Hak ettikleri değeri görmüyorlar!
Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Sayın Tuncay Öztürk, ebelerin hak ettikleri değeri görmediğini belirtti
Tarih: 22.4.2015 09:40:15/ 4186okunma / 0yorum

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Tuncay Öztürk, Ebeler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, ebelerin anne ve bebek ölümlerinin azalmasında önemli bir paya sahip olduğunu fakat buna rağmen çalışma şartları ve ekonomik sebeplerle tükenmişlik içinde olduklarını vurguladı. Ebelerin mutlu olmadığını belirten Öztürk, “ülkemizde tüm zorlu koşullara rağmen anne ve bebek sağlığı için fedakarca hizmet sunan yaklaşık 54 bin ebe arkadaşımızın ebeler haftasını mutlu ve rahat bir şekilde karşılamasını isterdik. 2014 yılında 1 milyon 337 bin doğumun gerçekleştiği ülkemizde anne ve bebek sağlık hizmetlerinde çok önemli bir görevi ifa eden arkadaşlarımızın çalışma hayatında sıkıntıları olmamasını arzu ederdik. Fakat Türkiye’de sağlık çalışanını mağdur etme ve memnuniyetini önemsememe üzerine kurulan bir düzen var. Emeğinin karşılığının verilmemesi, sorunların görmezden gelinmesi gibi bir anlayış var. Bu bakış açısı tüm sağlık çalışanlarını mağdur ettiği gibi ebe arkadaşlarımızın da sorunlar içerisinde bir çalışma hayatı sürdürmelerine neden olmaktadır. Bugün ebe arkadaşlarımız kendiişleri dışında çalıştırılmaya zorlanıyorlar. Vekil ebe hemşirelik, kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi istihdam modelleri ile güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışmaya mahkûm ediliyorlar. Nöbetler, yoğun vardiyalar ve icaplı çalışma sistemi ile aşırı bir iş yükü altında çalışmak zorunda kalıyorlar. Eğitim ve sertifika programları ihtiyacı karşılayacak düzeyde yapılmıyor. Yapılanlara katılım konusunda da haksızlıklar oluyor. Ebeler bazı sertifika ve eğitim programlarına dahil edilmiyor. Şiddet, mobbing, liyakat ve ehliyet yoksunu idarecilerin keyfi uygulamaları nedeniyle işyerlerinde huzuru unuttular. Anne ve bebek sağlığı için hizmet üreten ebelerimizin görev yaptıkları kurumların yüzde 80’in de kreş bulunmuyor. Bu zorluk kendi aile yaşamlarını da olumsuz etkiliyor. Tüm sağlık çalışanları gibi enflasyon karşısında eriyip giden ücretler, sözde kalan bir yıpranma payı, sefalete mahkum edilen emeklilik nedeniyle geleceklerinden endişe duyuyorlar. Ebe arkadaşlarımızın bu sıraladığımız temel sorunlarına duyarsız kalınması kabul edilebilir bir durum değildir. Aileye ve çocuğa çok önem verdiğini iddia eden ve bunu sık sık dile getiren bir iktidarın anne ve çocuk sağlığının temel taşı ebelerimizin sorunlarına kulak tıkaması da ayrı bir çelişkidir. Bir samimiyetsizlik ifadesidir. Bu çelişkiler sonlandırılmalı ve ebe arkadaşlarımızın sorunları çözülmelidir. Yönetenler ve karar alma mekanizmasındakiler, 21-28 Nisan Ebeler haftasını yılın ebesi yarışmasıyla ve kutlamalarla geçiştirmek yerine sorunlara çare için neler yapacaklarını açıklamalıdırlar. 54 bin ebe arkadaşımızın sıkıntılarına çözüm için neler yapabilirizin derdinde olmalıdırlar” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Unutkanlık tedavi edilebilir!
Unutkanlık tedavi edilebilir!
Özel Ordu Sevgi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nuri Yüzgül İle 21 Eylül Dünya Alzheimer günü nedeniyle genç yaşlı herkesin büyük sorunu olan unutkanlık hakkında bilgiler verdi.
Mevsimsel depresyona dikkat!
Mevsimsel depresyona dikkat!
Özel Ordu Sevgi Hastanesi Psikiyatri uzmanı Dr. Zelkif Akgül :´´Ruh dünyamızdaki değişim,güneşin etkisinin azalmasıyla daha belirgin bir hal alıyor´´ dedi.
Denetimler sürüyor!
Denetimler sürüyor!
