İşadamlarına istihdam çağrısı
Ordu Valisi Seddar Yavuz, iş adamlarını başlatılan iş ve istihdam seferberliğine imkanları ölçüsünde katılmaya çağırarak, ´İş yapacağım diyen herkese kapımız, gönlümüz açıktır. Yeter ki, bütün kurum ve kuruluşlar elimizden gelen bütün fırsatları onlar için açmaya hazırız´ dedi.
Tarih: 15.3.2019 10:04:35/ 51okunma / 0yorum

Vali Seddar Yavuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 21 Ocak 2019 tarihinde TOBB Ekonomi Şurası´nda başlatılan Maliye ve Ekonomi Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından desteklenen "İstihdam Seferberliği 2019" programı kapsamında, “Burası Ordu Burada İş Var” sloganıyla düzenlenen ve yeni teşvik programlarının tanıtıldığı bilgilendirme toplantısına katıldı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Vali Yardımcısı Ekrem Yaman, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, OTSO Başkanı Servet Şahin, Ordu Borsa Başkanı Ziver Kahraman, SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık ve işadamları katıldı.

“Üreten, İstihdam Sağlayan İşverenlerimizi Canı Gönülden Kutluyor, Tebrik Ediyorum”

"İstihdam Seferberliği 2019" programı kapsamında “Burası Ordu Burada İş Var” sloganıyla yeni teşvik programlarının tanıtıldığı bilgilendirme toplantısında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Dünyada en çok saygı duyulacak meslek kollarından bir tanesi girişimciliktir. Çünkü, en fazla riski olan, en fazla meşakkatli olan ve en fazla cesaret isteyen işlerden bir tanesidir. Üreten, istihdam sağlayan tüm kesimleri bütün çalıştığımız yerlerde ayrı bir yere koyduğumuzu da bilmenizi isterim. Bu vesileyle bir kez daha bütün işadamlarımızı, bütün işverenlerimizi canı gönülden kutluyor ve hepinizi tebrik ediyorum” diye konuştu. “Günümüzün En Büyük Sorunlarından Bir tanesi İstihdam” Türkiye´nin, hatta dünyanın en büyük sorunlarından, en çok tartışılan ve en çok üzerinde kafa yorulan konulardan bir tanesinin istihdam olduğunu söyleyen Vali Yavuz, “Teknolojik gelişmelerle beraber artık istihdam daha fazla sorun olmaya başlamıştır. Özellikle kentleşme, modernleşme ve bunun getirdiği teknik cihazlar ve bilimsel gelişmelerle beraber birtakım sorunlarla daha fazla karşı karşıyayız. Bu sadece gelişmekte veya azgelişmiş devletlerin sorunu değil, bizim gibi orta üst gelir grubunu oluşturan ülkelerin de sorunlarından bir tanesidir. Dolayısıyla buna uygun teşvik paketleri arka arkaya sıralanıyor ve iş ve istihdam üretmeye devam ediyoruz. Türkiye son 16 yılda 3,5 kat civarında büyümüştür. 25 milyar dolar ihracattan, bugün 169 milyar dolar ihracata doğru geldik. Ordu için gayrisafi milli hâsıla hesaplandığında 17 milyar TL civarındadır. Bugün itibariyle Ordu özelinde de çok iyi bir noktaya geldiğimizi söylemek isterim. Tekstil başta olmak üzere, birçok alanda iyi gelişmeler yaşandığını hepimiz biliyoruz. Önümüzdeki süreçte OSB´lerin devreye girmesiyle beraber, 30.000 kişinin OSB´lerde çalıştığı bir Ordu´yu hep beraber inşa etmeliyiz” dedi ve turist sayısı ile ilgili olarak ta şu bilgileri verdi; “2019 Ocak ayı yabancı turist sayısı, 2018 yılı Ocak ayına göre % 64´lük bir artışla başladı. Bu yıl içerisinde turizmde de önemli bir sıçrama yaşayacağımızı anlıyoruz. Geçen yılı yabancı turist sayısı bakımından % 64 ile kapattık. Bu sene de trendin Ocak ayı itibariyle tekrarlandığını görmek, bizi ziyadesiyle memnun etti.”

“Ordu´da 161.000 Civarında Aktif Sigortalı ve Çalışan Bulunuyor”

“Her bir işadamımızın bu teşviklerle birebir ilgilenmesinin mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Teşviklerle ilgili uzman arkadaşlarımızın daha küçük gruplar halinde sizlere özel seminerler vermeleri önem taşıyor. Bunu gerçekleştirirsek daha verimli bir çalışma yapmış olabiliriz” diyen Vali Yavuz, Ordu´da 161.000 civarında aktif sigortalı ve çalışan bulunduğunu, önümüzdeki günlerde bunun daha fazla artacağını belirterek, “Değerli işadamlarımızın, açıklanan yeni teşviklerden de istifade ederek, istihdam seferberliğine katkı sunacağını ve ilimizin istihdam rakamlarını çok daha yukarı çıkaracağını düşünüyorum. Ordu´nun parlak bir geleceği olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyorum. Ordu´yu 10 yıl sonra hayal ettiğim, bir projeksiyon yaptığım zaman, Ordu net bir şekilde Karadeniz´de yıldız gibi parlayan bir şehir haline gelecek. Bununla ilgili en ufak bir tereddüt duymuyorum. Bunu daha kısa sürede başarabilmemiz, işbirliği koordinasyon ve daha fazla bir arada olmaya bağlıdır” şeklinde konuştu.

