yıl Gaziantep´te düzenlenecek olan TEKNOFEST 2020´de 28 Lise, 9 Ortaokul ve 1 İlkokul düzeyinde toplam 39 proje ile yer almayı hedefliyor.

EĞİTİMDE UTANÇ TABLOSU!

Türkiye İstatistik Kurumu Ulusal Eğitim İstatistikleri Veri Tabanı 2019 yılı verileri doğrultusunda, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane illerini kapsayan Doğu Karadeniz bölgesinde ise 2019 yılında okuma yazma bilmeyenlerin oranı bir önceki yı

?ÜNİVERSİTEMİZDE TÜM ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK?

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü salgını sürecinde Ordu Üniversitesinde alınan koruyucu tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ODÜ´DE UZAKTAN EĞİTİM REKTÖR AKDOĞAN BAŞLATTI

Ordu Üniversitesi Korona virüs salgını nedeniyle ara verilen örgün eğitim öğretim süreci bugün itibari ile uzaktan eğitim ile başladı. Öğrencilerin interaktif şekilde katıldığı uzaktan eğitim sisteminde ilk ders Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan tarafından ger

KONTENJANLAR DOLDU

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilimize verilen 107 adet sözleşmeli öğretmen kontenjanının tamamına atama yapıldı.

ORDU ÜNİVERSİTESİ 14 YAŞINDA

Ordu Üniversitesi 14´üncü yaşını kutluyor.

2.1 MİLYONU GEÇTİK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son rakamları açıkladı.

YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ

Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin: “İdari izinlerle ilgili genelge yeniden değerlendirilmelidir” dedi.

LÖSEMİ İLK SIRADA

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yapar, ?çocukluk çağındaki kanser vakalarının yüzde 35´ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır? dedi.

ORDU´YA SEVİNDİRİCİ HABER

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Koronavirüs ile mücadelede önerilere uymayan belli bir kesimin var olduğuna dikkatleri çekerek, "Toplumun yüzde 80´i kurallara uyuyor ve bu da sonuçlara yansıy

KASAPOĞLU´NDAN ZİYARET

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr.Mustafa Kasapoğlu, beraberinde Halk Sağlığı Başkanı Uzm.Dr.Fatih Aydın, Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm.Dr.Mesut Saka ve Başkan Yardımcısı Uzm.Dr.Muhammet Özbilen ile birlikte Kumru´daki sağlık kuruluşlarında incelemelerde bulundu.

CORONAVİRÜS SAVAŞÇILARI HEMŞİRELERE TEŞEKKÜR BELGESİ

Coronavirüsle mücadelede en büyük özveriyi ve gayreti sağlık çalışanları gösteriyor.

HEMŞİRELERİN SORUNLARI KONUŞULDU

Ordu Üniversitesi´nde 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası etkinlikleri kapsamında ?COVID-19 salgınında klinik, saha ve kültürel boyutlarıyla hemşirelik? konulu online panel gerçekleştirildi.

52 ORDUSPOR ARA VERECEK Mİ ?

Türkiye Futbol Federasyonu´nun Haziran ayında başlayacağını belirtmesinin Temmuz ayına ertelemesinin ardından 52 Orduspor Futbol Kulübü´nün antrenmanlara ara verip vermeyeceği henüz belli değil.

?ÇOK FAZLA BORCUMUZ YOK?

TFF 3.Lig´de mücadele eden 52 Orduspor Futbol Kulübü´nde Başkan Şükrü Bodur yaptığı açıklamada coronavirüs salgınının ekonomik olarak herkesi kötü etkilediğini belirtirken, kendilerinin futbolculara çok fazla borcu olmadığını belirtti.

ANTRENMANLAR ONLİNE YAPILIYOR

Korona Virüs salgını nedeniyle bütün spor aktiviteleri iptal edilip spor salonları kapatılınca Ordu Büyükşehir Belediyespor Kulübü sporcuları antrenmanlarını online olarak yapmaya başladı.

KARAPINAR MODERN FUTBOL SAHASINA KAVUŞUYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçesi Karapınar Mahallesi´nde atıl durumda bulunan futbol sahası için çalışmalara başladı.

ORDUSPOR 1967 TÜRKİYE´YE ÖRNEK OLUYOR

Orduspor 1967, altyapısındaki minik oyuncularıyla hem Ordu´ya, hem de Türkiye´ye örnek bir kampanya başlattı.

