‘´Bu sevdadan vazgeçin´´
.
Tarih: 22.11.2016 08:54:40/ 1925okunma / 0yorum

                               CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun´un Başbakan´ın Başkanlık Sistemini Belediye Başkanlığı Sistemine Benzetmesine Yönelik Basın Açıklaması şöyle:“Başbakan Binali Yıldırım´ın başkanlık sistemi ile belediye başkanlığını aynı kaba koyan yaklaşımını ve içine düştüğü tutarsızlığı hayretle izlemiş bulunuyoruz!Sayın Binali Yıldırım diyor ki; “Hükümet sistemi de aynen belediye başkanlığı gibi… İşi büyütmeye lüzum yok. 80 senedir Türkiye´de belediyeler seçiliyor. Türkiye bölündü mü? İstanbul´un büyükşehir belediyesi var, meclisi de var. Belediye başkanı seçiliyor. Aynı gün meclisi de seçiliyor. Şimdi de aynısı olacak”.Geçmişte ülkeyi bir şirket gibi yönetmekten söz eden bu anlayışın bugün geldiği bu noktayı hayretle izledik; çünkü aynı Başbakan´ın yönettiği hükümet, Doğu ve Güneydoğu´da birçok belediye başkanını Türkiye´yi bölmekle suçlayarak görevden alıp, kayyum atamıştır.Bu uygulamaların ne derece demokratik olduğu sorgulanabilir ve bizim bu konulardaki görüşümüz bellidir. Ancak Başbakan başkanlık sistemini belediye başkanlarının konumuna benzeterek büyük bir tutarsızlığa düşmüştür. Bu çerçevede yanıtlaması gereken soru şudur;Eğer bugün kayyum atanan belediye başkanlarına isnat edilen türden suçlar Başkanlık sisteminde karşımıza çıkarsa, Devlet Başkanı´nın yerine kayyum mu atanacaktır; atanacaksa o kayyumu kim atayacaktır, kim atanacaktır.Aslında Sayın Binali Yıldırım yaptığı benzetmeyle Başkanlık sisteminin en büyük zaaflarından birini itiraf etmiş bulunuyor. Örneğini verdiği belediye başkanlığı sisteminde yaşanan krizin nasıl çözüldüğü ortadadır.Önerdikleri sistem hayata geçer ve Devlet Başkanı hukuksuzluğun kaynağı haline gelirse, görevden alma yöntemi ne olacaktır. Devlet Başkanı KHK´larla görevden alınmayacaksa, yerine kayyum atanmayacaksa, izlenecek yöntem ne olacaktır?Ne yazık ki Anayasal ve yasal denetim sistemlerinin özellikle Başkanlık sistemine yönelik bütünüyle devreden çıkarıldığı bir sistem önerme yarışındalar. Esasen bugün başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere Başkanlık sisteminin uygulandığı ülkelerde önemli sorunlardan biri Başkanları kontrol edecek hukuki araç ve dengeleyici mekanizmaların olmamasıdır. O nedenle başkanların tartışılır hale geldiği durumlar bu ülkelerde uzayan siyasi krizlere dönüşmektedir.Yerel Yönetimlerden Sorumlu bir siyasetçi olarak Sayın Başbakan´a hatırlatmak isterim ki; belediye başkanlığı mekanizmasının üzerinde, siz en hukuki olmayanlarını seçseniz de, sayısız denetim mekanizması vardır. Oysa Başkanlık sistemi için bu mekanizmalar yok denecek kadar azdır. O nedenle bu benzetmenizden vazgeçiniz. Dahası tam da verdiğiniz örnek başkanlık sisteminin tehlikelerine işaret ettiğinden sizlere tavsiyemiz Başkanlık sevdasından tümüyle vazgeçmenizdir.”

