İlk önerge Torun´dan
Ordu Milletvekilleri içerisinde 25inci dönemin ilk soru önergesini CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun verdi
Tarih: 29.7.2015 10:13:13/ 3621okunma / 0yorum

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM Başkanlığı´na Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce´nin yanıtlaması isteğiyle ilk yazılı soru önergelerini verdi. Torun, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer´in cevaplaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesinde “Karadeniz Dağları çok sayıda milli park, tabiat parkı, yaban hayatı geliştirme sahası, özel çevre koruma bölgesi ve doğal sit alanına ev sahipliği yapmaktadır. Doğal yaşam açısından büyük öneme sahip olan bu bölge, kesintisiz doğal yaşam alanlarını içermesi nedeniyle bir bütün olarak korumaya değer bir coğrafyadır. Ülkemizin eşsiz coğrafyalarından biri olan Karadeniz bölgesi, doğaya ve canlı yaşama verdiği zararlar göz ardı edilerek turizmin geliştirilmesi kapsamında sürdürülen projelerle ciddi bir ekolojik tahribata uğramıştır. Karadeniz Turizm Mastır Planı çerçevesinde hazırlanan ve bölge halkının büyük tepkisine yol açan Yeşil Yol Projesi gündemin önemli bir başlığı olmuştur. Nadir ve tehlike altında olan türlerin yaşam alanlarının tahrip olması tehlikesiyle ilgili bir araştırma yapılmış mıdır? Ortaya çıkacak yapılaşmanın yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip önemli doğal alanlara vereceği zararlar konusunda uzman çevrelerin görüşü alınmış mıdır? Yaylalar arası entegrasyon önerisinde hangi bilimsel kriterler göz önüne alışmıştır? Yaylaların karayolu ile birbirlerine bağlanması halinde, araç trafiği kontrolü ve güvenliği nasıl sağlanacaktır? 2600 km.lik projenin ne kadarı ormanlık alandır? Projenin Ordu ilini kapsayan bölümünün maliyeti ne kadardır?” sorularını yöneltti. Torun, ikinci soru önergesini Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce´nin cevaplaması istemiyle verdi. Torun´un yazılı önergesi şöyle: “Ülkemizin eşsiz coğrafyalarından biri olan Karadeniz bölgesinde doğaya ve canlı yaşama verdiği zararlar göz ardı edilerek sürdürülen siyanürle altın çıkarma faaliyetleri bölge halkının önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Altın çıkarma çalışmalarında kullanılan siyanür; hem doğa hem de yer altı sularına karışması nedeniyle insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit etmekte, ekolojik dengeyi bozmaktadır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Ordu ilimizin Fatsa ilçesinde Altıntepe Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.tarafından siyanürle altın çıkarma çalışmaları hızla yürütülmektedir. Bu bağlamda; Bu şirketin faaliyetleri için nasıl bir ÇED Raporu verilmiştir? ÇED raporu verilmeden önce çevre ve ekolojik hareketler konusunda uzman görüşleri alınmış mıdır? ÇED raporu ile ilgili herhangi bir dava açılmış mıdır? Bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmış mıdır?”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: önerge Torun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“ORTAK PAYDAMIZ ORDU”
“ORTAK PAYDAMIZ ORDU”
ESKİ ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI AK PARTİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MEHMET HİLMİ GÜLER, AÇIK VE NET KONUŞTU:
SEÇİMLERİN KADERİNİ KADINLAR BELİRLER
SEÇİMLERİN KADERİNİ KADINLAR BELİRLER
Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler AK Parti Ordu İl Başkanlığında Kadın Kolları İl Yönetimi ile toplantı yaptı. Toplantıya Aysegül Baysal Başkanlığında İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleri, Milletvekili Dr.Şenel Yediyıldız, İl Başkanı Halit Tomakin katıldı.
“Yeni konseptler geliştiriyoruz”
“Yeni konseptler geliştiriyoruz”
AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hilmi Güler:
GÜLER´E SEVGİ SELİ!
GÜLER´E SEVGİ SELİ!
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan isminin açıklanmasının ardından Ordu´ya gelerek seçim çalışmalarına başlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Hilmi Güler, vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştı.
Belli oldu
Belli oldu
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde birçok yerde belediye başkan adayını açıkladı. Daha önce Ordu´da 4 ilçede belediye başkan adayını açıklayan CHP, 3 ilçede daha adayını açıkladı.
Gönül belediyeciliği dönemi başlayacak
Gönül belediyeciliği dönemi başlayacak
AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Hilmi Güler, Ordu´nun 19 ilçesinde gönüller kazanıp, gönül köprüleri inşa ederek yeni bir gönül belediyeciliği dönemi başlatacaklarını belirterek, "Ordu yeni dönemin yıldız ili olacak" dedi.
