Bakan Rekolteyi Açıkladı
Bugün Ordu´da yapılacak olan Fındık Hasat Şenliği´yle ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 fındık sezonu için rekolte tahmini 776 bin 46 ton olarak beklendiğini duyurdu.
Tarih: 6.8.2019 09:19:56/ 354okunma / 0yorum

Bugün Ordu´da yapılacak olan Fındık Hasat Şenliği´yle ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 fındık sezonu için rekolte tahmini 776 bin 46 ton olarak beklendiğini duyurdu. Dünya´da üretimde ve ihracatta ilk sırada olduğumuz fındık için hasat, Ordu´da Azerbaycan ve Gürcistan Tarım Bakanlarıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli´nin de katılacağı görkemli bir törenle bugün resmen başlayacak. Şenlik öncesi Tarım ve Orman Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı tahmini rekolte miktarı da ilan edilirken, “Fındık üretimi, dünyada 1960´lı yıllarda yaklaşık 250 bin ton civarında iken, son yıllarda bir milyon tonu geçti. Ülkemizde 39 ilde, 728 bin hektar alanda yaklaşık 592 bin çiftçi tarafından fındık üretimi yapılırken; üretim miktarı yıllara göre 400 bin ton ile 800 bin ton arasında değişmektedir. 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşen 2017 yılı tarım ve gıda ürünleri ihracatının %9´u fındık ürününe ait olurken; Fındık ürününün bitkisel üretim değeri 2018 yılında 5,3 milyar TL´yi bulmuştur. 2019 yılı için tahmini fındık rekoltesi ise 776.046 ton´dur.” FINDIK HASADINDA ÜÇ ÜLKE OMUZ OMUZA Dünyada en önemli fındık üreticisi ülke Türkiye olduğu hatırlatılan bakanlık açıklamasında, “Azerbaycan ve Gürcistan´da dünya fındık üretiminde ilk 5´te yer alıyor. Ordu´da yapılacak hasat töreninde de küresel anlamda fındık üretiminin yüzde 80´ini gerçekleştiren Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan Tarım Bakanları omuz omuza bir arada olacak.” Üç bakanın Ordu´da fındıkta işbirliği anlaşması imzalayacakları söylenen bakanlık açıklamasında, “Hasat töreninde aynı zamanda, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili "Fındık Yetiştiriciliği Alanında İyi Niyet Beyanı"na ortak imza atacaklar. İmzalanacak olan iyi niyet beyanı ile Türkiye, Azerbaycan ve Gürcü halkı arasındaki dostane ilişkileri güçlendirmek, fındık alanında üretim, kalite, verimlilik için potansiyel ve ihtiyaç duyulan teknik ve teknolojik işbirliğini sağlamak ile ortak yararları ve ortak çıkarları gözetmek amaçlanmaktadır.” Açıklamada son olarak, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın açıkladığı ve Fındık üreticisini memnun eden alım fiyatları (Giresun Kalite Fındık 17,00 TL/kg, Levant Kalite Fındık 16,50 TL/kg) yaklaşan bayram öncesi bir bayram daha yaşatırken; gerçekleştirilecek resmi hasat töreni ile de bu bayram havasının bir şenliğe dönüşmesi bekleniyor.” denildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bakan Rekolteyi Açıkladı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TMO´NUN DA İSTEKLERİ VAR
TMO´NUN DA İSTEKLERİ VAR
TMO Ordu Şube Müdürü Mehmet Güney, fındıklarını TMO´ya verecek üreticilerden istekte bulundu
İlk balık istavrit oldu
İlk balık istavrit oldu
Denizlerde av yasağının sona ermesiyle birlikte “vira bismillah” diyerek umutla denize açılan balıkçıların ağına istavritten başka bir şey takılmadı
YEŞİL ALTINDA HASAT ŞENLİKLE BAŞLADI
YEŞİL ALTINDA HASAT ŞENLİKLE BAŞLADI
Karadeniz bölgesinin en önemli gelir kapısı olan ve yıllık ortalama 2 milyar dolar ihracat geliri sağlanan fındıkta resmi hasadın başlaması sebebiyle Fındık Hasat Şenliği düzenlendi.
Fındıkta Artış Sürüyor
Fındıkta Artış Sürüyor
Dünya üretim ve ticaretinde söz sahibi olduğumuz fındıkta, son yıllarda yapılan verim ve kaliteyi arttırma çalışmaları olumlu sonuçlar veriyor.
“BAHÇELER YENİLENMELİ”
“BAHÇELER YENİLENMELİ”
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Doğu Karadeniz Bölgesi´nde devletin muhakkak bir projeye yaparak yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi gerekiyor” dedi
Ordu´da ihracat arttı
Ordu´da ihracat arttı
Ordu´da ihracat yüzde 2,5 oranında arttı
Ordu´da 39.8 bin işsiz var
Ordu´da 39.8 bin işsiz var
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, 2019 yılının ilk 6 ayında 39.139´u normal, 634´ü engelli, 94´ü eski hükümlü olmak üzere toplam 39.867 kişinin kayıtlı iş arayan olduğunu belirtti
 “FİYAT İSTİYORUZ!”
“FİYAT İSTİYORUZ!”
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, başlamak üzere olan fındık haşatına rağmen fındık taban fiyatının açıklanmaması ve TMO´nun sesini çıkarmamasına tepkisini dile getirdi.
İkinci 500´de 5 Ordulu
İkinci 500´de 5 Ordulu
İSO tarafından açıklanan 2018 yılı Türkiye´nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu çalışması içerisinde 5 Ordulu firma yer aldı.
Rekolte belli oldu
Rekolte belli oldu
2019 yılı Ordu tahmini fındık rekoltesi 19 ilçe 400 noktada yapılan çalışma ile tamamlandı
245 bin ton fındık ihraç edildi
245 bin ton fındık ihraç edildi
Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliğinden (KFMİB) yapılan açıklamaya göre, 1 Eylül 2018-30 Haziran 2019 döneminde, standart naturel iç fındığın kentali (100 kilogramı) ortalama 837 dolardan işlem gördü.
KOBİLERE MÜJDE!
KOBİLERE MÜJDE!
KOBİ´lere 12 bankanın katılımı ile 25 milyar liralık destek verilecek.
OBB´den gelir getirici projeler
OBB´den gelir getirici projeler
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tarım projeleri kapsamında gelir getirecek projeleri uygulamaya başladıklarını açıkladı.
Gözler TMO´da
Gözler TMO´da
Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Başaran, TMO´nun fındık fiyatlarını sezon başlamadan önce açıklaması gerektiğini ifade etti.
Esnaf için çağrı
Esnaf için çağrı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken´den esnaf için çağrı
Pazar yangın yeri!
Pazar yangın yeri!
Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşıladığı pazarları dolaşıp fiyatları yerinde inceledik.
Fındık üreticileri dikkat!
Fındık üreticileri dikkat!
Giresun Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından fındık üreticilerini uyarıda bulunuldu.
HAZİRAN´DA BELLİ OLACAK!
HAZİRAN´DA BELLİ OLACAK!
Ordu´da gerçekleştirilen Ulusal Fındık Çalıştayı´nın sonuç bildirgesi açıklandı.
anasayfa1