ADIGÜZEL´DEN KANUN TEKLİFİ
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel:´´ Türkiye İstatistik Kurumu´nun çalışmalarına göre ülkemizde en az bir yönden engelli olduğunu beyan edenlerin oranı %6,9´dur. Yani yaklaşık 5,5 milyon insanımız en az bir engelle yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Yaş gruplarına göre bu oranın dağılımına baktığımızda ilerleyen yaşlarda oranın katlanarak arttığı ve en ileri yaşlarda %46´lara dayandığı görülmektedir. Bu nedenle diyoruz ki her birimiz birer engelli adayıyız. Bu bilinçle hareket etmek zorundayız´´ dedi.
Tarih: 4.12.2018 08:36:32/ 51okunma / 0yorum

Adıgüzel konuyla ilgili açıklamalarının yanı sıra kanun teklifi ile ilgili detayları da açıkladı.

Adıgüzel şunları kaydetti.

Kamu kurumlarının çalıştırmak zorunda oldukları engelli kadroları için Engelli KPSS´si yani EKPSS sınavı açılıyor. Uzunca bir süredir bu konuda EKPSS sınavına giren ve başvuru yapan engelli vatandaşlarımızdan kamu kurumlarının bir türlü yeterli alımı yapmadığı yönünde şikayetler alıyoruz.

EKPSS konusunu aydınlatmak için Ekim ayında bütün bakanlıklara soru önergesi verdim.

Üzülerek ifade ediyorum ki, sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, engellilerle ilgili sorularımıza kanuni süre içerisinde cevap vermiştir. 7 Bakanlık kanuni süre geçtikten sonra cevap vermiş. Geri kalan 8 Bakanlık ise hiç cevap vermemiştir.

Sorduğumuz sorular, engellilerin, anayasada çerçevesi çizilen ve kanunlarımızda çok net ifade edilen çalışma haklarının verilmesi için sorulmuştur. Bu konuda bakanların büyük bölümünün engelli vatandaşlarımızın bu en temel hakkına duyarsız olduğunu görüyoruz.

Ancak işin diğer boyutu, rakamlara baktığımızda özel sektörün üzerine düşeni yaptığını ve kanuni zorunluluğunun üzerinde bir oranda engelli vatandaşımızı çalıştırdığını görüyoruz. Öbür taraftan kamu kurumlarının çok azı hariç kanuni engelli çalıştırma oranlarını tutturamıyor.

Devlet Personel Başkanlığı´ndan aldığımız bilgilere göre, %3 engelli memur kontenjanı zorunluluğu çoğu kamu kurumunda dolmamış durumda. Bazı kurumlarda ise büyük oranlarda açık var. Tüm kamu kurumlarını burada sıralamak mümkün değil ama, engellilere karşı görevini yapmayan, kanuni zorunluluğunu yerine getirmeyen kurumların en başında gelenler;

Sağlık Bakanlığı; 535 (%2,9)

Milli Eğitim Bakanlığı; 6824 (%2,3)

Emniyet Genel Müdürlüğü; 235 (%2,3)

Adalet Bakanlığı; 967 (%2)

Diyanet İşleri Başkanlığı; 1752 (%1,4)

Dışişleri Bakanlığı; 78 (%0,6)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı; 63 (%0,5)

Tüm Kamu Kurumları; 11317 (%2,5)

                Amacımız kamu kurumlarını ve Bakanları utandırmak değildir. Ancak kanuni sorumluluklarını hatırlatmaktır. Ancak şunu ifade ederek kanun teklifimize gelmek istiyorum. Bu %3 ve %4´lük oranlar da yetersizdir.

Çünkü toplumun %6,9´u engellidir. Burada belli bir yaşın üzerinde engellilik durumlarının arttığını gözeterek bu çalışmada sadece çalışan yaş grupları arasında bir ağırlıklı ortalama alındığında bu oranın en az %5,7 olduğu görülecektir.