ADIGÜZEL´DEN KANUN TEKLİFİ
ADIGÜZEL´DEN KANUN TEKLİFİ
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel:´´ Türkiye İstatistik Kurumu´nun çalışmalarına göre ülkemizde en az bir yönden engelli olduğunu beyan edenlerin oranı %6,9´dur. Yani yaklaşık 5,5 milyon insanımız en az bir engelle yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Yaş gruplarına göre bu oranın dağılımına baktığımızda ilerleyen yaşlarda oranın katlanarak arttığı ve en ileri yaşlarda %46´lara dayandığı görülmektedir. Bu nedenle diyoruz ki her birimiz birer engelli adayıyız. Bu bilinçle hareket etmek zorundayız´´ dedi.
‘´Seçmen boyun eğmeyecektir´´
‘´Seçmen boyun eğmeyecektir´´
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “AKP seçmene şantaj yapmaya başladı. Seçmeni tehdit ediyor. ANAP, 1989´da seçmeni eli kolu bağlı belediye başkanıyla tehdit ediyordu. Sonuçta halk Özal´ı değil muhalefetteki bizi iş başına getirdi. Bu seçimin sonu da aynı olacak. Seçmen tehdite, şantaja boyun eğmeyecektir” dedi.
50 kişilik yönetim açıklandı
50 kişilik yönetim açıklandı
AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin başkanlığındaki İl Yönetim Kurulu Üyeleri Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından onaylandı.
‘´YAYLAYI TALAN ETMEKTEN KURTARACAĞIZ´´
‘´YAYLAYI TALAN ETMEKTEN KURTARACAĞIZ´´
RAMİZ OKUMUŞ (Kabadüz Belediye Başkan Aday Adayı)
Geri adım attı
Geri adım attı
İçişleri Bakanlığınca hakkında yürütülen soruşturmayı gerekçe göstererek Ordu´nun Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar´ı 16 Kasım günü görevinden uzaklaştırmıştı. Çamyar´ın yerine de Ünye Belediyesi olağanüstü meclis toplantısında, Ünye Belediyesi Meclisi 1´inci Başkan Vekili AKP´li Mehmet Yaşar Sezgül ‘vekil olarak´ görevlendirildi.
CHP´den İYİ Partiye ziyaret
CHP´den İYİ Partiye ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi Ordu il yönetimi, göreve seçilen İYİ Parti yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
‘´AYNI HATALARI YAPMAK İSTEMİYORUZ´´
‘´AYNI HATALARI YAPMAK İSTEMİYORUZ´´
İSA YAZICI (CHP Gürgentepe Belediye Başkan Aday Adayı)
‘´İttifak yok´´
‘´İttifak yok´´
Saadet Partisi İl Başkanı Erkan Temiz, Bir kısım yerel internet siteleri tarafından, İçişleri Bakanı eski İdris Naim Şahin´in, CHP, Saadet Partisi İyi Parti´nin çatı adayı olacağının iddia edildiği gibi kaynağı ve menşei bilinmeyen bir iddia ortaya attığını söyledi.
‘´PARTİM İÇİN ÇALIŞACAĞIM´´
‘´PARTİM İÇİN ÇALIŞACAĞIM´´
AK Parti kurucu üyeliğinin yanı sıra üç dönem Ulubey Belediyesinde meclis üyeliği ve son dönemde Ulubey Belediye Başkanlığı için bende varım dedi.
ORDU´YU KÜÇÜK İZMİR OLARAK GÖRÜYORUM
ORDU´YU KÜÇÜK İZMİR OLARAK GÖRÜYORUM
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinden Altınordu Belediye başkanlığı için aday adayı olan Aytekin Öztürk, gazetemize yapmış olduğu özel açıklamada iddialı olduğunu, 1 Nisan 2019 tarihinde Altınordu Belediye Başkanı olacağından çok emin olduğunu söyledi.
TÜRKİYE İYİ OLACAK
TÜRKİYE İYİ OLACAK
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara milletvekili Şenol Bal ile beraberindekiler Ordu İYİ Parti il binasında partililerle buluştu.
‘´Kazanan CHP olacaktır´´
‘´Kazanan CHP olacaktır´´
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Altınordu Belediye Başkan aday adayı Hüseyin Akdeniz, Sivil Toplum Örgütleri ve mahalle ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor.
anasayfa1
Bugün
8 °C
Salı
7 °C
Çarşamba
2 °C