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü su ürünleri denetim ekipleri, 2018-2019 su ürünleri av sezonunun 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren başlamasıyla birlikte kontrol ve denetimlerine gece ve gündüz aralıksız devam ediyor.
Etkinlikler Devam Ediyor
Etkinlikler Devam Ediyor
İl Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Ruh Sağlığı birimi Halk Sağlığı Haftası kapsamında tahıl pazarı mevkiinde stant açarak vatandaşa Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerin Zararları, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme, Depresyon ve İntiharı Önleme konularında 250 vatandaşa bilgilendirme broşürü dağıttı.
Anne adaylarına eğitim!
Anne adaylarına eğitim!
Altınordu İlçe Sağlık Müdürlüğünce 2014 yılından itibaren hizmet vermekte olan ‘Altınordu Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitim Programında´ Uygulamalı Bebek Masajı Eğitimleri de verilmeye başlandı.
Hastane ziyareti
Hastane ziyareti
İl Sağlık Müdürlüğü Başkanları ve Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısının katılımıyla Fizik Tedavi Hastanesi ziyaret edildi.
3 Hastaya Umut Olacak
3 Hastaya Umut Olacak
Almanya´dan Ordu´ya tatile gelen ve burada geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden 63 yaşındaki kadının organları, 3 hastaya umut olacak.
Ordu´ya 149 Doktor Atandı
Ordu´ya 149 Doktor Atandı
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Sağlık Bakanlığı tarafından Ordu´ya 149 doktor atandığını açıkladı. Gündoğdu “Hemşehrilerimizin sağlık alanındaki ihtiyaçlarının daha etkin ve hızlı karşılanması için yapılan 149 doktor ataması hayırlı olsun. Atanan doktorların 6´sı uzman, 143´ü ise pratisyen hekimler” dedi.
‘´Bedelini tutuklu yargılamayla ödemeli´´
‘´Bedelini tutuklu yargılamayla ödemeli´´
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Sağlık çalışanlarımıza şiddet uygulayan kim varsa bunun bedelini tutuklu yargılamayla ödemeli." dedi.
‘´Şiddete Hayır´´
‘´Şiddete Hayır´´
Türk Hemşireler Derneği Ordu Şubesi tarafından yapılan açıklama ile sağlık çalışanlarını ve toplumumuzu, şiddetin karşısında bir ve birlikte yer almaya davet ediyoruz mesajı verildi.
‘´Tüm hemşirelerden özür dilemeli´´
‘´Tüm hemşirelerden özür dilemeli´´
Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin: ‘´Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Kelkitlioğlu´nun sağlık personellerine ucubeler diyerek hakaret ettiğini söyledi.
FINDIK İÇECEĞİ ZAYIFLATIYOR
FINDIK İÇECEĞİ ZAYIFLATIYOR
Soya, soya sütü yulaf, badem derken fındığında içecek hali hayatımıza girdi.
Hastanelerde yeni dönem!
Hastanelerde yeni dönem!
Sağlık Bakanlığı hasta mahremiyetini koruyacak yeni bir uygulama başlatıyor.
Ordu Türkiye Sıralamasının Üstünde
Ordu Türkiye Sıralamasının Üstünde
Türk Kızılayı Ordu Şube Başkanı İlhan Sağesen, kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, Ordu´nun kan bağışında Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu söyledi.
Bilgili Gebe Sağlıklı Doğum
Bilgili Gebe Sağlıklı Doğum
Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası´nda gebelere hizmet veren ‘gebe bilgilendirme sınıfı´ eğitimlerine devam ediyor.
SOYA İLE ÇAYBAŞI  PLAY-OFF´LARDA
SOYA İLE ÇAYBAŞI PLAY-OFF´LARDA
Ordu 1.Amatör ligde normal sezonun ardından Play-Off maçları öncesi oynanan Play-Out maçları oynandı.
Enginyurt isyan etti
Enginyurt isyan etti
Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 13 Ocak günü bir hekime karşı yapılan şiddet olayına isyan etti.
BEL AĞRISINDAN KURTULMANIN 10 YOLU
BEL AĞRISINDAN KURTULMANIN 10 YOLU
Ağrıyla yaşamak gerçekten zordur. Hele ağrınız belinizdeyse daha da zor. Bel ağrısı şiddetli olduğu ve uzun sürdüğü zaman hem günlük hayatı hem de iş verimini etkiler, yaşam kalitesini düşürür. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rıza Azeri 10 maddede bel ağrılarından kurtulmanın yollarını anlattı.
anasayfa1
Bugün
18 °C
Cumartesi
17 °C
Pazar
16 °C