ÖNCE SAĞLIK

Coronavirüs salgını gerekçesi ile liglere verilen ara nedeniyle kulüplerdeki belirsizlik de sürüyor.

52 ORDUSPOR: ÖNCE SAĞLIK

52 Orduspor FK Basın Sözcüsü Olgun Alp, ?ülkemizdeki corana virüs salgınının yayılmaması açısından Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu,

EN GÜZEL FOTOĞRAFLAR SEÇİLDİ

?4 Mevsim Ordu V. Ulusal Fotoğraf Yarışması?nın sonuçları belli oldu.

ALTINORDU BELEDİYESİ´NDEN ÖDÜLLÜ YARIŞMA

Altınordu Belediyesi, çeşitli kurum ve kuruluşlarla yaptığı iş birliği çalışmalarıyla ödüllü yarışmalar düzenliyor

ESNAFIN SOFRASINA MİSAFİR OLDU

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, sanayi esnafının sofrasında istek ve talepleri dinledi

Sorumlular hesap versin

Trabzon Araklı´da yaşanan sel felaketi üzerine Ekoloji Birliği yaptığı açıklamada "Yaşanan afetler rantçı politikaların ve ihmalin sonucu" diyerek sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirtti.

?TERS EV? ZİYARETE AÇILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesinin özgün projeleri arasında yer alan ve görünüşü itibariyle ilgi odağı haline gelen ?Ters Ev? ziyarete açıldı

Sokak hayvanları unutulmadı

Doğa Koleji sokak hayvanları yararına bir etkinlik düzenledi.

Talimatlar verdi

Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, vatandaşlarımızın sorun, istek, şikâyet ve önerilerini doğrudan dile getirebilmelerine imkân vermek ve çözüm üretmek amacıyla düzenlediği halk günü toplantısında vatandaşlarla buluştu.

ŞEHİRLERİMİZE ECDADIMIZ GİBİ BAKMALIYIZ

Ordu Büyükşehir Belediyesinin şubat ayı ?Kültür Sanat Buluşmaları? kapsamında Akademisyen, Tarih Profesörü, Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Tufan Gündüz tarafından konferans düzenlendi.

ORDU KÜLTÜR BULUŞMALARI BAŞLADI

Ordu´da kültür ve sanatın en büyük destekçilerinden biri olan Ordu Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı prog-ramlar doğrultusunda ?Ordu Kültür Buluşmaları? projesi ile önemli isimleri Ordulularla buluşturuyor.

ATIKLAR SANATA DÖNÜŞTÜ

İlker Çorbacı´nın eserlerinin yer aldığı Sıfır Atık Sanat Sergisi açıldı

SANAT MÜZİĞİYLE COŞTULAR

Altınordu Belediyesi öncülüğünde düzenlenen ve Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Koro ve solistlerinin performansları ile hayat bulan ?Türk Sanat Müziği? konseri Altınordululara sanat dolu bir akşam yaşattı.

GÜLER´DEN YILDIZLI PEKİYİ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Kabadüz ilçesine bağlı Çambaşı Yaylası´nda inşa edilen bungalovlarda incelemelerde bulundu.

Turizmde gelişiyoruz

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu´nun turizm potansiyeli yüksek bir il olduğunu belirterek, ?Ordu tanıtım faaliyetleri ile turizmde büyük bir ivme kazandı. Son dönemlerde ilimizde çekilen diziler ilimizin gezilecek görülecek turizm alanları

Güney´den imza günü

Araştırmacı tarihçi yazar H. Naim Güney, ?Geçmişten Günümüze Ordu Kenti´ kitabını Serüven Kitap ve Kafe´de düzenlenen imza gününde okurlarıyla buluşturdu.

İŞKUR´DAN YENİ SİSTEM

Ordu İŞKUR Müdürü İsa Kaymak, ?İŞKUR danışmanları, iş arayan, işveren, engelli ve meslek gibi işkollarına ayrılarak, hem danışmanlık yaptıkları bireylere daha fazla zaman ayırma imkanı yakaladı hem de istihdam kalitesini artırma adına önemli projeleri bir
GÜNDEM 21.10.2019 09:55:34 5 0

HABER: Mustafa Kemal POYRAZ

Ordu İŞKUR Müdürü İsa Kaymak, ?profil temelli nitelikli danışmanlık sistemi dediğimiz bir sistem değişikliğine gittik. 4 temel faktör üzerine yoğunlaşan İŞKUR danışmanları, iş arayan, işveren, engelli ve meslek gibi işkollarına ayrılarak, hem danışmanlık yaptıkları bireylere daha fazla zaman ayırma imkanı yakaladı hem de istihdam kalitesini artırma adına önemli projeleri bir bir hayata geçirme fırsatı yakaladı? dedi.

