İlk önerge Torun´dan
Ordu Milletvekilleri içerisinde 25inci dönemin ilk soru önergesini CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun verdi
Tarih: 29.7.2015 10:13:13/ 3578okunma / 0yorum

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM Başkanlığı´na Kültür ve Turizm Bakanı Ömer ve Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce´nin yanıtlaması isteğiyle ilk yazılı soru önergelerini verdi. Torun, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer´in cevaplaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesinde “Karadeniz Dağları çok sayıda milli park, tabiat parkı, yaban hayatı geliştirme sahası, özel çevre koruma bölgesi ve doğal sit alanına ev sahipliği yapmaktadır. Doğal yaşam açısından büyük öneme sahip olan bu bölge, kesintisiz doğal yaşam alanlarını içermesi nedeniyle bir bütün olarak korumaya değer bir coğrafyadır. Ülkemizin eşsiz coğrafyalarından biri olan Karadeniz bölgesi, doğaya ve canlı yaşama verdiği zararlar göz ardı edilerek turizmin geliştirilmesi kapsamında sürdürülen projelerle ciddi bir ekolojik tahribata uğramıştır. Karadeniz Turizm Mastır Planı çerçevesinde hazırlanan ve bölge halkının büyük tepkisine yol açan Yeşil Yol Projesi gündemin önemli bir başlığı olmuştur. Nadir ve tehlike altında olan türlerin yaşam alanlarının tahrip olması tehlikesiyle ilgili bir araştırma yapılmış mıdır? Ortaya çıkacak yapılaşmanın yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip önemli doğal alanlara vereceği zararlar konusunda uzman çevrelerin görüşü alınmış mıdır? Yaylalar arası entegrasyon önerisinde hangi bilimsel kriterler göz önüne alışmıştır? Yaylaların karayolu ile birbirlerine bağlanması halinde, araç trafiği kontrolü ve güvenliği nasıl sağlanacaktır? 2600 km.lik projenin ne kadarı ormanlık alandır? Projenin Ordu ilini kapsayan bölümünün maliyeti ne kadardır?” sorularını yöneltti. Torun, ikinci soru önergesini Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce´nin cevaplaması istemiyle verdi. Torun´un yazılı önergesi şöyle: “Ülkemizin eşsiz coğrafyalarından biri olan Karadeniz bölgesinde doğaya ve canlı yaşama verdiği zararlar göz ardı edilerek sürdürülen siyanürle altın çıkarma faaliyetleri bölge halkının önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Altın çıkarma çalışmalarında kullanılan siyanür; hem doğa hem de yer altı sularına karışması nedeniyle insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit etmekte, ekolojik dengeyi bozmaktadır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Ordu ilimizin Fatsa ilçesinde Altıntepe Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.tarafından siyanürle altın çıkarma çalışmaları hızla yürütülmektedir. Bu bağlamda; Bu şirketin faaliyetleri için nasıl bir ÇED Raporu verilmiştir? ÇED raporu verilmeden önce çevre ve ekolojik hareketler konusunda uzman görüşleri alınmış mıdır? ÇED raporu ile ilgili herhangi bir dava açılmış mıdır? Bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmış mıdır?”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: önerge Torun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gündoğdu´dan ilçe ziyaretleri
Gündoğdu´dan ilçe ziyaretleri
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ilçe ziyaretlerine devam ediyor.
“Tarihe geçtiler”
“Tarihe geçtiler”
Eski Başbakanlardan Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının hukuk dışı muameleye maruz kalarak idam edilişinin 57. yıldönümü nedeniyle AK Parti Ordu İl Başkanı Av. Uğur Çelenk bir basın toplantısı düzenledi.
5 KRİTERİ AÇIKLADI!
5 KRİTERİ AÇIKLADI!
AK Parti´de yerel seçimlere yönelik çalışmalar sürüyor.
‘´Yeniden adayım´´
‘´Yeniden adayım´´
Ordu´nun Ünye İlçe Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Daha Ünye için yapacaklarımız var.
Adıgüzel´den polemik açıklaması
Adıgüzel´den polemik açıklaması
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Vali Seddar Yavuz ile yaşanan polemik üzerine açıklama yaptı.