Yani çalışma yaşı içinde yer alan insanımızın en az %5,7´si engellidir. Çalışmaların daha da detaylı yapılması, sivil toplum örgütlerinin denetimine açık hale getirilmesi gerektiğini de not düşmek istiyorum.

Şimdi basın açıklamamızın esas konusu olan kanun teklifimiz tam da bu oranla ilgilidir.

Mademki, kamu kurumları kanun zorunluluk olan engelli memur sayısı kadrolarını tamamlasalar dahi engelli nüfusumuzun hak ettiği istihdam oranı yakalanamıyor. O halde %3´lük engelli çalıştırma oranının %5´e çekilmesi gerekir.

İş Kanunu ve Devlet Memurları Kanunu´nda yaptığımız değişiklikle kamuda ve özel sektörde engelli çalıştırma zorunluluğunu %3´ten %5´e çıkartmayı teklif ediyoruz.

Bu yapıldığında ülkemizde milyonlarca insana bir umut kapısı aralanacaktır. Sosyal hayatlarına devam etmeleri için en önemli engellerden biri olan işsizlik sorunlarının bir nebze de olsa azalması sağlanacaktır.

Değerli basın mensupları,

Sosyal devlet ilkesi lafla olmaz, icraatla olur. Bu adımı atmak engellilerimize borcumuzdur.

