İlk önerge Torun´dan
Ordu Milletvekilleri içerisinde 25inci dönemin ilk soru önergesini CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun verdi
Tarih: 29.7.2015 10:13:13/ 2426okunma / 0yorum

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM Başkanlığı´na Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce´nin yanıtlaması isteğiyle ilk yazılı soru önergelerini verdi. Torun, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer´in cevaplaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesinde “Karadeniz Dağları çok sayıda milli park, tabiat parkı, yaban hayatı geliştirme sahası, özel çevre koruma bölgesi ve doğal sit alanına ev sahipliği yapmaktadır. Doğal yaşam açısından büyük öneme sahip olan bu bölge, kesintisiz doğal yaşam alanlarını içermesi nedeniyle bir bütün olarak korumaya değer bir coğrafyadır. Ülkemizin eşsiz coğrafyalarından biri olan Karadeniz bölgesi, doğaya ve canlı yaşama verdiği zararlar göz ardı edilerek turizmin geliştirilmesi kapsamında sürdürülen projelerle ciddi bir ekolojik tahribata uğramıştır. Karadeniz Turizm Mastır Planı çerçevesinde hazırlanan ve bölge halkının büyük tepkisine yol açan Yeşil Yol Projesi gündemin önemli bir başlığı olmuştur. Nadir ve tehlike altında olan türlerin yaşam alanlarının tahrip olması tehlikesiyle ilgili bir araştırma yapılmış mıdır? Ortaya çıkacak yapılaşmanın yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip önemli doğal alanlara vereceği zararlar konusunda uzman çevrelerin görüşü alınmış mıdır? Yaylalar arası entegrasyon önerisinde hangi bilimsel kriterler göz önüne alışmıştır? Yaylaların karayolu ile birbirlerine bağlanması halinde, araç trafiği kontrolü ve güvenliği nasıl sağlanacaktır? 2600 km.lik projenin ne kadarı ormanlık alandır? Projenin Ordu ilini kapsayan bölümünün maliyeti ne kadardır?” sorularını yöneltti. Torun, ikinci soru önergesini Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce´nin cevaplaması istemiyle verdi. Torun´un yazılı önergesi şöyle: “Ülkemizin eşsiz coğrafyalarından biri olan Karadeniz bölgesinde doğaya ve canlı yaşama verdiği zararlar göz ardı edilerek sürdürülen siyanürle altın çıkarma faaliyetleri bölge halkının önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Altın çıkarma çalışmalarında kullanılan siyanür; hem doğa hem de yer altı sularına karışması nedeniyle insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit etmekte, ekolojik dengeyi bozmaktadır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Ordu ilimizin Fatsa ilçesinde Altıntepe Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.tarafından siyanürle altın çıkarma çalışmaları hızla yürütülmektedir. Bu bağlamda; Bu şirketin faaliyetleri için nasıl bir ÇED Raporu verilmiştir? ÇED raporu verilmeden önce çevre ve ekolojik hareketler konusunda uzman görüşleri alınmış mıdır? ÇED raporu ile ilgili herhangi bir dava açılmış mıdır? Bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmış mıdır?”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: önerge Torun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yavuz, Muhtarları Dinledi
Yavuz, Muhtarları Dinledi
Vali Seddar Yavuz, mahallelerinin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini iletmek üzere kendisinden randevu talebinde bulunan mahalle muhtarlarıyla düzenlediği toplantıda bir araya geldi.
FETÖ davası 7 Mart´ta başlıyor
FETÖ davası 7 Mart´ta başlıyor
15 Temmuz´da FETÖ´cü askerlerin darbe girişimi sonrası tutuklanan ve aralarında ordudan ihraç edilen 2. Ordu eski Komutanı Adem Huduti´nin de bulunduğu 76 sanık ile ilgili ilk duruşma 7 Mart 2017 tarihinde başlayacak.
Yemekhane Hizmete Açıldı
Yemekhane Hizmete Açıldı
Cumhuriyet Yerleşkesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakülte Binası yanında yer alan akademik ve idari personel yemekhanesi hizmete açıldı.
Başkan´a ihraç şoku!
Başkan´a ihraç şoku!
Ordulu Belediye Başkanı Murat Hazinedar Yüksek Disiplin Kurulunun açıklayacağı kararı bekliyor.
‘´Bu sevdadan vazgeçin´´
‘´Bu sevdadan vazgeçin´´
.
Kılıçdaroğlu okul açtı
Kılıçdaroğlu okul açtı
.
Köylü giderse terör gelir
Köylü giderse terör gelir
Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, fındık ürünü üzerinden iktidarı hedef aldı.
Suyumuz işgal altında
Suyumuz işgal altında
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM Başkanlığına HES´ler için araştırma önergesi verdi.
Ordu ilkleri yaşıyor
Ordu ilkleri yaşıyor
AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, yapılan ve yapılması planlanan yatırım projeleri hakkında bilgi verdi.
Değişim devam ediyor
Değişim devam ediyor
.
Vekilliği pahallıya patladı
Vekilliği pahallıya patladı
.
Değişim arzusu kaçınılmazdır
Değişim arzusu kaçınılmazdır
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, Milliyetçi Hareket Partisi´nde değişim arzusunun kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Ülkü Ocakları durmuyor!
Ülkü Ocakları durmuyor!
Ordu Ülkü Ocakları İl Başkanlığı olarak teşkilat mensuplarının katılımıyla düzenlenen moral yemeği yoğun katılım ile gerçekleştirildi.
Türkiye yangın yerine döndü
Türkiye yangın yerine döndü
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarının siyasi çıkarları uğruna Türkiye terör ülkesine dönmüştür.
İstifa edecek misiniz?
İstifa edecek misiniz?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergeleriyle, Başbakan´a ve İçişleri Bakanına yaşanan terör olaylarının sonrasında yaşamları elinden alınan, sakat kalan yüzlerce vatandaşın sorumluluğunu üstlenip üstlenmeyeceklerini sordu.
Hodri meydan!
Hodri meydan!
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, muhalefete Fatsa´dan yüklendi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Hodri meydan, dokunulmazlık mı kalksın istiyorsunuz, buyurunu parlamentoda şu anda dosyası bulunan bütün milletvekilleri ile dokunulmazlıkları kaldıralım. Herkes gitsin mahkemelerinde hesabını versin” dedi.
Milletvekili Gündoğdu´dan teröre lanet
Milletvekili Gündoğdu´dan teröre lanet
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türkiye´de 35 yıldır gündemi işgal eden terör örgütünün ülke gündeminden tamamen atılacağını, terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP´li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının da kaldırılacağını ve yargıya teslim edileceğini açıkladı.
Gündoğdu´dan Vizyon´a ziyaret
Gündoğdu´dan Vizyon´a ziyaret
Adalet ve Kalkınma Partisi Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, çalışmaları kapsamında geldiği Ordu´da gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.

anasayfa1
Bugün
19 °C
Çarşamba
20 °C
Perşembe
20 °C