Hak ettikleri değeri görmüyorlar!
Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Sayın Tuncay Öztürk, ebelerin hak ettikleri değeri görmediğini belirtti
Tarih: 22.4.2015 09:40:15/ 1021okunma / 0yorum

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Tuncay Öztürk, Ebeler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, ebelerin anne ve bebek ölümlerinin azalmasında önemli bir paya sahip olduğunu fakat buna rağmen çalışma şartları ve ekonomik sebeplerle tükenmişlik içinde olduklarını vurguladı. Ebelerin mutlu olmadığını belirten Öztürk, “ülkemizde tüm zorlu koşullara rağmen anne ve bebek sağlığı için fedakarca hizmet sunan yaklaşık 54 bin ebe arkadaşımızın ebeler haftasını mutlu ve rahat bir şekilde karşılamasını isterdik. 2014 yılında 1 milyon 337 bin doğumun gerçekleştiği ülkemizde anne ve bebek sağlık hizmetlerinde çok önemli bir görevi ifa eden arkadaşlarımızın çalışma hayatında sıkıntıları olmamasını arzu ederdik. Fakat Türkiye’de sağlık çalışanını mağdur etme ve memnuniyetini önemsememe üzerine kurulan bir düzen var. Emeğinin karşılığının verilmemesi, sorunların görmezden gelinmesi gibi bir anlayış var. Bu bakış açısı tüm sağlık çalışanlarını mağdur ettiği gibi ebe arkadaşlarımızın da sorunlar içerisinde bir çalışma hayatı sürdürmelerine neden olmaktadır. Bugün ebe arkadaşlarımız kendiişleri dışında çalıştırılmaya zorlanıyorlar. Vekil ebe hemşirelik, kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi istihdam modelleri ile güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışmaya mahkûm ediliyorlar. Nöbetler, yoğun vardiyalar ve icaplı çalışma sistemi ile aşırı bir iş yükü altında çalışmak zorunda kalıyorlar. Eğitim ve sertifika programları ihtiyacı karşılayacak düzeyde yapılmıyor. Yapılanlara katılım konusunda da haksızlıklar oluyor. Ebeler bazı sertifika ve eğitim programlarına dahil edilmiyor. Şiddet, mobbing, liyakat ve ehliyet yoksunu idarecilerin keyfi uygulamaları nedeniyle işyerlerinde huzuru unuttular. Anne ve bebek sağlığı için hizmet üreten ebelerimizin görev yaptıkları kurumların yüzde 80’in de kreş bulunmuyor. Bu zorluk kendi aile yaşamlarını da olumsuz etkiliyor. Tüm sağlık çalışanları gibi enflasyon karşısında eriyip giden ücretler, sözde kalan bir yıpranma payı, sefalete mahkum edilen emeklilik nedeniyle geleceklerinden endişe duyuyorlar. Ebe arkadaşlarımızın bu sıraladığımız temel sorunlarına duyarsız kalınması kabul edilebilir bir durum değildir. Aileye ve çocuğa çok önem verdiğini iddia eden ve bunu sık sık dile getiren bir iktidarın anne ve çocuk sağlığının temel taşı ebelerimizin sorunlarına kulak tıkaması da ayrı bir çelişkidir. Bir samimiyetsizlik ifadesidir. Bu çelişkiler sonlandırılmalı ve ebe arkadaşlarımızın sorunları çözülmelidir. Yönetenler ve karar alma mekanizmasındakiler, 21-28 Nisan Ebeler haftasını yılın ebesi yarışmasıyla ve kutlamalarla geçiştirmek yerine sorunlara çare için neler yapacaklarını açıklamalıdırlar. 54 bin ebe arkadaşımızın sıkıntılarına çözüm için neler yapabilirizin derdinde olmalıdırlar” dedi.Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞRU NEFES ALIYOR MUSUNUZ?
DOĞRU NEFES ALIYOR MUSUNUZ?
Dünyaya gözlerimizi açtığımız ilk andan itibaren, farkında olmadan nefes alıyoruz ve elbette bu bizi hayatta tutan ilk şey. Peki, nefes almayı gerçekten biliyor muyuz?
BALIĞIN FAYDASINI ARTIRACAK 6 ÖNERİ
BALIĞIN FAYDASINI ARTIRACAK 6 ÖNERİ
Uskumrudan lüfere, palamuttan hamsiye… Balık tezgahlarında çeşit çeşit balıklar, iştah açan görüntüleriyle hem göze hem sağlığa hitap ediyor. Hafızayı, kemikleri ve gözleri kuvvetlendirmesinden alzheimer riskini ve kötü kolesterolü düşürmesine dek birçok faydası bulunan balık, özellikle de bugünlerde mevsim geçişi nedeniyle yaygınlaşan enfeksiyonlara karşı vücut direncimizi artırmada etkili bir rol oynuyor.
KALP PİLİ KONTROLÜNÜ İHMAL ETMEYİN!
KALP PİLİ KONTROLÜNÜ İHMAL ETMEYİN!
Göğüste ağrı, çabuk yorulma ve halsizlik gibi şikâyetler kalp yetmezliğinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Kalp yetersizliğinin tedavisinde kullanılan kalp pilleri, hastanın yaşam standartlarının arttırılmasına önemli bir katkı sağlıyor.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirin!
Bağışıklık Sistemini Güçlendirin!