Kaymak, ?danışmanlarımız 4 temel faktör üzerine görevlendirildi. iş arayan danışmanları, herhangi bir engeli olmayan bireylere danışmanlık hizmeti verirken, iş veren danışmanları da, işçi taleplerinin dışarıdan karşılanmasının önüne geçecek. Engelli danışmanları, engelli bireylerimizin istihdamlarını artırmak ve daha uygun bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri için çeşitli projelere yoğunlaşırken, meslek danışmanları da, okul ve kampüs gibi eğitim yuvalarında öğrencilerin meslek becerilerini kazanmaları adına sunumlar gerçekleştirecek? dedi

Bu sistemle iş arayan ile işveren danışmanlığının tamamıyla bir birinden ayrıldığını belirten Kaymak, ?iş arayanlar giriş kattaki bir cihazdan numaralarını alıyorlar. Bu kişiler yine birinci katta olan 12 danışman arkadaşımızla bir araya geliyorlar. Bu arkadaşlarımız iş arayanlarla bire bir görüşüyorlar. İş arayan kişiler burada CV lerini oluşturuyorlar. Kendilerine uygun iş yeri varsa oralara yönlendiriliyorlar. Birde işveren danışmanlığı var. Bu bölümle ilgili yaklaşık 8-9 arkadaşımız görev yapıyor. İşveren danışmanlığı yapan arkadaşlarımız tamamen işveren danışmanlığı olarak çalışıyorlar. 3-4 arkadaşımız buraya gelen işverenle ilgilenirken geriye kalan 4-5 arkadaşımız işyerlerini ziyarette bulunuyorlar. Her bir arkadaşımız günde 7-8 işyerini ziyaret ediyor. Onlara iş kurun teşviklerini, programlarını, iş başı eğitim programı, mesleki eğitimle ilgili programları kendilerine nasıl destek olunacağını, nitelikli personel arayışları olduğunu, personelle ilgili hangi nitelikte olduklarını öğrenip gelip sistemi açıyorlar. Bu arada açık iş pozisyonlarını takip ediyorlar? dedi. 

 İş arayanlara daha profesyonel hizmet verilmeye başlandığını bildiren  Kaymak, ?iş arayan engelli birimini de ayırdık. Bu işle ilgili olarak iki arkadaşımızı tahsis ettik. Engelli arkadaşlarımız direkt olarak bu arkadaşlarımızla muhatap oluyorlar. Ayda bir kez olmak üzere her ayın son Çarşamba günü engelli açığı olan işverenleri oraya oturtuyoruz.  Burası sizin ofisiniz, burada engelliler ile görüşmenizi yapın, 15 gün içerisinde engelli açığınızı doldurun diyoruz. Onlar da 15 gün sonra bizlere biz şu kişi işe almak istiyoruz diyorlar. Burada işveren kendi katındaki ofisi iş arayan ofisleri olarak da kullanabiliyor. İşverenin kendisi olsun, danışmanı olsun buradaki ofisleri kendi ofisleri gibi kullanabiliyorlar? dedi. 

 İş Kulübü adı altında yeni bir birim oluşturduklarını belirten Kaymak, ?iş kulübü üniversite ile temas halinde, üniversite öğrencilerinin ilerleyen süreçte iş arama beceresi, hangi yollarla iş arayacaklar, nasıl öz geçmiş hazırlayacaklar, işverenle hangi konuda nasıl görüşecekler, bunun ayrıntıları üzerine eğitimler yapıyor. Veya uzun süreli işsizler var, dezavantajlı kesimler var, Sosyal yardımlaşmadan yardım alanlar, hüküm giymiş insanların adaptasyonlarıyla ilgili olarak çalışmalar ve eğitimler yapıyor İş Kulübü. Bunu da burada 23 Eylül 2019 tarihinde hayata soktuk. Bina yeni, sistem yeni bu yeniliklerde bundan sonra devam edecek? dedi. 

