Anlamlı Toplantı!
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Ordu genelinde bebek ölümlerini azaltmak amacıyla çeşitli çalışmalar düzenliyor.
Tarih: 13.12.2018 08:30:00/ 397okunma / 0yorum

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Ordu genelinde bebek ölümlerini azaltmak amacıyla çeşitli çalışmalar düzenliyor.

Bu kapsamda Halk Sağlığı Hizmetleri ÇEKÜS Birimi tarafından düzenlenen 2018 yılı  “Bebek Ölümleri Vaka Sunum Toplantısı” yapıldı.

Toplantıya Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzman Dr. Fatih AYDIN, Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç Dr. Hakan TİMUR, Birinci ve İkinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde görev yapan sağlık çalışanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzman Dr. Fatih AYDIN konuşmasında; “Ülkemizde uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında yürütülen programlar kapsamında gerek anne gerekse bebek ölümlerinin önlenmesinde birçok çalışmalar yapılmaktadır.

Bu kapsamda bebek ölümlerini daha aşağı seviyelere düşürebilmek için her bir bebek ölümü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız tarafından aylık düzenlenen Bebek Ölümleri Komisyonunda ayrıntılı ve titiz bir çalışma ile değerlendirilmektedir. Komisyonda incelen aylık bebek ölümlerinin nedenlerini ortaya çıkarmak ve aynı nedenlerle oluşabilecek ölümleri önlemek amacı ile alınan karar ve öneriler Ölüm Bildirim Sistemi ile Sağlık Bakanlığına ayrıca önlenebilir nedenlerden kaynaklanan bebek ölümlerinin önlenmesi amacı ile Birinci Basamak Sağlık Hizmeti sunan Aile Hekimliği Birimlerine bildirilmektedir.

Amacımız ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen kriterlerden biri olan bebek ölümlerinde önlenebilir nedenlerin minimum düzeye indirilmesidir.

Bebek doğumdan sonra da kaybedilse, gebelik testi pozitif çıktıktan kısa bir süre sonra da kaybedilse, hem ailelerin hem de bizim kalbimizin içi acıtan vahim bir olaydır. Yaşamda daha ayak izleri bile olmayan hayata gözlerini erkenden kapayan bebeklerimizin ölümlerinin önlenmesi için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Toplantımızın verimli bir çalışma olmasını dilerim.” Dedi.

Toplantıda 2018 yılı içinde her ay düzenlenen vaka sunumları arasından özellikle seçilen bebek ölümleri örnek vakalar olarak sunuldu.

