İLK TESCİLLİ ATLI EKOTURİZM

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye Belediyesi Binicilik Tesisleri ile Asarkaya Kent Ormanı arasında  yapımı tamamlanan Türkiye’nin tescilli ilk Atlı Ekoturizm Yolu haftaya hizmete açılıyor.

    Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye Belediyesi Binicilik Tesisleri ile Asarkaya Kent Ormanı arasında  yapımı tamamlanan Türkiye’nin tescilli ilk Atlı Ekoturizm Yolu haftaya hizmete açılıyor.
    Yapılacak yol, doğal ortamda yürüyüş yolu olacak. Diğer taraftan, 5,2 km uzunluğundaki bu yoldan binicilik tesislerinden çıkan atlarla Asarkaya Kent Ormanına ulaşılabilecek.
    Yolun tescilli olmasının önemine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz atlı ekoturizm yolunun haftaya hizmete açılacağını vurgulayarak; “Böylelikle Türkiye’deki at binicileri, at severler de bu yolun keyfini yaşamak üzere bölgemize gelecek, dolayısıyla turizme katkı sağlanacak.” dedi.
    Ünye Binicilik Tesisileri ile Asarkaya Kent ormanını birbirine bağlayacak doğal yürüyüş yolu ve aynı zamanda Atlı Ekoturizm Yolu olarak hizmet verecek güzergahta yapım çalışması tamamlandı, açılış için gün sayıyor.
    Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Asım Suyabatmaz, Binicilik tesisleri ile Asarkaya Kent Ormanı arasına yapılacak olan 5,2 kilometrelik doğal ortamda yürüyüş yolunu Ünye’ye kazandırdıklarını ifade ederek; “Yapılacak yol, Asarkaya Kent Ormanı ile Binicilik Tesisleri arasında doğal bir yürüyüş yolu olacak. Bu yoldan aynı zamanda, Binicilik Tesislerinden çıkan atlarımızla çok rahatlıkla Asarkaya Kent Ormanına ulaşılabilecek. Tabi bu sadece Binicilik Tesislerindeki atlar için bir Atlı Ekoturizm Yolu olmayacak. Bu anlamda tescilli bir yol olacağı için tüm Türkiye’deki at binicileri, at severler bu yolu görüp, burada at binme keyfini yaşamak isteyecekler. Dolayısıyla Ünye Binicilik Tesisleri bölgesel çekim noktasını aşıp tüm Türkiye için çekim noktası haline gelecek.” dedi.
    Yolun yapım çalışması öncesinde yöre halkı ile toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Suyabatmaz şöyle konuştu; “Buradaki arazileri kullanan vatandaşlarımız vardı. Bu vatandaşlarımızla da istişarelerimizi yaptık. Onlar da bölgeye çok büyük katkısı olacağını düşünerek tüm kolaylıkları bize sağladılar. Atlı Ekoturizm Yolu olarak hizmet verecek güzergahta yapım çalışması tamamlandı haftaya hizmete açılacak.
    Yol tamamen yeni bir yol. Toplam 5,2 kilometre. Bunun 3 kilometresi atlı yürüyüşe uygun olarak hazırlandı.  Daha önce de planlanmak istenmiş ama mümkün olmamış. Biz bunu tamamen orman arazisinin içinden geçiriyoruz. Ünye Binicilik Tesislerinden dere kenarını takip ediyor, daha sonra orman arazisine giriyor. Devamında da araç yoluna uğramadan Asarkaya Kent Ormanına ulaşılabilecek bir yol.”
    Binicilik Tesisleri ile Asarkaya arasına yapılacak olun Türkiye’nin ilk tescilli Atlı Ekoturizm Yolu olacağını ifade eden Suyabatmaz açıklamasında şunları kaydetti, “Bu Ordu’muzun ilk tescilli Atlı Ekoturizm Yolu, aynı zamanda Türkiye’nin de tescilli ilk Atlı Ekoturizm Yolu olacak. İnşallah hava muhalefeti olmadığı sürece haftaya hizmete alınacak.”