“İş ve İstihdam Üretmek İsteyen Her İşadamının Emrindeyim”

Bu şehrin valisi olarak, ‘iş ve istihdam üretmek istiyorum´ diyen her işadamının emrinde olduğunun altını özellikle çizen Vali Seddar Yavuz, “İş yapacağım diyen herkese kapımız, gönlümüz açıktır. Yeter ki, bütün kurum ve kuruluşlar elimizden gelen bütün fırsatları onlar için açmaya hazırız. Bizim üretmemiz, teknolojiyi yakalamamız, dünya ile rekabet etmemiz lazım. Bizim, Türkiye, Türk Milleti, al bayrağımız gibi bir derdimiz var. Bu derdi dertlenmek lazım. Ama, üretmeden bu derdin peşinde koşamazsınız. Bütün üreten kesimlerin her zaman hizmetinde, emrinde olmaktan büyük mutluluk duydum. Bu teşviklerden istifade edin, işçi sayısını, istihdamı artıralım ve üretmeye devam edelim. Bu vesileyle, ülkemizde işsizliğin azaltılması ve üretimin artırılması amacıyla yeni teşvik paketini hazırlayarak İstihdam Seferberliğini başlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´a, programı destekleyen ve uygulayan Bakanlarımıza, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne, sanayicilerimize ve iş insanlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek, konuşmasını tamamladı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşadamlarına istihdam çağrısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konut satışı azaldı
Konut satışı azaldı
TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü´nün TÜİK veritabanından derlediği bilgilere göre; 2019 yılı Şubat ayında konut satışı bir ön-ceki yılın aynı ayına göre Ordu´da yüzde 6,6 azalarak 667´ye düştü.
29 Mart´ta Başlıyor
29 Mart´ta Başlıyor
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu´dan fındık üreticilerine müjdeli haber geldi. Fındıkta alan bazlı destek ödemelerinin ay sonunda başlayacağını belirtti.
İstihdamda ilk sırada
İstihdamda ilk sırada
Ordu´da hazır giyim-tekstil firma sayısı imalat ana sektörünün içerisinde 5. sırada yer alırken, istihdam da ise 6 bin 430 kişi ile ilk sırada yer alıyor.
Gurbete değil, sılaya destek
Gurbete değil, sılaya destek
Fındıkta devlet desteklemesinde yeni düzenleme istendi
İşverenimize de sahip çıkalım
İşverenimize de sahip çıkalım
.
Asgari ücret belli oldu!
Asgari ücret belli oldu!
Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği 2019 yılı asgari ücret zammı belli oldu.
"KDV" Konulu Konferans
"KDV" Konulu Konferans
.
Gelir desteği uyarısı!
Gelir desteği uyarısı!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 31 Aralık´ta sona erecek gelir desteği konusunda uyarılarda bulundu.
‘´YERLİ TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ´´
‘´YERLİ TOHUMLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ´´
Ordu Çevre Derneği toplantı yapacağını açıkladı ve tüm Orduluları davet etti
Üretim seferberliği başlatıldı
Üretim seferberliği başlatıldı
Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantıları (MÜSPET) kapsamında, Ordu´da faaliyet gösteren gıda sektörüne yönelik “Gıda İmalat Sektörü Toplantısı” yapıldı.
Büyükşehirden ekonomiye katkı
Büyükşehirden ekonomiye katkı
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kendi mülkiyetinde olan binlerce metrekarelik arsayı Fatsa Organize Sanayi Bölgesi´ne devretti
‘´FİSKOBİRLİK´E TESLİM EDİLMELİDİR´´
‘´FİSKOBİRLİK´E TESLİM EDİLMELİDİR´´
İhracatçının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın talimatıyla Fiskobirlik´e verilecek 10 bin ton kabuklu fındığa göz diktiğini söyleyen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Bir an önce 10 bin ton kabuklu fındık Fiskobirlik´e teslim edilmelidir” dedi.
‘´İSTİHDAMA DESTEK VERİYORUZ´´
‘´İSTİHDAMA DESTEK VERİYORUZ´´
Belediye, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla TYP) kapsamında işe alınacak 50 kişiyi seçebilmek için kura çekimi yapıldı. Ünye Belediyesi Meclis Salonunda yapılan Noter huzurunda kura çekimine 207 başvuru sahibi katıldı.
Fındık üreticisine 2,65 milyon lira destek
Fındık üreticisine 2,65 milyon lira destek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu´da, iyi tarım uygulamaları desteğine başvuruda bulunan bin 698 üreticiye 66 bin 146 dekar alan için yaklaşık 2,65 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.
‘´Sorunları yerinde tespit ediyor”
‘´Sorunları yerinde tespit ediyor”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Teknik Müşavirleri sahada üreticiyle buluşuyor.
Fındıkta acı karne
Fındıkta acı karne
Ziraat Mühendisleri Odası´nın hazırladığı raporda, dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye´nin fındık verimin hızla düştüğü, pazar payımızın azaldığı vurgulandı. Açıklamada, ´Daha da acısı fındığı biz üretiyoruz, fiyatını Almanya belirliyor´ denildi.
Fındık İhracatçısının Yeni Rotası!
Fındık İhracatçısının Yeni Rotası!
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, yaptığı açıklamada Türkiye´de üretilen fındığın başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 110 ülkede sofraları renklendirdiğini ifade etti. Türkiye´nin dünya fındık üretiminin yüzde 70´ini tek başına gerçekleştirdiğini belirtti.
 Ordu´da ekonomik kriz paneli
Ordu´da ekonomik kriz paneli
KESK bugün Ordu´da ekonomik Krizin faturasını emekçiler ödemeyecek konulu panel düzenliyor.
anasayfa1