40 bin civarında iş arayan kaydı olduğunu belirten Kaymak, ? 9-10 bin civarında iş arayanlar okul ve kamu kurumu gibi toplum yararına programları talep edenler o alanda çalışmak isteyenlerden oluşuyor. Onun dışındakiler de genel iş arayanlardan oluşuyor. İş arayan yaklaşık 4-5 bin civarında arkadaşımız var. Onlar da farklı mesleklerde iş arıyorlar. Biz kurum olarak kendilerine şunu söylüyoruz;? üniversiteler çoğaldı, farklı alanlarda mezuniyetleriniz var? Herkes mezuniyetle ilgili iş ararsa hem kolay olmaz, hem de devletin herkese iş istihdamı söz konusu olmaz. Diploma sizin niteliğinizi, kalitenizi artırır. Bu yadsınamaz bir gerçek. İnsanımızın farklı alanlarda da kendilerini geliştirecek işler yapmaması lazım. Bizim mesleki eğitim kurslarımız bunun için önemli? dedi. 

İş arayanlara işverenin yerinde kurs verdirdiklerini belirten Kaymak, ?İşveren ile birlikte seçilecek, işverenin talep ettiği 15 kişilik kursu işverenin işyerinde açıp, bir hoca nezaretinde hem işi öğretip, hem de teorik olarak öğrenileni pratik uygulamasını da yapıyor. Mesela bir tekstil atölyesi 25 kişilik dikiş makinası operatörü istiyor, biz o 25 kişilik talebi açıyoruz. İşveren nezaretinde işe alımlar yapılıyor. İş ve meslek danışmanlığı dersi veriyoruz. İşe alınacakları işverenle birlikte seçiyoruz. İşe girecekler açtığımız kursta o işi öğreniyor, hem sertifika alıyor, hem de kurs sonu %50 si istihdam ediliyor. Biz kurum olarak her meslekte kurs açmıyoruz. Öncelikle işveren in bizden talebi olacak. Bu talep en az 10-12 kişinin üzerinde olacak ve de %50 istihdam garantili olacak. Bunun dışında kurs açmıyoruz. Bakırcılık gibi, ağ örücülüğü gibi, iğne oyası yapımı gibi, sepet örücülüğü gibi kurslar açıyoruz. Yakında Ordu Büyükşehir Belediyesi ORMEK yönetimiyle birlikte yün eğirme kursu açacağız. Ya da yünden ip yapma kursunun çalışmasını yapıyoruz. İlerleyen günlerde bu kursu açmayı düşünüyoruz. Bunu öğretirken arkasından sertifika veriyoruz. Kurs süreci içerisinde kurs harçlığı adı altında bir harçlık veriyoruz. Ama bunda istihdam garantisi yok. Diğer işverenlerle birlikte açtığımız kurslarda istihdam garantisi var. Ticaret Odasını da ortak ettiğimiz MEGİP dediğimiz mesleki eğitim ve işbirliği kursumuz var. Yine işyerinde açıyor süresini daha uzun tutuyoruz. MEGİP kurusu ile verdiğimiz ücretler asgari ücrete tekamül ediyor. Ortalama günlük 77 lira ödüyoruz. Genel sağlık sigortası ve meslek hastalığı, iş kazası primlerini biz ayrıca SSK ya yatırıyoruz? dedi.

Ordu´da işverenler dahil herksin kullanabileceği bir salon olduğunu belirten Kaymak, ?ayrı toplantı odamız var. Burada da özel toplantıları gerçekleştirebiliyoruz. İleriki günlerde sektör sektör toplantılara başlayacağız. Hangi sektörün hangi elemana ihtiyacı var. Sağ olsun valimiz bunu yapıyordu. İşverenin çok nitelikli eleman ihtiyacı var. Deneyimi ve becerisi olmayan bir sürü insan var. Vatandaş farklı alanda eğitim almış ama o alanda kendisine iş bulamamış mecburen başka bir alanda çalışmak zorunda kalıyor. İşte biz o zaman iş başı diye bir programı devreye sokuyoruz. İşverene diyoruz ki imalatsa 6 ay, hizmet sektöründe ise 3 ay süre ile bu vatandaşı işe al kendin eğit. Sonrasında ise sigortalı olarak işe devam ettir diyoruz. İş Kur o işletmenin üzerinden yükünü alıyor, daha sonra da sigorta teşvikiyle desteklemeye devam ediyor. İş Kur ile bağlantılı çalışan bir işveren nerden bakarsan  2 yıl iki buçuk yıl teşvikten yararlanıyor.