Toplantının birinci bölümünde Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Sayın Ehad GÖKÇE 5 vakaya ait verileri sundu. ikinci Bölümde de Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Sayın Ece GÖKÇE 5 vakaya ait verileri sundu. Katılımcıların da bebek ölüm nedenleri ile ilgili görüş ve önerilerini dile getirdikleri toplantıda, tüm vakalar, nedenleri ve yapılabilecek müdahaleleri ile bilimsel olarak ayrıntıları ile tartışıldı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Anlamlı Toplantı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Poliklinik Hizmetleri Başladı
Poliklinik Hizmetleri Başladı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilçelerde Diyet kliniği hizmeti veriliyor.
Tıp Bayramı kutlanıyor
Tıp Bayramı kutlanıyor
Ülkemizde her yıl kutlanan Tıp Bayramı, bu yıl da sağlık sektöründe hizmet edenler için kutlanıyor.
Bahar hamilelerine ipuçları
Bahar hamilelerine ipuçları
Özel Ordu Sevgi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sinan Akgün, hamile kadınların bahar aylarını keyifli ve rahat geçirmesi için ipuçları verdi.
Diyabet hastalarına  7 kış önerisi
Diyabet hastalarına 7 kış önerisi
Özel Ordu Sevgi Hastanesi İç hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Ayhan Kaya, kış mevsiminde diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken önemli konular hakkında bilgi verdi
ODÜ bilim  insanlarını ağırladı
ODÜ bilim insanlarını ağırladı
ODÜ, Cezayir´in Tlemcen şehrinden gelen bilim insanlarını misafir etti.
Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek
Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek
Yeşilay Ordu Şube Başkanı Cengiz KESKİN;“Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yetenek yarışması başlıyor´´ dedi.
Minik Öğrencilere Hijyen Eğitimi
Minik Öğrencilere Hijyen Eğitimi
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından İlköğretim okulu öğrencilerine yönelik Kişisel hijyen eğitimi verildi.
Aile Hekimleri Bilgilendirildi
Aile Hekimleri Bilgilendirildi
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İl genelinde hizmet veren Aile hekimleri, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında görülen görme kusurları konusunda bilgilendirildi.
‘´Çağ atladık´´
‘´Çağ atladık´´
Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, Türkiye´nin acil sağlık hizmetlerinde çağ atladığını söyledi. 1-7 Aralık Sağlık Hizmetleri Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Dr. Ergün Yanmaz, Türkiye´de hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin tanıtımı ve halkın farkındalığını arttırabilmek amacıyla 1-7 Aralık´ın 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutlandığını ifade etti.
Hijyen eğitimleri sürüyor
Hijyen eğitimleri sürüyor
Eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışacak 205 kişiye eğitim verildi. Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliğinin yayımlandığı 2013 yılından beri toplam olarak 1.373 kişiye eğitim verildi.
Evde Fizik Tedavi Hizmeti!
Evde Fizik Tedavi Hizmeti!
Ordu´da Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi öncülüğünde Ordu Ağız ve Diş Sağlığı merkezi tarafından hastalara evde ağız ve diş hizmeti verilmeye başlanmasının ardından şimdide Fizik Tedavi için vatandaşların ayağına gidilmeye başlandı.
Çocuklarda kış hastalıklarına dikkat!
Çocuklarda kış hastalıklarına dikkat!
Soğukların iyice hissedilmesiyle özellikle çocuklarda kış hastalıkları baş göstermeye başladı...
Hastane Sizi Beklesin
Hastane Sizi Beklesin
Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren devlet hastanelerinden randevu almak isteyen vatandaşlar MHRS sistemi ile hastanelere gitmeden hekimlerinden randevularını alabiliyorlar.
Sağlık için Yürüdüler
Sağlık için Yürüdüler
Dünya Sağlık Örgütü´nün katılımıyla oluşturulmuş olan “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına Karşı Küresel Girişim Grubu” (Global Initiation for Chronic Obstructive Lung Diseases-GOLD) tarafından her yıl Kasım ayının üçüncü çarşamba günü organize edilen “Dünya KOAH Günü etkinlikleri çerçevesinde Ordu´da “Sağlıklı Yaşam yürüyüşü” etkinliği düzenlendi.
Modernize Edildi
Modernize Edildi
1991 yılından bu yana Hizmet veren Gölköy Devlet hastanesi ana binası ile 2010 yılından bu yana hizmet veren Ek bina´da Ordu Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan bakım onarım çalışmaları tamamlandı.Çalışma çerçevesinde başta dış cephe olmak üzere Acil servis, ameliyathane, pvc kaplamalar, poliklinik alanları,
Sertifikalarını aldılar
Sertifikalarını aldılar
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü NRP (Yenidoğan Canlandırma Programı) eğitimine katılım sağlayan ve başarı ile bitiren katılımcılara sertifikalarını Vali Yardımcısı Turgut SUBAŞI´nında katılım sağladığı programda takdim etti.
Sağlığınız için…
Sağlığınız için…
Ordu´da artık Evde Sağlık Hizmetleri Koodinasyon Merkezi öncülüğünde Ordu Ağız ve Diş Sağlığı merkezi tarafından hastalara evde ağız ve diş hizmeti veriliyor.
Dijital Mamografi Hizmette!
Dijital Mamografi Hizmette!
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, Ordu Devlet Hastanesi´nde son sistem “Dijital Mamografi Cihazı” kurulumu yaparak Orduluların hizmetine sundu.
anasayfa1