Unutmayalım hepimiz engelli adayıyız.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ADIGÜZEL KANUN TEKLİFİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TOMAKİN´DEN FLAŞ AÇIKLAMA
TOMAKİN´DEN FLAŞ AÇIKLAMA
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı´nın açıklanmasının ardından ilçe adayları merak edilen AK Parti´de İl Başkanı Halit Tomakin´den flaş açıklama geldi. Başkan Tomakin, “Adayların açıklanması yeni yıla kalabilir” dedi.
 “HİZMETTE ADALETLİ OLACAĞIZ”
“HİZMETTE ADALETLİ OLACAĞIZ”
ZİYARETLERİNİ SÜRDÜREN AK PARTİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MEHMET HİLMİ GÜLER, HİÇBİR AYRIM GÖZETMEKSİZİN ORDU´NUN EN UÇ NOKTALARINA KADAR HİZMET GÖTÜRECEKLERİNİ BELİRTEREK, “ADİL, UZLAŞMACI VE KUCAKLAYICI BİR HİZMET ANLAYIŞINI BENİMSİYORUZ. HANGİ GÖRÜŞTEN İNSAN OLURSANIZ OLUN BU MİLLETİN BİR EVLADI OLMANIZ YETER” DEDİ.
‘´12 Belediyeyi MHP kazanacaktır´´
‘´12 Belediyeyi MHP kazanacaktır´´
MHP Milletvekili Cemal Enginyurt hafta sonu Aybastı, Kabataş, Çamaş ve Ünye´de partililerle bir araya geldi. Yerel seçimler için iddialı açıklamalarda bulundu.
AYPARÇASI HIZLI ÇIKTI
AYPARÇASI HIZLI ÇIKTI
AK Parti´den Çamaş Belediye Başkan Aday Adayı olan Mahmut Ayparçası AK Parti´den hem aday adaylığını geri çekti hem de istifa etti. Ayparçası MHP´den Belediye Başkan Aday Adaylığı müracaatı yaptı.
“ORTAK PAYDAMIZ ORDU”
“ORTAK PAYDAMIZ ORDU”
ESKİ ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI AK PARTİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI MEHMET HİLMİ GÜLER, AÇIK VE NET KONUŞTU:
SEÇİMLERİN KADERİNİ KADINLAR BELİRLER
SEÇİMLERİN KADERİNİ KADINLAR BELİRLER
Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Mehmet Hilmi Güler AK Parti Ordu İl Başkanlığında Kadın Kolları İl Yönetimi ile toplantı yaptı. Toplantıya Aysegül Baysal Başkanlığında İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleri, Milletvekili Dr.Şenel Yediyıldız, İl Başkanı Halit Tomakin katıldı.
“Yeni konseptler geliştiriyoruz”
“Yeni konseptler geliştiriyoruz”
AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hilmi Güler:
GÜLER´E SEVGİ SELİ!
GÜLER´E SEVGİ SELİ!
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan isminin açıklanmasının ardından Ordu´ya gelerek seçim çalışmalarına başlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Hilmi Güler, vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştı.
Belli oldu
Belli oldu
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde birçok yerde belediye başkan adayını açıkladı. Daha önce Ordu´da 4 ilçede belediye başkan adayını açıklayan CHP, 3 ilçede daha adayını açıkladı.
Gönül belediyeciliği dönemi başlayacak
Gönül belediyeciliği dönemi başlayacak
AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Hilmi Güler, Ordu´nun 19 ilçesinde gönüller kazanıp, gönül köprüleri inşa ederek yeni bir gönül belediyeciliği dönemi başlatacaklarını belirterek, "Ordu yeni dönemin yıldız ili olacak" dedi.
‘´Seçmen boyun eğmeyecektir´´
‘´Seçmen boyun eğmeyecektir´´
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “AKP seçmene şantaj yapmaya başladı. Seçmeni tehdit ediyor. ANAP, 1989´da seçmeni eli kolu bağlı belediye başkanıyla tehdit ediyordu. Sonuçta halk Özal´ı değil muhalefetteki bizi iş başına getirdi. Bu seçimin sonu da aynı olacak. Seçmen tehdite, şantaja boyun eğmeyecektir” dedi.
50 kişilik yönetim açıklandı
50 kişilik yönetim açıklandı
AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin başkanlığındaki İl Yönetim Kurulu Üyeleri Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından onaylandı.
‘´YAYLAYI TALAN ETMEKTEN KURTARACAĞIZ´´
‘´YAYLAYI TALAN ETMEKTEN KURTARACAĞIZ´´
RAMİZ OKUMUŞ (Kabadüz Belediye Başkan Aday Adayı)
Geri adım attı
Geri adım attı
İçişleri Bakanlığınca hakkında yürütülen soruşturmayı gerekçe göstererek Ordu´nun Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar´ı 16 Kasım günü görevinden uzaklaştırmıştı. Çamyar´ın yerine de Ünye Belediyesi olağanüstü meclis toplantısında, Ünye Belediyesi Meclisi 1´inci Başkan Vekili AKP´li Mehmet Yaşar Sezgül ‘vekil olarak´ görevlendirildi.
CHP´den İYİ Partiye ziyaret
CHP´den İYİ Partiye ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi Ordu il yönetimi, göreve seçilen İYİ Parti yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
‘´AYNI HATALARI YAPMAK İSTEMİYORUZ´´
‘´AYNI HATALARI YAPMAK İSTEMİYORUZ´´
İSA YAZICI (CHP Gürgentepe Belediye Başkan Aday Adayı)
‘´İttifak yok´´
‘´İttifak yok´´
Saadet Partisi İl Başkanı Erkan Temiz, Bir kısım yerel internet siteleri tarafından, İçişleri Bakanı eski İdris Naim Şahin´in, CHP, Saadet Partisi İyi Parti´nin çatı adayı olacağının iddia edildiği gibi kaynağı ve menşei bilinmeyen bir iddia ortaya attığını söyledi.
‘´PARTİM İÇİN ÇALIŞACAĞIM´´
‘´PARTİM İÇİN ÇALIŞACAĞIM´´
AK Parti kurucu üyeliğinin yanı sıra üç dönem Ulubey Belediyesinde meclis üyeliği ve son dönemde Ulubey Belediye Başkanlığı için bende varım dedi.
anasayfa1
Bugün
2 °C
Cuma
5 °C
Cumartesi
7 °C