“AŞILAR ETKİSİZ HALE GELEBİLİR”

Artan Coronavirüs vakaları toplumda tedirginliğe neden olurken, 4. dalga tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumdayız.

    Artan Coronavirüs vakaları toplumda tedirginliğe neden olurken, 4. dalga tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumdayız. Toplumda halen 22 milyona yakın insanın aşı olmaması ve aşılamanın istenilen seviyede olmaması da vaka artışlarının en önemli etkeni olarak gösteriliyor.
    Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun da 22 binlere çıkan coronavirüs vakaları nedeniyle yaptığı açıklamada, Ağustos ayında kısıtlamaların geri gelmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde aşılama tamamlamadan mutasyona uğrayacak virüs karşısında aşıların etkisiz kalabileceğini söyledi.
    Mutasyonların aşıların etkinliğini azalttığını belirten Tabip Odası Başkanı, “Her mutasyonda aşı etkinliği biraz daha azalmaktadır. Mutasyon hızını durdurmanın tek yolu, toplumun aşılanma sürecini acil olarak tamamlamasından geçmektedir. Eğer ki toplum aşılanma periyodunu tamamlamadan virüs birkaç mutasyon daha yaparsa, elimizdeki aşıların etkinliği giderek azalır belki de kaybolur.”
    Aşının en önemli koruyucu kalkan olduğunu söyleyen Coşkun, “Aşı Tüm toplum bu bilince sahip olmalıdır, bu bilinçle aşısız kalmamalıdır, aşısız kalmak sırılsıklam yağmurda şemsiyesiz ve yağmurluk olmadan dolaşmak gibidir. Şemsiye ve yağmurluk var ise yağmurdan çok az etkilenirsiniz, bunlar da yok ise sırılsıklam ıslanırsınız. İşte aşı şemsiye ve yağmurluk gibi sizi coronavirüsten ve mutasyonlarından korur. Ama şimdilik korur. Aşı olmak için elinizi çabuk tutmazsanız, olabilecek yeni mutasyonlar sonucu, elimizdeki aşıları da etkisiz hale getireceksiniz.
    Ağustos ayında kısıtlamalar artarsa, zaman kazanırız, aşılama tamamlanabilir. Sonbahara ve kışa daha rahat gireriz ve ancak o zaman okullar daha güvenle açılabilir. Bir nokta unutulmasın, okul çocuklarımız aşısız ve şu anda hastaneye yatan tablonun 95’i aşı sürecini tamamlayamayanlardır. O halde bu verilerle hareket edersek Ağustos’ta tedbirler tekrar artırılmalı, özellikle çift maske tedbiri pandemi sonuna kadar sürdürülmelidir.” dedi.