Toplu istifa!
Toplu istifa!
İYİ Parti Ordu Teşkilatı Genel Merkezin isteği üzerine topluca istifa etti.
“BİZİ KİMSE YOLUMUZDAN ÇEVİREMEYECEK”
“BİZİ KİMSE YOLUMUZDAN ÇEVİREMEYECEK”
AK Parti Ordu Gençlik Kolları İnsan Hakları Başkanlığı, 12 Eylül 1980 tarihinde millet iradesine yapılan darbe girişiminin 38. yıldönümüne ilişkin bir basın açıklaması yaptı.
Çavuşoğlu´ndan Anadolu medyasına  destek sözü
Çavuşoğlu´ndan Anadolu medyasına destek sözü
Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (OGC) Recep Aydın´a Yeni Alanya´nın 51´inci, Dim TV´nin 1´inci kuruluş yıldönümünde plaket takdim edildi.
Fındığın Fiyatı En Az 35 TL Olmalı!
Fındığın Fiyatı En Az 35 TL Olmalı!
Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, fındık fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Armutçu, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir an evvel bu soyguna ‘dur´ deyip, fındık üreticisine ‘sizinleyim´ demesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.
Aksu, Ordu doğumlu
Aksu, Ordu doğumlu
İsmail Faruk Aksu, MHP MYK toplantısından sonra Genel Başkan Yardımcısı olarak ilan edilen isim oldu.
Kadın Kollarından Yediyıldız´a Tam Not!
Kadın Kollarından Yediyıldız´a Tam Not!
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanlığı tarafından Ünye ,Çaybaşı İkizce ,Kumru ,Akkuş , Fatsa, Korgan ,Çamaş ,Çatalpınar ,Aybastı, Kabataş İlçelerinde yapılan İlçe Kadın Kolları İstişare ve değerlendirme toplantıları yapıldı. Toplantıya İl Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Baysal, İl Kadın Kolları Başkan Yardımcıları ve Milletvekili Dr.Şenel Yediyıldız katıldı.
‘´Emeğin karşılığını alamıyorlar´´
‘´Emeğin karşılığını alamıyorlar´´
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yeni sezonun “´vira bismillah´ diyerek denize açılacak tüm balıkçılara hayırlı olmasını ve bol kazanç getirmesini” diledi.
HAMARAT YENİDEN  O GÖREVE ATANDI
HAMARAT YENİDEN O GÖREVE ATANDI
AK Parti eski Milletvekili Mustafa Hamarat, yeniden AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı.
KARAMOLLAOĞLU´NDAN FINDIK TEPKİSİ
KARAMOLLAOĞLU´NDAN FINDIK TEPKİSİ
Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ilk olarak yaşanan ekonomik sıkıntıya değindi ve şu şekilde konuştu: “Ülkemiz ve dünya sıkıntılı bir dönemden geçiyor.
Torun´dan kınama
Torun´dan kınama
“Saldırı dürüst çalışan herkese karşı yapılmıştır”
“Muhalefet belediyelerini bitirmeye yönelik´´
“Muhalefet belediyelerini bitirmeye yönelik´´
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, kamu idarelerinin hesaplarının tek merkezde toplanmasını öngören “Tek Hazine Kurumlar Hesabı” uygulaması kararının “muhalefet belediyelerini bitirmeye yönelik olduğunu” söyledi.
Pazar esnafına ziyaret
Pazar esnafına ziyaret
TBMM Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar Komisyon Başkanı AK Parti Ordu Milletvekili Dr.Şenel Yediyıldız Fatsa´da pazaryeri esnafını ziyaret etti.
"Karadeniz Halkı  Teröre Geçit Vermez"
"Karadeniz Halkı Teröre Geçit Vermez"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun:"En son olayda da gördük ki bu halk kesinlikle teröre Karadeniz´de prim vermez. Karadeniz halkı ülkesini ve milletini sever, asla teröre geçit vermez"dedi.
anasayfa1
Bugün
18 °C
Cumartesi
17 °C
Pazar
16 °C