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: sevdadan vazgeçin
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yavuz, Muhtarları Dinledi
Yavuz, Muhtarları Dinledi
Vali Seddar Yavuz, mahallelerinin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve taleplerini iletmek üzere kendisinden randevu talebinde bulunan mahalle muhtarlarıyla düzenlediği toplantıda bir araya geldi.
FETÖ davası 7 Mart´ta başlıyor
FETÖ davası 7 Mart´ta başlıyor
15 Temmuz´da FETÖ´cü askerlerin darbe girişimi sonrası tutuklanan ve aralarında ordudan ihraç edilen 2. Ordu eski Komutanı Adem Huduti´nin de bulunduğu 76 sanık ile ilgili ilk duruşma 7 Mart 2017 tarihinde başlayacak.
Yemekhane Hizmete Açıldı
Yemekhane Hizmete Açıldı
Cumhuriyet Yerleşkesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakülte Binası yanında yer alan akademik ve idari personel yemekhanesi hizmete açıldı.
Başkan´a ihraç şoku!
Başkan´a ihraç şoku!
Ordulu Belediye Başkanı Murat Hazinedar Yüksek Disiplin Kurulunun açıklayacağı kararı bekliyor.
Kılıçdaroğlu okul açtı
Kılıçdaroğlu okul açtı
.
Köylü giderse terör gelir
Köylü giderse terör gelir
Sadet Partisi Ordu İl Başkanı Erkan Temiz, fındık ürünü üzerinden iktidarı hedef aldı.
Suyumuz işgal altında
Suyumuz işgal altında
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM Başkanlığına HES´ler için araştırma önergesi verdi.
Ordu ilkleri yaşıyor
Ordu ilkleri yaşıyor
AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, yapılan ve yapılması planlanan yatırım projeleri hakkında bilgi verdi.
Değişim devam ediyor
Değişim devam ediyor
.
Vekilliği pahallıya patladı
Vekilliği pahallıya patladı
.
Değişim arzusu kaçınılmazdır
Değişim arzusu kaçınılmazdır
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, Milliyetçi Hareket Partisi´nde değişim arzusunun kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Ülkü Ocakları durmuyor!
Ülkü Ocakları durmuyor!
Ordu Ülkü Ocakları İl Başkanlığı olarak teşkilat mensuplarının katılımıyla düzenlenen moral yemeği yoğun katılım ile gerçekleştirildi.
Türkiye yangın yerine döndü
Türkiye yangın yerine döndü
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Cumhurbaşkanı ve AKP iktidarının siyasi çıkarları uğruna Türkiye terör ülkesine dönmüştür.
İstifa edecek misiniz?
İstifa edecek misiniz?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergeleriyle, Başbakan´a ve İçişleri Bakanına yaşanan terör olaylarının sonrasında yaşamları elinden alınan, sakat kalan yüzlerce vatandaşın sorumluluğunu üstlenip üstlenmeyeceklerini sordu.
Hodri meydan!
Hodri meydan!
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, muhalefete Fatsa´dan yüklendi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Hodri meydan, dokunulmazlık mı kalksın istiyorsunuz, buyurunu parlamentoda şu anda dosyası bulunan bütün milletvekilleri ile dokunulmazlıkları kaldıralım. Herkes gitsin mahkemelerinde hesabını versin” dedi.
Milletvekili Gündoğdu´dan teröre lanet
Milletvekili Gündoğdu´dan teröre lanet
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türkiye´de 35 yıldır gündemi işgal eden terör örgütünün ülke gündeminden tamamen atılacağını, terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP´li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının da kaldırılacağını ve yargıya teslim edileceğini açıkladı.
Gündoğdu´dan Vizyon´a ziyaret
Gündoğdu´dan Vizyon´a ziyaret
Adalet ve Kalkınma Partisi Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, çalışmaları kapsamında geldiği Ordu´da gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.
Ordu iddiasını gösterdi
Ordu iddiasını gösterdi
Dünyanın en prestili gayrimenkul ve şehircilik fuarı MIPIM´e bu yıl katılan 7 büyükşehirden en küçüğü ama en iddialısı Ordu oldu.

anasayfa1
Bugün
19 °C
Çarşamba
20 °C
Perşembe
20 °C