Kış ayları kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirilen, pek çok hastalığın yaygınlaştığı bir dönem. Özellikle bu aylarda zayıflayan bağışıklık sistemi; sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra besin desteklerine ve Omega 3 takviyesine ihtiyaç duyuyor. Kış döneminde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, vücut direncimizi artırmak için neler yapmalıyız?
BURUN TIKANIKLIĞINA DİKKAT!
BURUN TIKANIKLIĞINA DİKKAT!
Nefes demek hayat demektir ancak burnunuz tıkalıysa nefes almak işkenceye dönüşebilir. Hava sıcaklıklarının düşmeye başlaması ile birlikte burun tıkanıklığı ve buna eşlik eden şikayetlerde de artış gözlemleniyor. Bu durumdan korunmak için bazı pratik önlemlerin alınması gerekiyor. Kulak Burun Boğaz Bölümü´nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, havaların soğumaya başladığı bu dönemde artan burun tıkanıklığı sorunu ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.
İş hayatında stresle başa çıkmanın yolları
İş hayatında stresle başa çıkmanın yolları
İşyerinde çalışma şartlarından kaynaklanan kimi sorunlar, ruh sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. İş hayatı ile özel hayatta, yöneticiler ve çalışma arkadaşları arasında kurulacak dengeli ilişki ve doğru iletişim, stresle başa çıkmada etkili olabiliyor.
Dijital Hastane Değerlendirme Toplantısı
Dijital Hastane Değerlendirme Toplantısı
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Medipol Üniversitesi arasında imzalanan protokolle Hastanelerin HİMSS EMRAM Seviye 6 - Seviye 7 hedeflerine ulaşılabilmesi için dijital hastane skorlama seviye çalışmaları kapsamında düzenlenen Dijital Hastane Değerlendirme Toplantılarının 5.´si Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
RAHİM AĞZI YARASINA DİKKAT!
RAHİM AĞZI YARASINA DİKKAT!
Rahim ağzında yara veya rahim ağzı yarası terimleri, günümüzde hasta ve doktorlar tarafından sık kullanılan terimler arasında yer alır. Yara, rahim ağzının çevresinde bulunan enfekte olmuş bir doku bölgesidir. Günümüzde birçok kadın aynı dertten yakınmaktadır. Fakat çözümsüz değildir.
ROMATİZMADAN KORKMAYIN!
ROMATİZMADAN KORKMAYIN!
Günümüzde birçok kişi, romatizmal hastalıkları sebebiyle yaşam kalitesi ve konforunun düşmesinden şikayetçidir. Romatizma daha çok yaşlılara özgü bir hastalık olarak bilinmesine rağmen gençler ve çocuklarda da romatizmal hastalıklar sıklıkla görülmektedir.
“DİYABET ÖNLENEBİLİR”
“DİYABET ÖNLENEBİLİR”
Medicalpark Ordu Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Hüseyin Sağlam, “Diyabet yüksek kan şekeriyle seyreden; beyin, kalp, kan damarları, sinir sistemi, böbrekleri de içine alan birçok organı etkileyen ve bu organlarda ciddi hasarlar oluşturabilen, engellenebilir, ötelenebilir önemli bir toplum sağlığı sorunudur.” dedi.
BÖBREK TAŞINDAN KORKMAYIN!
BÖBREK TAŞINDAN KORKMAYIN!
MedicalPark Ordu Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Cengiz Beyaz, tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde böbrek taşı tanı ve tedavisi eskiye oranla çok daha kolaylaştığını belirtti.
Tekintaş´tan kampanyaya destek
Tekintaş´tan kampanyaya destek
Ordu Kan Bağışı Merkezi tarafından azalan kan stoklarının arttırılması için yürütülen kampanyalar hız kesmeden devam ediyor.
İstasyon sayısı arttı
İstasyon sayısı arttı
Ordu´da 112 acil istasyon sayısı arttı
Bebeklerde kalça çıkığına dikkat!
Bebeklerde kalça çıkığına dikkat!
Bebeklerde kalça çıkığının ortaya çıkma nedenlerinin çok çeşitli olduğuna dikkat çeken MedicalPark Ordu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Birol Gürler konu ile ilgili olarak yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Erkeklerin en çok tercih ettiği estetik operasyon saç ekimi
Erkeklerin en çok tercih ettiği estetik operasyon saç ekimi
Erkeklerde görülen en can sıkıcı sorunlardan birinin saç dökülmesi (kellik) olduğunu söyleyen MedicalPark Ordu Hastanesi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Hilal KURUL, saç dökülmesinin nedenleri ve saç ekimi operasyonları hakkında bilgiler verdi.
ÖLÜYORUZ
ÖLÜYORUZ
Ordu´da kanser vakaları ve ölüm oranları her geçen gün daha da artıyor.
Gururluyuz
Gururluyuz
Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Müdürü Dr.Mehmet Kazak, organ ve doku bağışı konusuna çok ciddi bir ilerleme kaydettiğimizi belirterek, “Bölge olarak donör sayımız 2012´de 27 iken, 2013´te 41, 2014´te 43, 2015´te ise 45 oldu.
KOAH´ta 40 yaş riski
KOAH´ta 40 yaş riski
Medical Park Ordu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Necla Hare Kurt, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı´nın (KOAH)´ın, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmeyen bir hastalık olduğunu belirtti.

anasayfa1
Bugün
10 °C
Salı
13 °C
Çarşamba
16 °C